moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

 
Ministrowie państw bałtyckich o zagrożeniach i współpracy

Bezpieczeństwo to największe wyzwanie przed nami w kontekście ataków hybrydowych i tego, co się dzieje na Białorusi – mówił minister obrony Mariusz Błaszczak, który rozmawiał dziś z szefami litewskiego, łotewskiego i estońskiego MON-u. Na spotkaniu w Rydze omawiano m.in. kwestie współpracy, a także rosyjsko-białoruskich manewrów „Zapad”.

Mariusz Błaszczak spotkał się z ministrami obrony: Litwy – Arvydasem Anušauskasem, Łotwy – Artisem Pabriksem – oraz Kalle Laanetem z Estonii. W spotkaniu uczestniczyli też szefowie resortu spraw zagranicznych. Tematem rozmów były przede wszystkim kwestie bezpieczeństwa państw bałtyckich. Politycy dyskutowali m.in. o współpracy w regionie w kontekście rosyjsko-białoruskich ćwiczeń „Zapad ’21”, hybrydowych zagrożeniach ze strony Białorusi oraz budowaniu odporności na te zagrożenia.

– Zderzamy się z wieloma zagrożeniami, szczególnie związanymi z agresywną polityką rosyjską – podkreślał szef polskiego MON-u. Mariusz Błaszczak przypomniał o ataku na Gruzję w 2008 roku oraz na Ukrainę sześć lat później i podkreślił, że odpowiedzią NATO na zajęcie Krymu i wojnę w Donbasie było utworzenie batalionowych grup bojowych. Państwem ramowym grupy, która stacjonuje w Polsce, są Stany Zjednoczone, na Litwie – grupą dowodzą Niemcy, na Łotwie – Kanadyjczycy, a w Estonii – Brytyjczycy. – Kluczem do naszego bezpieczeństwa jest interoperacyjność i solidarność – zaznaczał minister Błaszczak. Podkreślał, że sojusznicy systematycznie wspólnie się szkolą. – Konsekwentnie współpracujemy ze sobą. To szczególnie ważne w kontekście ćwiczeń „Zapad ’21”, na które dodatkowo nakłada się próba wywołania kryzysu migracyjnego przez Białoruś. Podzielamy opinię odnośnie do zagrożeń i szukamy najlepszych rozwiązań, by Europa była bezpieczna – mówił szef MON-u.

REKLAMA

Mariusz Błaszczak przypomniał, że – podobnie jak na Litwie i Łotwie – także w Polsce w przygranicznych miejscowościach na wschodzie został wprowadzony stan wyjątkowy. – Dotknęły nas te same zagrożenia, więc odpowiadamy na nie takimi rozwiązaniami, które są uniwersalne i najlepsze do ochrony bezpieczeństwa obywateli. Stan wyjątkowy ogranicza zagrożenia związane z atakami hybrydowymi, dezinformacją, ma także zminimalizować ryzyko prowokacji i nie dopuścić do kryzysu migracyjnego – wyjaśniał.

Podczas wizyty na Łotwie ministrowie obrony odwiedzili bazę wojskową w Adazi, gdzie, w ramach wysuniętej obecności NATO na flance wschodniej, stacjonuje Batalionowa Grupa Bojowa dowodzona przez Kanadyjczyków. Mariusz Błaszczak spotkał się ze służącymi w niej polskimi żołnierzami. Obecna IX zmiana Polskiego Kontyngentu Wojskowego na Łotwie liczy 200 żołnierzy i pracowników. Żołnierze wyposażeni są m.in. w czołgi PT-91 Twardy.

Szefowie resortów obrony obserwowali również międzynarodowe ćwiczenia pk. „Silver Arrow”, których celem jest przygotowanie sojuszniczych wojsk do prowadzenia działań obronnych. W manewrach bierze udział m.in. 150 żołnierzy z 17 Wielkopolskiej Brygady Zmechanizowanej. – Ćwiczenia odgrywają kluczową rolę, jeśli chodzi o współpracę wojskową. Tu, na Łotwie, żołnierze pod dowództwem Kanadyjczyków podnoszą swoje umiejętności, pokazując, że państwa wschodniej flanki NATO są solidarne i działają razem – dodawał minister Błaszczak.

Podczas spotkania na poligonie szef polskiego MON-u podkreślał, że warunkiem koniecznym do rozwoju państw jest inwestowanie w obronność. – Gospodarka może się rozwijać tylko wtedy, gdy jest zapewnione bezpieczeństwo. W ubiegłym roku Polska przeznaczyła 2,37% PKB na obronność. Tworzymy nowe ustawy, które stanowią podstawę do tego, by nakłady na obronność były wyższe – mówił Mariusz Błaszczak.

Paulina Glińska

autor zdjęć: st. szer. Wojciech Król / CO MON

dodaj komentarz

komentarze


Od 25 lat biegacze walczą o nóż komandosa
 
Eto, pies na misje
Armia Fight Night – bitwa o niepodległość
Rezerwista ochotnik też musi się starać
Uzbrojenie dla „Kormoranów”
Sztandar dla krakowskich żandarmów
Żądajcie „Polski Zbrojnej”
Wybierz się na wojskowe studia
Koncern Boeing dostarczył kolejny samolot dla VIP-ów
Żołnierze bez testów z WF-u
Ciemne strony Facebooka
Marynarskie fatum, czyli ostatnia droga Naczelnego Wodza
Polsko-tureckie obrady
Polacy na czele zespołu przeciwminowego NATO
Posłuchaj historii bohaterów. To ich testament
Ostatnie dni kampanii 1939
Kraby dla podhalańczyków
Test mobilności 12 Dywizji
„Ramstein Alloy” nad Litwą
Course on Diplomacy
Polskie skrzydła nad Morzem Śródziemnym
„Ryś ‘21”, czyli przerzut wojsk
Wzmocnione siły na granicy
Ogień na alpejskich szczytach
Sto lat „Polski Zbrojnej” za nami
Polityka nie znosi próżni
Afganistan. Czas wracać do domu
Włoski minister obrony z wizytą w Polsce
UE o wspólnym bezpieczeństwie
Szef MON odwiedził USA
Ilu rezerwistów dostanie powołania?
Szef MON-u w Forcie Sill
Prawda o Katyniu zawarta w teczce nr 1
Advantages of Efficient Organization
„Akcja rekrutacja” – ostatnia szansa dla sportowców
Zakaz noszenia mundurów podczas protestów
Dron z LAW-u
77 lat temu powstańcy zakończyli bój o Warszawę
Sto lat „Polski Zbrojnej” - serwis specjalny
Marynarz pierwszy na mecie ćwierćmaratonu
Emerytura wypłacana w … karmie
Szczyt NATO o zagrożeniach dla bezpieczeństwa
Polscy żandarmi wspierają Gruzinów
Współpraca i wspólna pamięć
Legia Akademicka po raz piąty
Wilk na poligonie
KFOR: wyższy stopień gotowości
Time for Miecznik
JWK to test siły i motywacji
Duch Invictus jest, czas na formę
W jedynym słusznym kierunku
Gala Buzdyganów w stulecie „Polski Zbrojnej”
Polacy w Wilnie czyli „bunt” Żeligowskiego
Czy mur powstrzyma falę uchodźców?
Polskie Jastrzębie nad Atlantykiem
Szczyt NATO w Brukseli – punkt zwrotny dla Sojuszu
Dron dla hydrografów
Sukcesy żołnierzy na mistrzostwach świata i Europy
Na Litwie o bezpieczeństwie w regionie
Wyścig zbrojeń nie ustaje

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Inspektorat Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO