moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

 
Nowy system naboru zmienia też armię

Mamy wielu ochotników do służby przygotowawczej i kandydatów do armii zawodowej, nowe rozwiązania się sprawdzają. Nie znaczy to jednak, że możemy usiąść z założonymi rękoma i chwalić się statystykami – mówi gen. bryg. Artur Dębczak, dyrektor Biura ds. Programu „Zostań żołnierzem Rzeczypospolitej”, rok po wejściu w życie nowego systemu rekrutacji do wojska.

Zdjęcie z inauguracji VI Centralnego Zlotu Klas Mundurowych. Wędrzyn, sierpień 2021 r.

Prostszy i krótszy system naboru do armii został wprowadzony dokładnie rok temu. Czy dzięki niemu kandydatów do wojska jest więcej?

gen. bryg. Artur Dębczak : Tak, zmiany przekładają się na konkretne liczby. Porównywaliśmy analogiczne okresy ubiegłych lat, gdy przez czasochłonne i dość skomplikowane procedury traciliśmy około 40% ochotników. Nowy system zmienił sytuację, bo zarówno ostatni kwartał zeszłego roku, jak i pierwsze półrocze tego pokazało 30-, 40-procentowy wzrost liczby osób, które powołano do różnego rodzaju służby wojskowej. Zachętą okazały się właśnie prostsze i krótsze procedury. Kandydaci nie muszą już jeździć z miejsca na miejsce, by dopełnić wszelkich formalności, teraz załatwiają je w wojskowym centrum rekrutacyjnym. Znacząco skrócił się także czas oczekiwania na powołanie.

REKLAMA

Czy lepsze wyniki to także efekt wprowadzenia nowych narzędzi rekrutacji online: portalu internetowego i aplikacji, dzięki którym bez wychodzenia z domu można zgłosić się do armii?

Oczywiście. Zdając sobie sprawę, że potencjalni ochotnicy to ludzie młodzi, postawiliśmy na takie rozwiązania, które najlepiej do nich trafią. Wykorzystanie internetu, a konkretnie portalu czy aplikacji przygotowanej przez wojskowych specjalistów z Narodowego Centrum Bezpieczeństwa Cyberprzestrzeni i Wojskowej Akademii Technicznej, w znaczący sposób uprościło nie tylko samą rekrutację, lecz także kontakt z wojskiem. Dla młodych ludzi, którzy wszelkie sprawy załatwiają dziś w sieci, to bardzo istotne, że mogą usiąść przed komputerem czy telefonem i dosłownie w kilka minut zgłosić swój akces do służby. Od momentu wejścia w życie nowego systemu na portalu rekrutacyjnym założyło konta ponad 30 tys. osób.

Nie każdy jednak przeszedł szkolenie…

Motywacje osób zakładających konta były i są bardzo różne. Jedni robią to z czystej ciekawości, inni mają plan wstąpienia do wojska. Z tych ponad 30 tys. ochotników niemal 17 tys. stawiło się już w wojskowych centrach rekrutacji. Pozostali są albo w trakcie takiej weryfikacji, albo czekają na powołanie lub też nie spełnili podstawowych wymogów formalnych, takich jak wiek czy niekaralność. Taki wynik nas cieszy, bo oznacza, że ponad połowa osób, które się zarejestrowały, ma konkretne plany służby i konsekwentnie dąży do ich realizacji. Tylko w pierwszych sześciu miesiącach tego roku służbę przygotowawczą odbyło już ponad 8 tys. osób.

Zmiany w rekrutacji były nowością nie tylko dla kandydatów. Pracownicy wojskowych komend uzupełnień musieli wyjść zza biurek i prowadzić nabór w tworzonych doraźnie wojskowych centrach rekrutacji. Czy dla wojska to była rewolucja?

Funkcjonowanie terenowych organów administracji wojskowej, czyli wojskowych komend uzupełnień i wojewódzkich sztabów wojskowych, zmieniło się w tym zakresie zasadniczo. Dzięki elektronicznemu obiegowi informacji system został uproszczony, ale wielu żołnierzy i pracowników musiało wyjść ze swojej strefy komfortu. Zmieniła się bowiem filozofia podejścia do kandydatów. Dziś to my ich musimy pozyskać i zachęcić, a nie zrobimy tego, siedząc za biurkiem. Gdyby zapytać przedstawicieli 86 WKU, jak poradzili sobie z tymi zmianami, to pewnie odpowiedzi byłyby różne. Niektórzy doskonale wpisali się w nowy system – już przed laty od tego biurka odeszli i cały czas podejmują działania mające zachęcić do wstąpienia do armii. Ale nie brakuje też takich, dla których zmiany okazały się rewolucją i którym wciąż trudno być out of the box. Liczymy jednak, że z czasem odnajdą się w nowej rzeczywistości.

Czy wiecie, jak zmiany oceniają sami ochotnicy?

Cały czas analizujemy sytuację, a pomagają nam w tym m.in. badania Wojskowego Centrum Edukacji Obywatelskiej, które dotyczą m.in. postrzegania armii, motywów wstąpienia w jej szeregi czy właśnie nowego systemu rekrutacji. Wynika z nich, że młodzi ludzie bardzo dobrze odbierają zmiany. Zwracają uwagę przede wszystkim na prostotę systemu, wprowadzenie narzędzi internetowych, łatwość dostępu i szybki kontakt. Niezwykle ważne stało się dla nich też skrócenie czasu, który spędzają na służbie przygotowawczej.

No właśnie, wcześniej trwała ona niemal cztery miesiące, dziś zaledwie 27 dni. Czy to nie zbyt krótko, by nauczyć cywila wojskowych postaw?

Te 27 dni nie są przypadkowe. Już dawno analizowaliśmy obowiązujące programy szkolenia podstawowego m.in. w ramach służby przygotowawczej czy „szesnastki”, którą przechodzą terytorialsi. Ostatecznie te 27 dni to kompromis uwzględniający potrzeby czasu, intensywności i tematyki, a także – w przypadku niektórych zajęć – możliwości wykorzystania metod e-learningowych. Całe szkolenie podstawowe ma wyrobić w kandydatach odpowiednie nawyki, dać im elementarną wiedzę w zakresie wojskowych procedur, przepisów itd. oraz zakończyć się przysięgą wojskową. I wbrew powszechnym opiniom nie skróciliśmy szkolenia, lecz jedynie ograniczyliśmy je do podstawowego, wyłączając szkolenie specjalistyczne. Uznaliśmy bowiem, że na specjalistykę przyjdzie czas wtedy, gdy kandydat trafi do jednostki.

Kiedyś wejście do amii zawodowej po ukończeniu służby przygotowawczej nie było takie łatwe. Ochotnicy miesiącami musieli czekać na powołanie…

Stąd też nowe rozwiązania, które przewidują, że już w trakcie służby przygotowawczej ochotnik może zgłosić akces do armii zawodowej. Jeśli ktoś pozytywnie przejdzie badania, spełni wymogi i jest dla niego etat, to w zasadzie takie przejście następuje płynnie. Przyznam, że wiele osób jest bardzo zdeterminowanych, by założyć mundur, i elastycznie podchodzi do wyboru miejsca służby. Zdarzają się jednak i tacy, którym zależy na stanowisku albo w danym rejonie, albo nawet w konkretnej jednostce. Jeśli nie ma tam etatu, muszą poczekać. Tylko do końca czerwca tego roku już ponad 5 tys. ochotników, po przejściu nowych procedur, wstąpiło do armii zawodowej.

Trzeba dodać, że obecną politykę rekrutacyjną ułatwia też obecność w WCR przedstawicieli jednostek wojskowych. Gdy np. dany kandydat ma predyspozycje i żołnierze z danej jednostki ocenią, że jego wiedza i umiejętności mogą się w ich jednostce przydać, to propozycja służby zawodowej może paść już na tym wczesnym etapie. Dowódcy chętnie korzystają z tej możliwości.

A co kandydatom podoba się najmniej?

Jeśli już zgłaszają jakieś uwagi, to raczej dotyczą konkretnej WKU, podejścia pracownika czy komisji orzeczniczej. To pojedyncze przypadki. Z ankiet, rozmów czy bieżących analiz systemu nie wynika, aby dziś były jakieś sprawy wymagające zmian systemowych. Obecnie jedynym polem do działania dla wojska jest kwestia orzecznictwa wojskowej służby zdrowia. Chodzi o ujednolicenie badań lekarskich, które wciąż są zbyt czasochłonne i przebiegają różnie w poszczególnych WCR-ach. Chcemy, by badania były podobne do prowadzonych podczas kwalifikacji wojskowej, czyli krótki wywiad lekarski, ogólne sprawdzenie stanu zdrowia i w uzasadnionych przypadkach kierowanie na badania specjalistyczne.

Czy nadal wielu kandydatów będzie się rejestrować na portalu rekrutacyjnym, czy też należy się spodziewać spadku zainteresowania?

O sukcesie każdego produktu decyduje m.in. efekt nowości, tak było i w tym wypadku. Początkowo notowaliśmy tygodniowo niemal pół tysiąca rejestracji, potem te liczby spadły i do dziś utrzymują się na poziomie 200–300 na tydzień. Nie możemy jednak usiąść z założonymi rękoma i jedynie chwalić się statystykami. Chcąc utrzymać taki poziom, dalej musimy być aktywni, zachęcać ochotników, proponować nowe możliwości, udoskonalać system. Tak staramy się działać.

Prowadzone przez Biuro programy, np. Legia Akademicka czy klasy wojskowe, także mają zachęcać do służby. Czy tu także odnotowujecie większe zainteresowanie?

W przypadku Legii Akademickiej uruchomiliśmy po raz pierwszy moduł oficerski, zgłosiło się na niego 170 osób, ale mogliśmy przyjąć zaledwie 58. W wakacje trwały także szkolenia w modułach: podstawowym i podoficerskim dla ochotników. Przeszło je w sumie ponad 2 tys. osób.

Wzrosło także zainteresowanie nauką w klasach wojskowych. W ubiegłym roku szkolnym mieliśmy ponad 11 tys. uczniów biorących udział w programach „Certyfikowane wojskowe klasy mundurowe” oraz „Oddziały przygotowania wojskowego”, od 1 września razem z cyberklasami to już ponad 15 tys. uczniów. Sądzę, że za dwa–trzy lata liczba ta jeszcze się podwoi. O wzroście zainteresowania świadczą też tegoroczne wnioski szkół o zgodę na otwarcie OPW. Wpłynęło do nas ponad 150 wniosków, ale do programu dołączyło ostatecznie tylko 20 szkół, bo taki mieliśmy limit. Nie przeszkodziło to jednak szkołom otwierać takie klasy poza programem – dyrektor jednego z liceów przyznał, że planował otworzyć trzy klasy, ostatecznie utworzono sześć oddziałów. A takich przypadków jest znacznie więcej.

Uczniowie kończący taką edukację mogą liczyć na pewne przywileje. To m.in. dodatkowe punkty podczas ubiegania się o przyjęcie do armii, akademii wojskowej czy WOT, ale też możliwość odbycia skróconej służby przygotowawczej. Jak wielu tegorocznych absolwentów skorzystało z tych bonusów?

Ponad 1,1 tys. zostało powołanych do różnego rodzaju form służby. To niemal 40% wszystkich uczniów kończących edukację w wojskowych klasach w szkołach średnich. Wiele osób ukończyło skróconą służbę przygotowawczą, która była też efektem nowego naboru, i już wstąpiło do wojska, inni zdecydowali się studiować w akademiach wojskowych, a kolejni wstąpili do WOT-u. Cieszy nas ten wynik, bo jest 100% lepszy niż w ubiegłym roku. Należy podkreślić, że podobnym odsetkiem mogą się pochwalić państwa, które mają znacznie większe od nas doświadczenia w tym zakresie, jak choćby USA czy Wielka Brytania. Bardzo liczymy na to, że odpowiednio prowadzona edukacja, współpraca z jednostkami patronackimi i rzetelna realizacja programu przez szkoły sprawią, że coraz więcej uczniów będzie decydować się, by wstąpić do wojska.

Rozmawiała: Paulina Glińska

autor zdjęć: st. szer. Patryk Szymaniec

dodaj komentarz

komentarze


Szczyt NATO w Brukseli – punkt zwrotny dla Sojuszu
 
„Ryś ‘21”, czyli przerzut wojsk
Polskie Jastrzębie nad Atlantykiem
Wzmocnione siły na granicy
Szczyt NATO o zagrożeniach dla bezpieczeństwa
Advantages of Efficient Organization
Sukcesy żołnierzy na mistrzostwach świata i Europy
Polacy na czele zespołu przeciwminowego NATO
Wilk na poligonie
Course on Diplomacy
Ogień na alpejskich szczytach
Szef MON-u w Forcie Sill
Polskie skrzydła nad Morzem Śródziemnym
Gala Buzdyganów w stulecie „Polski Zbrojnej”
77 lat temu powstańcy zakończyli bój o Warszawę
Koncern Boeing dostarczył kolejny samolot dla VIP-ów
Dron dla hydrografów
Włoski minister obrony z wizytą w Polsce
Wybierz się na wojskowe studia
Sto lat „Polski Zbrojnej” za nami
Wyścig zbrojeń nie ustaje
Legia Akademicka po raz piąty
Rezerwista ochotnik też musi się starać
Armia Fight Night – bitwa o niepodległość
Eto, pies na misje
UE o wspólnym bezpieczeństwie
Prawda o Katyniu zawarta w teczce nr 1
Ciemne strony Facebooka
Polityka nie znosi próżni
Test mobilności 12 Dywizji
Emerytura wypłacana w … karmie
W jedynym słusznym kierunku
KFOR: wyższy stopień gotowości
Dron z LAW-u
JWK to test siły i motywacji
Współpraca i wspólna pamięć
Polacy w Wilnie czyli „bunt” Żeligowskiego
Sztandar dla krakowskich żandarmów
Marynarskie fatum, czyli ostatnia droga Naczelnego Wodza
Czy mur powstrzyma falę uchodźców?
Polsko-tureckie obrady
Duch Invictus jest, czas na formę
Uzbrojenie dla „Kormoranów”
Na Litwie o bezpieczeństwie w regionie
Sto lat „Polski Zbrojnej” - serwis specjalny
Kraby dla podhalańczyków
„Ramstein Alloy” nad Litwą
Szef MON odwiedził USA
Marynarz pierwszy na mecie ćwierćmaratonu
Afganistan. Czas wracać do domu
Time for Miecznik
Żołnierze bez testów z WF-u
Polscy żandarmi wspierają Gruzinów
Ilu rezerwistów dostanie powołania?
Od 25 lat biegacze walczą o nóż komandosa
„Akcja rekrutacja” – ostatnia szansa dla sportowców
Żądajcie „Polski Zbrojnej”
Posłuchaj historii bohaterów. To ich testament
Zakaz noszenia mundurów podczas protestów
Ostatnie dni kampanii 1939

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Inspektorat Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO