moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

Wojenne losy Prymasa Tysiąclecia

Był kapelanem Armii Krajowej, walczył także w powstaniu warszawskim. Już wkrótce na ekranach kin będziemy mogli zobaczyć film „Wyszyński – zemsta czy przebaczenie” przedstawiający wojenne losy Prymasa Tysiąclecia. Twórców projektu podczas pracy wspierali żołnierze z Dowództwa Garnizonu Warszawa, m.in. muzycy z Orkiestry Wojskowej z Bydgoszczy, którzy nagrali muzykę do filmu.

3 sierpnia przypada 120. rocznica urodzin kardynała Stefana Wyszyńskiego, biskupa diecezjalnego lubelskiego, arcybiskupa metropolity gnieźnieńskiego i warszawskiego oraz prymasa Polski. Z tej okazji w Warszawie odbyła się we wtorek konferencja prasowa promująca film o Prymasie Tysiąclecia. Produkcja zatytułowana „Wyszyński – zemsta czy przebaczenie” nie przedstawia całego życiorysu bohatera, ale skupia się na jego posłudze w czasie powstania warszawskiego. Wówczas Wyszyński był kapelanem Armii Krajowej, brał także udział w powstaniu warszawskim.

 

– Chcieliśmy opowiedzieć tę niezwykłą historię, bo okres wojenny ks. por. Wyszyńskiego jest bardzo często pomijany przez biografów. Wszyscy znają kard. Wyszyńskiego, ale nie znają ks. porucznika Wyszyńskiego ps. Radwan III. Chcemy i musimy to zmienić – mówił Tadeusz Syka, producent i reżyser. – To film o człowieku, a nie o pomniku. To opowieść o dylematach moralnych, o tym jak w obliczu cierpienia miłować tych, do których przyszło strzelać jego kompanom – podkreślił.

Pomysł zrealizowania filmu o wojennych dziejach Wyszyńskiego chwalił Jan Józef Kasprzyk, szef Urzędu ds. Kombatantów i Osób Represjonowanych. – Z wielką radością oczekuję na ten film, bo opowiada on o fragmencie życia kardynała, który ukształtował jego postawę. Nie znając tego etapu, nie zrozumiemy jego słów, iż niepodległość jest najważniejszym darem, jaki opatrzność daje ludziom i narodom – mówił minister Kasprzyk.

Zdjęcia do filmu „Wyszyński – zemsta czy przebaczenie” powstawały przez ostatni rok. Sceny były kręcone w miejscach, w jakich w czasie wojny działał ks. por. Wyszyński, m.in. w podwarszawskich Laskach i w Puszczy Kampinoskiej. Przy realizacji filmu jego twórców wspierali m.in. żołnierze z Dowództwa Garnizonu Warszawa. – Nie sposób pokazać historii kapelana Armii Krajowej bez Wojska Polskiego. To było dla nas bardzo ważne, abyśmy mogli razem odkryć nieznane losy księdza porucznika Wyszyńskiego. Poza tym wojsko wspierało nas w bardzo szerokim spektrum działań podczas produkcji filmu – mówił podczas konferencji reżyser.

Ppłk Artur Sak, pełniący obowiązki oficera pasowego DGW, poinformował, że do współpracy z producentami zostali skierowani żołnierze z 10 Warszawskiego Pułku Samochodowego, Pułku Ochrony oraz Oddziału Zabezpieczenia Garnizonu Stołecznego. – Ich zadaniem było zabezpieczenie terenu, na którym kręcono zdjęcia pod względem sanitarnym, żywnościowym, ochronnym oraz medycznym. Dbali też o bezpieczeństwo podczas nagrywania scen podwyższonego ryzyka z użyciem pirotechniki – powiedział „Polsce Zbrojnej” ppłk Artur Sak. Swoją rolę w produkcji odegrali również muzycy z Orkiestry Wojskowej w Bydgoszczy, którzy wspólnie z artystami z Orkiestry Opery Novej, pod batutą mjr. Dominika Sierzputowskiego, nagrali muzykę do filmu. – Zależało nam na tym, aby oddać ten wojenny sznyt, szczególnie w utworach skomponowanych na potrzeby filmu przez Atanasa Valkova. Bez wojska by się to nie udało – zaznaczył Tadeusz Syka.

W rolę księdza porucznika Wyszyńskiego wcielił się Ksawery Szlenkier, a matkę Różę Czacką, założycielkę Zakładu dla Ociemniałych w Laskach, zagrała Małgorzata Kożuchowska. Na ekranie zobaczymy także Idę Nowakowską, Marcina Kwaśnego, Lecha Dyblika, Agnieszkę Kawiorkę, Adama Fidusiewicza, Jana Marczewskiego, Roberta Czebotara, Mariusza Drężka oraz ks. Dominika Chmielewskiego. – Mam nadzieję, że ten film dotrze do serc wielu młodych ludzi – mówił Marcin Kwaśny.

Obecny na konferencji kardynał Kazimierz Nycz przypomniał, że 12 września w Świątyni Opatrzności Bożej w Warszawie odbędzie się beatyfikacja kardynała Wyszyńskiego i matki Róży. – Z powodu pandemii ta uroczystość została przesunięta i odbędzie się dopiero teraz. Jednak przez ten czas powstało wiele inicjatyw mających uhonorować kardynała. Myślę, że z tych wszystkich wydarzeń ten film jest najważniejszy – powiedział.

Producentem jest studio filmowe braci Syków – High Hope Films, a koproducentem – Biuro Programu „Niepodległa”. „Wyszyński – zemsta czy przebaczenie” będzie wyświetlana w kinach od 17 września. Produkcja została objęta patronatem Ministra Obrony Narodowej. – Zachęcam do oglądania. Na pewno każdy znajdzie w tym filmie coś dla siebie – dodał Tadeusz Syka.

MM

autor zdjęć: Artur Orzechowski, High Hope Films, DGW

dodaj komentarz

komentarze


Więcej hełmów dla żołnierzy
 
Mobilne dowodzenie
Bohater odtrącony
Polscy żołnierze stacjonujący w Libanie są bezpieczni
Czego można się nauczyć od żołnierzy?
Dwa krążki kajakarki z „armii mistrzów”
Po śladach polskich bohaterów
Układ nerwowy Mieczników
Flota Bayraktarów w komplecie
„Ryś” z laserem
„Pierwsza Drużyna” na start
„Przekazał narodowi dziedzictwo myśli o honor i potęgę państwa dbałej”
Systemy obrony powietrznej dla Ukrainy
Polska wiktoria na Monte Cassino
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Żołnierzu, wyślij dziecko na wakacje z Rewitą
MON przedstawiło w Senacie plany rozwoju sił zbrojnych
„Wakacje z wojskiem”, czyli plan na lato
Grupa Północna o wsparciu dla Ukrainy
Wojskowi medycy niosą pomoc w Iraku
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Wioślarze i triatlonistka na podium
Barbara wzmocni polską obronę powietrzną
They Will Check The Training Results in Combat
NATO on Northern Track
Cień atomowej zagłady
Nowe zadania szefa SKW
Wojna w świętym mieście, epilog
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Prezydent chce wzmocnienia odporności państwa
Abramsy w pętli
Pytania o europejską tarczę
Sukcesy reprezentantek CWZS-u
Krwawa noc pośród puszczy
Święto Oddziału Specjalnego ŻW
Żołnierze ewakuują Polaków rannych w Gruzji
Polki pobiegły po srebro!
Ameryka daje wsparcie
„Grand Quadriga ‘24”
Wszystkie misje AWACS-a
Premier odwiedził WZZ Podlasie
Na straży nieba
Sojusznicy ćwiczą w Drawsku
Camp Miron. Amerykańscy specjalsi w Polsce
Tomczyk: „Tarcza Wschód” ma odstraszyć agresora
Śladami ojca
Obradował Komitet Wojskowy Unii Europejskiej
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Morska Jednostka Rakietowa w Rumunii
Memoriał gen. Andersa coraz bliżej
Kto wywalczy tytuł mistrza MMA?
Pływacy i maratończycy na medal
By Polska była bezpieczna
Serwis K9 w Polsce
„Sarex ’24”: razem w czasie kryzysu
Dwa srebrne medale kajakarzy CWZS-u
Zawsze gotowi do pomocy
Broń Hitlera w rękach AK
Sejmowa debata o bezpieczeństwie
Wielki triumf 2 Korpusu Polskiego

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Agencja Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO