moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

 
Lotnicy z Krzesin gotowi do misji

Dwie misje w powietrzu i sprawdzian ze znajomości procedur natowskich – tak wyglądała certyfikacja PKW Orlik, który w grudniu rozpocznie misję Baltic Air Policing na Litwie. Kontyngent będą tworzyć żołnierze z 31 Bazy Lotnictwa Taktycznego. Podczas dyżuru będą mieli zaledwie kilkanaście minut, by poderwać F-16 do lotu i zapobiec naruszeniu przestrzeni powietrznej państw bałtyckich.

Ostatnią zmianę PKW Orlik tworzyli żołnierze z Łasku, którzy stacjonowali w Estonii. Tym razem przestrzeni powietrznej państw bałtyckich będą strzec żołnierze z 31 Bazy Lotnictwa Taktycznego w Krzesinach. Będą stacjonować w Szawlach na Litwie, a ich dowódcą został ppłk pil. Paweł Stajniak, który za sterami F-16 spędził ponad 1,5 tys. godzin. Kontyngent, czyli 150 żołnierzy i cztery myśliwce wielozadaniowe, na misję wyruszy pod koniec listopada, tak by 1 grudnia objąć dyżur. Jednak wcześniej cały skład PKW musiał przejść certyfikację nadzorowaną przez zespół ekspertów z Dowództwa Operacyjnego RSZ, Dowództwa Generalnego RSZ oraz 2 Skrzydła Lotnictwa Taktycznego. Najważniejszym jej celem było sprawdzenie umiejętności pilotów w zakresie prowadzenia operacji przechwytywania samolotów.

Sprawdzian trwał pięć dni i był podzielony na dwie części: teoretyczną oraz praktyczną. Piloci zdawali m.in. testy ze znajomości przepisów natowskich, które obowiązują podczas wykonywania misji Baltic Air Policing. Musieli również rozpoznawać sylwetki samolotów i podawać ich nazwę w nomenklaturze natowskiej. Zarówno pilotów, jak i personel techniczny czekał test z ICCS (Individual Common Core Skills – podstawowe umiejętności żołnierza na polu walki) oraz egzamin strzelecki.

Aby sprawdzić umiejętności praktyczne pilotów, przygotowano dwie misje w powietrzu. – Charakter tych zadań był zbliżony do tego, co czeka nas na Litwie. Były dwa scenariusze, pierwszy zakładał przechwycenie naruszyciela, identyfikację i zmuszenie go do opuszczenia nadzorowanej przestrzeni powietrznej. Drugi zaś udzielenie pomocy statkowi powietrznemu, który utracił łączność radiową, przechwycenie go, identyfikację i doprowadzenie do lotniska interwencyjnego. W obydwu misjach brała udział para, czyli formacja dwóch F-16 – mówi ppłk pil. Paweł Stajniak. Zadania były wykonywane w ramach ćwiczeń „Orlik ’22”, których kierownikiem był płk pil. Tomasz Jatczak, zastępca dowódcy 2 Skrzydła Lotnictwa Taktycznego. – I to właśnie kierownictwo ćwiczeń przygotowało dla nas scenariusze zadań – dodaje ppłk Stajniak. Piloci byli sprawdzani nie tylko z tego, jak wykonują misję w powietrzu, lecz także jak szybko poderwą myśliwce, gdy ogłoszony zostanie „Alpha Scramble” (alarm bojowy). Według przepisów NATO mają na to kilkanaście minut.

W certyfikacji wzięło udział około 150 żołnierzy, którzy będą tworzyć PKW Orlik. Wśród nich ośmiu pilotów, specjaliści od uzbrojenia myśliwców F-16, technicy odpowiedzialni za sprawność maszyn, nawigatorzy, kierowcy, crew chiefowie. Wszyscy sprawdzian zdali pomyślnie.

NATO prowadzi misję nad krajami bałtyckimi od 2004 roku. Wówczas to Litwa, Łotwa i Estonia zwróciły się z prośbą do Sojuszu o ochronę ich przestrzeni powietrznej. Dowództwo NATO zdecydowało, że misja Air Policing będzie prowadzona rotacyjnie. Od marca 2004 roku żołnierze wydzieleni z sojuszniczych państw pełnili trzymiesięczne dyżury. Od marca 2006 roku zaś zmiany trwają cztery miesiące. Zgodnie z decyzją Rady Północnoatlantyckiej misja nad państwami bałtyckimi jest prowadzona bezterminowo.

Na Baltic Air Policing polscy żołnierze wylecieli po raz pierwszy w 2006 roku. Od tamtej pory przestrzeni państw bałtyckich strzegli lotnicy z Mińska Mazowieckiego, Malborka, Krzesin, a w ubiegłym roku PKW Orlik sformowali żołnierze 32 Bazy Lotnictwa Taktycznego z Łasku.

Ewa Korsak

autor zdjęć: Piotr Łysakowski

dodaj komentarz

komentarze

~kubek
1636008300
jak do tej pory czytam wszystko na temat naszej misji lotniczej w państwach bałtyckich , ale nigdy i nigdzie się nie dowiedziałem jak wygląda sprawa rozliczeniowa , czy te państwa nie poszły na łatwiznę ,nie musząc inwestować w drogę lotnictwo scedowali tę rolę na innych , czy może oni rekompensują to innymi usługami innym państwom chodziłby Polsce , a ostatnio podano że wysłano kontyngent Polaków do ochrony granicy ,tak jakby nie mieli swego wojska , mojm zdaniem za bardzo im odpuszczamy
4C-77-02-10

Lista trupich główek
 
Palmiry – miejsce kaźni
Zmiany w dowództwie Żandarmerii Wojskowej
Andrzej Grzyb: Ws. obrony cywilnej liczę na porozumienie ponad podziałami
Tajna misja polskiej agentki
Zamiana po włosku
Przerwany lot „Orlika”
Zachód przeciwko „korsarzom”
Offset dla „Wisły”
Żołnierze NATO nie pojadą do Ukrainy
Wielki test w West Point coraz bliżej
Mocny sygnał od NATO
Dobrowolsi – czas start!
Eurofightery znowu w Polsce
Podwyżki dla zawodowców coraz bliżej
Tylko sprawny żołnierz może być skuteczny na polu walki
Jakie podwyżki dla żołnierzy
Walczyli o wolną Polskę, zginęli od kul UB
Polska przystań brytyjskich jeńców
Jaką drogą po wojskowy indeks?
Co z podwyżkami dla żołnierzy?
Lotnictwo i kobiety
„Brilliant Jump 2024”: finał długiego marszu
Kleszcze dla wojska
Brąz razy sześć dla żołnierzy na mistrzostwach świata i Europy
Rusza morski „Dragon”
Sukcesy wojskowych w żeglarstwie i łyżwiarstwie szybkim
BAP przenosi się z Estonii na Łotwę
Zmiany w zarządzie PGZ-etu
Nowy szef CWCR
Szwecja kolejnym członkiem NATO
Wyposażenie indywidualne żołnierzy do wymiany
Wojenny bohater na szubienicy
Nowoczesny system IBCS dla Wojska Polskiego
Podwójny Półmaraton Komandosa
Priorytety dla armii
Operacja „Gryf” i „Rengaw” na Podlasiu
Abramsy pod dobrą opieką
Gdzie są szczątki Tu-154M? Podkomisja Macierewicza pod lupą
Ostrożnie! Czołgi na drodze
Miejsce kobiet jest (również) w lotnictwie
Brak perspektyw na szybką zmianę sytuacji w Ukrainie
Nowoczesna łączność dla armii
W Polsce będzie centrum NATO-Ukraina
Pamiętamy o Niezłomnych
Sztandar dla Dowództwa WOT
Nagroda dla reporterów „Polski Zbrojnej”
F-16 z misją PKW Orlik w Estonii
Komandosi szkolą psy bojowe w Iraku
Którą drogą do armii?
Strzelczyni CWZS-u na pucharowym podium
Leopardy jadą na poligon
Więcej pieniędzy dla żołnierzy TSW
Medale dla sportowców z „armii mistrzów”
W Jachrance o skokach spadochronowych
Będzie za co kupić koreańską broń
Air Show ’25 – do zobaczenia
„Nie” dla wojskowej misji w Ukrainie
Złota taekwondzistka, srebrni hokeiści na trawie
Szefowie obrony NATO o zakupach amunicji
Gwałty stały się bronią rosyjskiej armii
Telefon zaufania dla żołnierzy
Więcej pieniędzy w portfelach żołnierzy

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Agencja Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO