moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

Pod patronatem weteranów

Szkoła Branżowa we Włoszakowicach w Wielkopolsce przyjęła imię Weteranów Działań poza Granicami Państwa. Na pomysł wpadli uczniowie, którzy chcieli, aby ich patron był związany z wojskiem. W uroczystości nadania szkole imienia wzięli udział gen. Jarosław Mika, polscy i amerykańscy weterani. A minister obrony Mariusz Błaszczak napisał list do uczniów i nauczycieli.

„Weterani działań poza granicami państw to dzielni polscy żołnierze, którzy w trudnych i niebezpiecznych operacjach w Iraku, Afganistanie, na Bałkanach wykazali się męstwem, odwagą i profesjonalizmem. Potwierdzili sprawność i wyszkolenie naszych sił zbrojnych oraz umocnili renomę Wojska Polskiego na arenie międzynarodowej” – napisał minister obrony narodowej Mariusz Błaszczak do uczniów i wychowawców z Włoszakowic. To właśnie tamtejsza Szkoła Branżowa z Zespołu Szkół Ogólnokształcących przyjęła imię Weteranów Działań poza Granicami Państwa. Minister podziękował nauczycielom za kształtowanie postaw patriotycznych wśród młodzieży i przybliżenie tradycji polskiego oręża. „Bądźcie dumni z waszych patronów!” – zwrócił się do uczniów.

 

Uroczystości nadania szkole imienia były wyjątkowe. Tego dnia odbył się apel pamięci, żołnierze biorący w nim udział oddali salwę honorową, a podczas pikniku nad Włoszakowicami dwukrotnie przeleciały myśliwce F-16 z 31 Bazy Lotnictwa Taktycznego.

To uczniowie chcieli, aby ich patron był związany z wojskiem – opowiada Jarosław Zielonka, dyrektor Zespołu Szkół Ogólnokształcących we Włoszakowicach. Zainteresowanie wojskiem jest tym cenniejsze, że Szkoła Branżowa pierwszego stopnia jest szkołą zawodową, której program nauczania niewiele ma wspólnego z wojskiem. Młodzi ludzie uczą się tu różnych zawodów, m.in. budowlańca, fryzjerki czy mechaników samochodowych.

Pomysł uczniów spodobał się także rodzicom. – Potem w Centrum Weterana dowiedzieliśmy się, że nie ma jeszcze w Polsce takiej szkoły i rada naszej gminy podjęła stosowną uchwałę – dodaje dyrektor Zielonka.

Obecny na uroczystości gen. Jarosław Mika, dowódca generalny rodzajów sił zbrojnych, chwalił młodzież. – Gratuluję inicjatywy. A jako żołnierz: dziękuję – mówił generał. Przypomniał nastolatkom, że teraz są odpowiedzialni za to, aby kultywować tradycje polskich żołnierzy służących na misjach.

Mjr rez. Marek Zieliński, były żołnierz 11 Lubuskiej Dywizji Kawalerii Pancernej, dwukrotny uczestnik misji w Iraku, przekazał szkole polską flagę, którą uratował w 2007 roku podczas ostrzału polskiej bazy. – Żołnierze noszą flagi na mundurach, wy noście ją w sercu – mówił do uczniów.

Nie był to jedyny prezent dla szkoły. W uroczystościach uczestniczyła także delegacja Gwardii Narodowej amerykańskiego stanu Illinois. Weterani ze Stanów Zjednoczonych przyjechali do Polski na konferencję z polskimi weteranami, z którymi służyli na misjach w Iraku i Afganistanie. Dowódca gwardzistów gen. Richard Neely przekazał dyrektorowi Zespołu Szkół flagę swojej formacji. Żołnierze Gwardii Narodowej wspierali polskie kontyngenty wojskowe w Iraku i w Afganistanie, pełniąc służbę w strukturach PKW.

Na ścianie szkoły została zawieszona tablica z jej nowym imieniem, zaś na budynku przy pobliskim rondzie Jana Pawła II odsłonięto okolicznościowy mural.

Małgorzata Schwarzgruber

autor zdjęć: Mariusz Sybilski/ Centrum Weterana

dodaj komentarz

komentarze


Bohater odtrącony
 
Wojna w świętym mieście, epilog
Sejmowa debata o bezpieczeństwie
Barbara wzmocni polską obronę powietrzną
Więcej hełmów dla żołnierzy
Flota Bayraktarów w komplecie
Wielki triumf 2 Korpusu Polskiego
Orzeł dla bohaterów
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Prezydent chce wzmocnienia odporności państwa
MON przedstawiło w Senacie plany rozwoju sił zbrojnych
„Pierwsza Drużyna” na start
Kto wywalczy tytuł mistrza MMA?
By Polska była bezpieczna
Pytania o europejską tarczę
„Wakacje z wojskiem”, czyli plan na lato
Krwawa noc pośród puszczy
Pływacy i maratończycy na medal
Morska Jednostka Rakietowa w Rumunii
Żołnierzu, wyślij dziecko na wakacje z Rewitą
Żołnierze ewakuują Polaków rannych w Gruzji
„Grand Quadriga ‘24”
Systemy obrony powietrznej dla Ukrainy
Mobilne dowodzenie
Ameryka daje wsparcie
Po przeprawie ruszyli do walki
Serwis K9 w Polsce
NATO on Northern Track
They Will Check The Training Results in Combat
Dwa krążki kajakarki z „armii mistrzów”
Śladami ojca
Abramsy w pętli
Na straży nieba
Czego można się nauczyć od żołnierzy?
Gry wojenne w szkoleniu
Camp Miron. Amerykańscy specjalsi w Polsce
W obronie wschodniej flanki NATO
Polska wiktoria na Monte Cassino
Zawsze gotowi do pomocy
Memoriał gen. Andersa coraz bliżej
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Święto Oddziału Specjalnego ŻW
„Przekazał narodowi dziedzictwo myśli o honor i potęgę państwa dbałej”
Układ nerwowy Mieczników
Obradował Komitet Wojskowy Unii Europejskiej
Tomczyk: „Tarcza Wschód” ma odstraszyć agresora
Wioślarze i triatlonistka na podium
Nowe zadania szefa SKW
Sojusznicy ćwiczą w Drawsku
Wszystkie misje AWACS-a
Wojskowi medycy niosą pomoc w Iraku
Dwa srebrne medale kajakarzy CWZS-u
Polki pobiegły po srebro!
Broń Hitlera w rękach AK
Polscy żołnierze stacjonujący w Libanie są bezpieczni
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Premier odwiedził WZZ Podlasie
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Agencja Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO