moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

 
Nowy rektor-komendant Akademii Wojsk Lądowych

Renomę każdej uczelni buduje się latami. To dzięki systematycznej, ciężkiej pracy pokoleń naszych pracowników nasza Uczelnia uznawana jest nie tylko w Polsce, ale również w Europie i na świecie. Budowanie renomy to proces ciągły. Dlatego pragnę podziękować wszystkich tym, którzy uczestniczyli i uczestniczą w tym procesie. Patriotyzm, oddanie Ojczyźnie, poświecenie służbie, poszukiwanie nowych rozwiązań, troska o rozwój własny oraz naszych podwładnych to kierunek naszych wspólnych działań – powiedział płk dr hab. Piotr Płonka podczas ceremonii przekazania obowiązków rektora-komendanta Akademii Wojsk Lądowych.

Uroczystość odbyła się 30 września 2021 r. w Akademii Wojsk Lądowych. W obecności dyrektora Departamentu Szkolnictwa Wojskowego MON Jakuba Mykowskiego obowiązki rektora-komendanta AWL przekazał gen. bryg. prof. dr hab. inż. Dariusz Skorupka, który kierował Uczelnią przez ostatnie 6 lat. Minister Obrony Narodowej Mariusz Błaszczak wyznaczył na to stanowisko płk. dr. hab. Piotra Płonkę.

Najważniejszym punktem uroczystości była ceremonia symbolicznego przekazania sztandaru Akademii Wojsk Lądowych nowemu rektorowi-komendantowi.

Gen. bryg. prof. dr hab. inż. Dariusz Skorupka podziękował kadrze dydaktycznej, kadrze dowódczej, administracji oraz podchorążym i studentom cywilnym za wspólną realizację projektu jakim jest budowa Akademii Wojsk Lądowych. Zwracając się do podchorążych gen. bryg. Skorupka powiedział: - Budujcie swoją wiedzę, budujcie siebie. Za chwilę będziecie się tą wiedzę i umiejętnościami dzielić z innymi. Siły Zbrojne potrzebują liderów, pracujcie ciężko aby nimi być. Głęboko w to wierzę, że Wam to się uda.

- Obejmując obowiązki rektora-komendanta Akademii Wojsk Lądowych mam poczucie ogromnego zaufania przełożonych i doznanego zaszczytu, a jednocześnie ciążącego na mnie obowiązku – powiedział nowy rektor-komendant płk dr hab. Piotr Płonka. Podziękował również gen. Skorupce za słowa wsparcia i sympatii: – Wiem, że nie jest łatwo oddać coś co budowało się i nad czym czuwało się przez ostatnie 6 lat. Cieszę się, że tak wiele zostało zrealizowane.

- Każda uczelnia wojskowa musi, nie tylko kształcić, ale również wychowywać, dlatego nie ustawajmy w wysiłkach – powiedział w swoim przemówieniu płk Płonka. - Rolą Akademii Wojsk Lądowych jest kształcenie kadry Sił Zbrojnych Rzeczypospolitej Polskiej na poziomie oficerskim, której oprócz wiedzy, umiejętności powinniśmy kształtować wartości etyczne. Ambicją naszej Uczelni powinno być to, aby bagaż wiedzy, z jaką będą opuszczać mury Akademii nasi absolwenci, mógł być wykorzystany do praktycznej realizacji przez nich zadań na zajmowanych stanowiskach. Elitarność nie zależy tylko od miejsca i wyposażenia, ale od ludzi. To ludzie są skarbem tej Uczelni i oni przydają blasku. Jestem pewny, że z taką kadrą będziemy w stanie spełnić misję Uczelni, będziemy w stanie realizować zadania na takim poziomie na jakim oczekuje od nas Ojczyzna oraz Społeczeństwo.

Nowy rektor-komendant zobowiązał się uczynić wszystko, aby zarówno on, kadra i studenci w każdym słowie i działaniu byli odzwierciedleniem kościuszkowskich cnót. Zapewnił, że wspólnie ze społecznością Akademii zrobi wszystko, aby wychowankowie AWL spełniali zawsze na najwyższym poziomie pokładanie w nich oczekiwania. Wyraził również przekonanie, że stworzy wraz z kadrą, pracownikami i studentami, dla dobra Ojczyny i Sił Zbrojnych, twardy, silny i zgodny w działaniu zespół. - Zrobię wszystko, aby Państwa nie zwieść. Mam jednak świadomość ze bez Waszego wsparcia będzie to niemożliwe, proszę abyście mi w tym pomogli – zakończył płk. dr hab. Piotr Płonka.

Uroczystość uświetniła Orkiestra Wojskowa z Bytomia.

Tekst: AWL

red. PZ

autor zdjęć: Marek Kańtoch

dodaj komentarz

komentarze


Nowoczesna łączność dla armii
 
Operacja „Gryf” i „Rengaw” na Podlasiu
Sukcesy wojskowych w żeglarstwie i łyżwiarstwie szybkim
Wielki test w West Point coraz bliżej
Nagroda dla reporterów „Polski Zbrojnej”
„Nie” dla wojskowej misji w Ukrainie
Leopardy jadą na poligon
Air Show ’25 – do zobaczenia
Co z podwyżkami dla żołnierzy?
Zamiana po włosku
Będzie za co kupić koreańską broń
Ostrożnie! Czołgi na drodze
Tajna misja polskiej agentki
Zmiany w zarządzie PGZ-etu
„Brilliant Jump 2024”: finał długiego marszu
Szwecja kolejnym członkiem NATO
Brąz razy sześć dla żołnierzy na mistrzostwach świata i Europy
Szefowie obrony NATO o zakupach amunicji
Podwójny Półmaraton Komandosa
Priorytety dla armii
Sztandar dla Dowództwa WOT
F-16 z misją PKW Orlik w Estonii
Żołnierze NATO nie pojadą do Ukrainy
Rusza morski „Dragon”
Andrzej Grzyb: Ws. obrony cywilnej liczę na porozumienie ponad podziałami
W Polsce będzie centrum NATO-Ukraina
Zachód przeciwko „korsarzom”
Jaką drogą po wojskowy indeks?
Więcej pieniędzy w portfelach żołnierzy
Wyposażenie indywidualne żołnierzy do wymiany
Dobrowolsi – czas start!
Brak perspektyw na szybką zmianę sytuacji w Ukrainie
Lista trupich główek
Podwyżki dla zawodowców coraz bliżej
Jakie podwyżki dla żołnierzy
Przerwany lot „Orlika”
Gdzie są szczątki Tu-154M? Podkomisja Macierewicza pod lupą
Polska przystań brytyjskich jeńców
Gwałty stały się bronią rosyjskiej armii
Mocny sygnał od NATO
Pamiętamy o Niezłomnych
Więcej pieniędzy dla żołnierzy TSW
Eurofightery znowu w Polsce
BAP przenosi się z Estonii na Łotwę
Walczyli o wolną Polskę, zginęli od kul UB
Wojenny bohater na szubienicy
Palmiry – miejsce kaźni
Offset dla „Wisły”
Zmiany w dowództwie Żandarmerii Wojskowej
Telefon zaufania dla żołnierzy
Którą drogą do armii?
Strzelczyni CWZS-u na pucharowym podium
Medale dla sportowców z „armii mistrzów”
Komandosi szkolą psy bojowe w Iraku
Abramsy pod dobrą opieką
Kleszcze dla wojska
Nowy szef CWCR
Nowoczesny system IBCS dla Wojska Polskiego
Złota taekwondzistka, srebrni hokeiści na trawie

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Agencja Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO