moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

Hero WOD „Kubas”

Najpierw bieg na dystansie 400 m, potem m.in. podciągnięcia na drążku, 70 pompek i znowu podciągnięcia… I tak przez 25 minut. To wyzwanie, z jakim zmierzyli się uczestnicy Hero WOD „Kubas”. Crossfitowy trening w 16 Batalionie Powietrznodesantowym zorganizowano dla upamiętnienia kpr. Krzysztofa Kubackiego, który w 2012 r. zginął w czasie skoków spadochronowych.

Do wypadku doszło 11 lipca 2012 roku w czasie skoków spadochronowych w podkrakowskim Pobiedniku Wielkim. Podczas desantowania st. szer. Krzysztofowi Kubackiemu nieprawidłowo otworzył się spadochron. Obrażenia, których doznał w czasie lądowania były tak poważne, że lekarzom nie udało się uratować 25-latka. Był to pierwszy od ponad 20 lat śmiertelny wypadek podczas desantowania w Wojsku Polskim.

 

– O takich żołnierzach jak Krzysiek trzeba pamiętać. Miał charyzmę, wolę walki, nigdy się nie poddawał – opowiada szer. Krzysztof Konieczny, żołnierz 16 Batalionu Powietrznodesantowego i przyjaciel zmarłego spadochroniarza. – Krzysiek uczył mnie sztuk walki, zachęcał do służby. To dzięki niemu jestem dziś żołnierzem – dodaje. Podobną historię opowiada st. szer. Karol Twardosz, również żołnierz 16 bpd. – Byliśmy z Krzyśkiem rówieśnikami, pochodziliśmy z tych samych stron, chodziliśmy do jednej szkoły. Zawsze z pasją opowiadał mi o wojsku i w pewnym stopniu to dzięki niemu noszę dziś mundur – podkreśla szeregowy.

By uczcić pamięć kolegi, żołnierze 6 Brygady Powietrznodesantowej zebrali się w piątek na wspólnym crossfitowym treningu, czyli Hero WOD „Kubas”. Nazwa ta jest połączeniem angielskiego słowa hero – bohater – oraz skrótu od Workout of the Day, czyli trening dnia. – Zorganizowaliśmy Hero WOD „Kubas”, by upamiętnić naszego kolegę. Poprzez sport chcemy oddać honor nie tylko tym żołnierzom, którzy zginęli na misjach poza granicami kraju, lecz także tym, którzy ponieśli śmierć w trakcie wykonywania obowiązków służbowych w kraju – podkreśla por. Malwina Jarosz, oficer prasowy 16 bpd.

Ze sportowym wyzwaniem zmierzyło się 32 zawodników. Byli to żołnierze reprezentujący wszystkie jednostki 6 Brygady Powietrznodesantowej, a także emerytowani spadochroniarze, którzy przyjaźnili się z Krzysztofem Kubackim, do treningu dołączyli także funkcjonariusze z Grupy Interwencyjnej Służby Więziennej. Zawodnikom kibicowali żołnierze z kompanii saperów, w której służył spadochroniarz, oraz wdowa, córka i mama żołnierza. – Cieszę się, że pamiętają… Upamiętnienie przez sport to dobry pomysł. Z pewnością przemówi to do młodych żołnierzy – mówi brat poległego żołnierza, st. sierż. Wiesław Kubacki, który służy w 16 bpd.

Plan ćwiczeń ułożyli st. szer. Karol Twardosz oraz Bartosz Gruca, licencjonowany trener crossfitu. – Trening można wykonać w każdych warunkach, a więc na poligonie, w parku, lesie czy na siłowni. Do ćwiczeń potrzebujemy jedynie drążka – mówi st. szer. Twardosz. – Skupiliśmy się głównie na pracy z masą własnego ciała, bez dodatkowego obciążenia, bo właśnie takie ćwiczenia najczęściej wykonywał Krzysiek. To trening obwodowy, podczas którego pracujemy nad kondycją, wydolnością oraz siłą najważniejszych grup mięśniowych: klatki piersiowej, pleców i nóg – dodaje spadochroniarz.

Uczestnicy Hero WOD „Kubas” mieli wykonać jak najwięcej rund ćwiczeń w ciągu 25 minut. Przy czym jedną rundę tworzyły kolejno: bieg na 400 m, 11 podciągnięć siłowych, wykroki na dystansie 70 m, 70 pompek oraz 11 podciągnięć siłowych. – Chyba najbardziej wymagające były pompki i ostatnie 11 podciągnięć siłowych, ale wszystkim poszło świetnie – ocenia jeden z żołnierzy. Najlepszy z zawodników wykonał 3 pełne rundy. – Jak we wszystkich treningach z cyklu Hero WOD, tak i tu liczby mają znaczenie. Ćwiczyliśmy 25 minut, bo Krzysiek miał 25 lat i wykonywał swój 25 skok ze spadochronem. 11 razy podciągaliśmy się na drążku, bo zmarł 11 lipca – wyjaśnia st. szer. Twardosz.

Hero WOD „Kubas” jest czwartym z treningów crossfitowych przygotowanych z myślą o poległych żołnierzach 6 BPD. Dotąd spadochroniarze organizowali Hero WOD „Róża”, „Foka” i „Słowik” na cześć poległych pod Hindukuszem por. Daniela Różyńskiego, kpr. Piotra Marciniaka i st. kpr. Szymona Słowika. Wszystkie cztery treningi wzorowane są na „The Murph Challenge”, czyli crossfitowych zawodach i jednocześnie najpopularniejszym na świecie wyzwaniu z cyklu Hero WOD. „The Murph Challenge” to zestaw ćwiczeń przygotowany z myślą o komandosie Navy SEALs – por. Michaelu Murphym, który w 2005 roku zginął podczas operacji specjalnej w Afganistanie.

Kpr. Krzysztof Kubacki w szeregi 6 BPD wstąpił 14 listopada 2006 roku. Służbę zasadniczą odbył w 6 Batalionie Dowodzenia, a jako żołnierz służby nadterminowej był w drużynie rozpoznania inżynieryjnego na stanowisku zwiadowca-nurek. W 2009 roku rozpoczął służbę zawodową. Bliski był mu sport, trenował m.in. sztuki walki. Reprezentował swoją jednostkę na różnego rodzaju zawodach wojskowych.

Zginął w wieku 25 lat w czasie szkolenia spadochronowego 11 lipca 2012 roku. Został pośmiertnie mianowany do stopnia kaprala i odznaczony złotym medalem „Za Zasługi dla Obronności Kraju”. Pozostawił żonę i pięciomiesięczną wówczas córeczkę.

Magdalena Kowalska-Sendek

autor zdjęć: st. szer. Karol Twardosz

dodaj komentarz

komentarze


Abramsy w pętli
 
Śladami ojca
Tomczyk: „Tarcza Wschód” ma odstraszyć agresora
Wioślarze i triatlonistka na podium
Bohater odtrącony
Zanieśmy lepszą Polskę następnym pokoleniom
Systemy obrony powietrznej dla Ukrainy
„Przekazał narodowi dziedzictwo myśli o honor i potęgę państwa dbałej”
„Wakacje z wojskiem”, czyli plan na lato
NATO on Northern Track
Pytania o europejską tarczę
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Krwawa noc pośród puszczy
MON przedstawiło w Senacie plany rozwoju sił zbrojnych
Wielki triumf 2 Korpusu Polskiego
Obradował Komitet Wojskowy Unii Europejskiej
Więcej hełmów dla żołnierzy
Dwa krążki kajakarki z „armii mistrzów”
They Will Check The Training Results in Combat
Czego można się nauczyć od żołnierzy?
Polska wiktoria na Monte Cassino
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
„Ta ziemia do Polski należy…”
Broń Hitlera w rękach AK
W obronie wschodniej flanki NATO
„Pierwsza Drużyna” na start
Prezydent chce wzmocnienia odporności państwa
Pływacy i maratończycy na medal
Żołnierzu, wyślij dziecko na wakacje z Rewitą
Premier odwiedził WZZ Podlasie
I zdobyliśmy!
Polki pobiegły po srebro!
Wojna w świętym mieście, epilog
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Armia Andersa w operacji „Honker”
Po przeprawie ruszyli do walki
Mobilne dowodzenie
Jak zwiększyć bezpieczeństwo cywilów?
Wojskowi medycy niosą pomoc w Iraku
Zmiany w dodatkach stażowych
Układ nerwowy Mieczników
Pamiętamy o bohaterach z Piedimonte
Morska Jednostka Rakietowa w Rumunii
Żołnierze ewakuują Polaków rannych w Gruzji
Pierwsi na oceanie
Serwis K9 w Polsce
Camp Miron. Amerykańscy specjalsi w Polsce
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Memoriał gen. Andersa coraz bliżej
Flota Bayraktarów w komplecie
Polsko-australijskie rozmowy o bezpieczeństwie
Na straży nieba
Dwa srebrne medale kajakarzy CWZS-u
Orzeł dla bohaterów
Święto Oddziału Specjalnego ŻW
Sojusznicy ćwiczą w Drawsku
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Polscy żołnierze stacjonujący w Libanie są bezpieczni
Gry wojenne w szkoleniu
Ameryka daje wsparcie

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Agencja Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO