moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

Tu spoczywa bohater

To jeden ze sposobów upamiętnienia bohaterów, którzy poświęcili życie, by Polska była bezpieczna. Kilka dni temu rozpoczęła się akcja umieszczania na grobach kawalerów Orderu Krzyża Wojskowego, którzy polegli na misjach, insygniów tego odznaczenia. Tak wyróżnione zostaną mogiły 49 żołnierzy. Projekt „Pamięć Orderu” zainicjowało Centrum Weterana Działań Poza Granicami Państwa.

– Projekt „Pamięć Orderu” ma uświadomić Polakom, że na cmentarzach w ich najbliższej okolicy spoczywają bohaterowie, którzy oddali życie dla ojczyzny walcząc na misjach. Będą o tym przypominać insygnia Orderu Krzyża Wojskowego przytwierdzone do płyty nagrobnej – mówi chor. rez. Mariusz Sybilski z Centrum Weterana.

W ten sposób zostanie udekorowanych 49 grobów kawalerów Orderu Krzyża Wojskowego, którzy polegli na misjach poza granicami kraju. To odznaczenie, nazywane współczesnym Virtuti Militari, jest przyznawane za czyny bohaterskie dokonane w czasie pokoju. Akcja „Pamięć Orderu” rozpoczęła się 19 października w Olsztynie i ma potrwać do połowy przyszłego roku. Projekt będzie realizowany etapami. W pierwszej kolejności zostały oznakowane groby w województwie mazursko-warmińskim. Insygnia Orderu Krzyża Wojskowego pojawiły się na olsztyńskim cmentarzu komunalnym na grobie kpr. Grzegorza Bukowskiego, który służył w Oddziale Specjalnym Żandarmerii Wojskowej w Mińsku Mazowieckim, a zginął 15 czerwca 2010 roku w Afganistanie. Wykonane z metalu ordery zostały także umocowane do płyt nagrobnych na mogiłach żołnierzy, którzy polegli 21 grudnia 2011 roku w Afganistaniesierż. Krystiana Banacha (cmentarz w Pieckach koło Mrągowa), mł. chor. Piotra Ciesielskiego (w Ostródzie) i sierżanta Marcina Szczurowskiego (w Morągu). – W tym roku mija 10 lat od śmierci Piotra. Serce ciągle boli, ale cieszymy się, że mimo upływu czasu koledzy o nim nie zapomnieli. Ważna jest nie tylko pamięć, ale i uhonorowanie naszego syna – mówi Joanna Ciesielska, matka mł. chor. Piotra Ciesielskiego, który na X zmianie PKW Afganistan był dowódcą drużyny. Zginął wraz z czterema kolegami, gdy pod opancerzonym wozem typu M-ATV wybuchł odpalony ręcznie ponad stukilogramowy ładunek.

W Elblągu w województwie mazursko-warmińskim znajduje się także grób starszego sierżanta Tomasza Murkowskiego, który zginął 11 listopada 2006 roku podczas misji w Iraku. Ta żołnierska mogiła również została już oznaczona, podobnie jak znajdujący się na cmentarzu w Starym Polu w powiecie malborskim grób sierż. Piotra Mikułowskiego, który służył w 1 Pułku Specjalnym Komandosów w Lublińcu, a zginął na misji w Macedonii 18 lat temu.

– Naszym celem jest, aby dekorowanie grobów kawalerów Orderu Krzyża Wojskowego insygniami tego odznaczenia odbijało się szerokim echem w lokalnym środowisku – mówi Mariusz Pogonowski p.o. dyrektora Centrum Weterana Działań Poza Granicami Państwa. Dlatego uroczystości te są organizowane nie tylko w porozumieniu z rodzinami poległych i jednostkami wojskowymi, w których ci żołnierze służyli, ale także z władzami samorządowymi. Chodzi o to, aby w uroczystościach uczestniczyła również młodzież. – Przy grobie sierż. Krystiana Banacha zjawili się nie tylko przedstawiciele miejscowego samorządu, ale licznie przybyli uczniowie Szkoły Podstawowej im. Kardynała Wojtyły w Pieckach – dodaje Mariusz Sybilski.

Order Krzyża Wojskowego jest obecnie najwyższym odznaczeniem wojskowym przyznawanym żołnierzom i cywilom za wybitne czyny bojowe w czasie pokoju, jest równy orderowi wojennemu Virtuti Militari. Został ustanowiony w 2006 roku na wniosek prezydenta Lecha Kaczyńskiego. Dewiza orderu to „Milito Pro Patria”, czyli „Walczę dla Ojczyzny”. Spośród 176 kawalerów tego odznaczenia ponad 80 proc. odznaczonych stanowią żołnierze.

Akcję „Pamięć Orderu” realizuje Centrum Weterana Działań Poza Granicami Państwa oraz Ordynariat Polowy Wojska Polskiego. Uroczystego odsłonięcia insygniów dokonują członkowie kapituły Orderu Krzyża Wojskowego.

Małgorzata Schwarzgruber

autor zdjęć: 20BZ, 15pplot, JWK

dodaj komentarz

komentarze


Nie szpital, a instytut
 
Morska Jednostka Rakietowa w Rumunii
They Will Check The Training Results in Combat
Mobilne dowodzenie
Święto Oddziału Specjalnego ŻW
Wojna w świętym mieście, epilog
Śladami ojca
Grupa Północna o wsparciu dla Ukrainy
„Przekazał narodowi dziedzictwo myśli o honor i potęgę państwa dbałej”
Sejmowa debata o bezpieczeństwie
Polki pobiegły po srebro!
By Polska była bezpieczna
MON przedstawiło w Senacie plany rozwoju sił zbrojnych
Żołnierze ewakuują Polaków rannych w Gruzji
Nowe zadania szefa SKW
Wojskowi medycy niosą pomoc w Iraku
Wioślarze i triatlonistka na podium
Polska wiktoria na Monte Cassino
Na straży nieba
Wielki triumf 2 Korpusu Polskiego
Barbara wzmocni polską obronę powietrzną
Po śladach polskich bohaterów
Zawsze gotowi do pomocy
Serwis K9 w Polsce
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Wszystkie misje AWACS-a
Czego można się nauczyć od żołnierzy?
„Sarex ’24”: razem w czasie kryzysu
NATO on Northern Track
Kto wywalczy tytuł mistrza MMA?
Pływacy i maratończycy na medal
Sukcesy reprezentantek CWZS-u
„Ryś” z laserem
Flota Bayraktarów w komplecie
Obradował Komitet Wojskowy Unii Europejskiej
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
„Sarex”, czyli jeden za wszystkich, wszyscy za jednego
Camp Miron. Amerykańscy specjalsi w Polsce
Cień atomowej zagłady
Układ nerwowy Mieczników
Polscy żołnierze stacjonujący w Libanie są bezpieczni
Żołnierzu, wyślij dziecko na wakacje z Rewitą
„Wakacje z wojskiem”, czyli plan na lato
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Broń Hitlera w rękach AK
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Ameryka daje wsparcie
Sojusznicy ćwiczą w Drawsku
Memoriał gen. Andersa coraz bliżej
Abramsy w pętli
Krwawa noc pośród puszczy
Bohater odtrącony
Dwa krążki kajakarki z „armii mistrzów”
Dwa srebrne medale kajakarzy CWZS-u
Tomczyk: „Tarcza Wschód” ma odstraszyć agresora
„Pierwsza Drużyna” na start
„Grand Quadriga ‘24”
Systemy obrony powietrznej dla Ukrainy
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Dwie dekady ulepszania Sojuszu

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Agencja Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO