moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

Wakacyjna walka o powrót do zdrowia

Dla weteranów poszkodowanych to okazja do podreperowania zdrowia, dla rodziców poległych żołnierzy – forma wsparcia emocjonalnego. Stowarzyszenie Rannych i Poszkodowanych w Misjach poza Granicami Kraju zorganizowało w ośrodku w Mrzeżynie nad morzem dwa turnusy rehabilitacyjno-integracyjne. Weterani zaprezentowali tam wystawę o żołnierzach służących na misjach.

– Chcemy jak najdłużej pozostać w dobrej kondycji fizycznej, dlatego niezbędna jest rehabilitacja – mówi Tomasz Kloc, prezes Stowarzyszenia Rannych i Poszkodowanych w Misjach poza Granicami Kraju. W tym roku udało się zorganizować dwa turnusy rehabilitacyjno-integracyjne dla w sumie 150 osób. Weterani poszkodowani wraz z rodzinami oraz rodzice poległych żołnierzy pojechali do Ośrodka Wypoczynkowego SUS w Mrzeżynie nad morzem. – Ośrodek jest nowocześnie wyposażony i zapewnia nam dobre warunki rehabilitacji – dodaje Tomasz Kloc. Każdy uczestnik turnusu ma zlecone przez lekarza zabiegi, w zależności od schorzenia są to masaże, prądy czy ćwiczenia.

 

W powrocie do zdrowia weteranom poszkodowanym pomagała rodzina. – Możliwość spędzenia czasu z bliskimi wzmacnia terapię – uważa kpt. Grzegorz Wojewoda, żołnierz 8 pułku przeciwlotniczego w Koszalinie. Został ranny w 2009 roku podczas ostrzału bazy w Afganistanie. – Dolegliwości bólowe odczuwam do dziś, zwłaszcza przy zmianie pogody lub wysiłku – opowiada. Podczas gdy on i żona korzystali z zabiegów rehabilitacyjnych, ich dwojgiem dzieci (2 lata i 11 lat) zajmowali się animatorzy z ośrodka. – To dla nas duże ułatwienie – przyznaje.


Jak mówią weterani, zdrowie jest na pierwszym miejscu, ale ważne są także szacunek i wsparcie społeczeństwa. Dlatego starają się być widoczni, np. na miejscowej plaży spore zainteresowanie wzbudzają przygotowane przez nich parawany. Znajdują się na nich logotypy MON, Stowarzyszenia Rannych i Poszkodowanych w Misjach poza Granicami Kraju, Weterana Działań poza Granicami Państwa oraz napisy, że są oni uczestnikami turnusu rehabilitacyjnego w pobliskim ośrodku. – Plażowicze podchodzili, pytali, skąd jesteśmy. Opowiadaliśmy im o misjach, w których uczestniczyliśmy. Zachęcaliśmy także do odwiedzenia Trzebiatowskiego Ośrodka Kultury, w którym prezentowaliśmy przygotowaną przez nasze Stowarzyszenie wystawę „Żołnierz – zawsze, mimo wszystko” – dodaje Tomasz Kloc.

Wystawa przybliżała sylwetki weteranów rannych i poszkodowanych w operacjach wojskowych w Iraku, Afganistanie czy na Bałkanach. Ekspozycja była czynna do końca turnusu, czyli do 6 sierpnia. Jedna z tablic przedstawiała st. kpr. Piotra Leśniaka, żołnierza 1 Batalionu Strzelców Podhalańskich w Rzeszowie, który był także uczestnikiem turnusu. Do Mrzeżyna przyjechał wraz z żoną i dwoma synami: 7-letnim i 9-letnim. Obrażenia kręgosłupa, których weteran doznał na misji w Afganistanie podczas wybuchu improwizowanego ładunku wybuchowego, dają o sobie znać do dzisiaj. Lekarz przepisał mu krioterapię, prądy, magnetoterapię i kąpiele solankowe. Pomagają one złagodzić ból. – Wracam do domu pozytywnie naładowany, bo po serii zabiegów wraca energia – przyznaje st. kpr. Leśniak.

 

Pozytywne efekty terapii odczuwa również Edward Zaleski, który już kilka razy korzystał z rehabilitacji na turnusach. – Gdybym dostał skierowanie na zabiegi od lekarza rodzinnego, czekałbym kilka miesięcy w kolejce – mówi. Dla niego, jako wojskowego emeryta, ważne są także spotkania z kolegami. – Chcieliśmy się nie tylko podleczyć, lecz także pobyć w wojskowej rodzinie – przyznaje. Podczas turnusów wspólnie spędzali czas na ogniskach, rejsach statkiem po morzu czy graniu w siatkówkę.

Na wakacyjny turnus Stowarzyszenie zaprosiło także rodziców poległych żołnierzy. Mówią oni, że dobrze czują się wśród weteranów, a spotkania z kolegami ich synów są dla nich ważne.

Turnusy rehabilitacyjno-integracyjne zostały zorganizowane dzięki dofinansowaniu Ministerstwa Obrony Narodowej jako zadanie zlecone oraz wsparciu sponsorów, m.in. firmie Lockheed Martin.

Małgorzata Schwarzgruber

autor zdjęć: Stowarzyszenia Rannych i Poszkodowanych w Misjach poza Granicami Kraju

dodaj komentarz

komentarze


Krwawa noc pośród puszczy
 
Więcej hełmów dla żołnierzy
„Wakacje z wojskiem”, czyli plan na lato
Flota Bayraktarów w komplecie
Czego można się nauczyć od żołnierzy?
Premier odwiedził WZZ Podlasie
Żołnierze ewakuują Polaków rannych w Gruzji
Memoriał gen. Andersa coraz bliżej
Barbara wzmocni polską obronę powietrzną
„Grand Quadriga ‘24”
Sojusznicy ćwiczą w Drawsku
Polska wiktoria na Monte Cassino
Żołnierzu, wyślij dziecko na wakacje z Rewitą
MON przedstawiło w Senacie plany rozwoju sił zbrojnych
Bohater odtrącony
Dwa srebrne medale kajakarzy CWZS-u
Ameryka daje wsparcie
Gry wojenne w szkoleniu
They Will Check The Training Results in Combat
Obradował Komitet Wojskowy Unii Europejskiej
Kto wywalczy tytuł mistrza MMA?
Broń Hitlera w rękach AK
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Dwa krążki kajakarki z „armii mistrzów”
Morska Jednostka Rakietowa w Rumunii
Polscy żołnierze stacjonujący w Libanie są bezpieczni
Mobilne dowodzenie
Tomczyk: „Tarcza Wschód” ma odstraszyć agresora
Wioślarze i triatlonistka na podium
Wielki triumf 2 Korpusu Polskiego
Śladami ojca
Abramsy w pętli
NATO on Northern Track
„Przekazał narodowi dziedzictwo myśli o honor i potęgę państwa dbałej”
By Polska była bezpieczna
Święto Oddziału Specjalnego ŻW
W obronie wschodniej flanki NATO
Wojna w świętym mieście, epilog
Prezydent chce wzmocnienia odporności państwa
Na straży nieba
Zawsze gotowi do pomocy
„Pierwsza Drużyna” na start
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Orzeł dla bohaterów
Sejmowa debata o bezpieczeństwie
Wszystkie misje AWACS-a
Systemy obrony powietrznej dla Ukrainy
Polki pobiegły po srebro!
Wojskowi medycy niosą pomoc w Iraku
Układ nerwowy Mieczników
Camp Miron. Amerykańscy specjalsi w Polsce
Po przeprawie ruszyli do walki
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Pytania o europejską tarczę
Nowe zadania szefa SKW
Pływacy i maratończycy na medal
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Serwis K9 w Polsce

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Agencja Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO