moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

Pamiętamy o pomordowanych na Woli

Była to największa masowa zbrodnia dokonana na ludności cywilnej podczas II wojny światowej. Na warszawskiej Woli w pierwszych dniach powstania oddziały SS i policji niemieckiej zamordowały 35–65 tys. mieszkańców, żołnierzy Armii Krajowej oraz duchownych. Upamiętnia ich odnowiony plac Męczenników Warszawskiej Woli.

To było okrucieństwo, które można nazwać ludobójstwem – mówił Mariusz Błaszczak, minister obrony, podczas uroczystości otwarcia wyremontowanego placu Męczenników Warszawskiej Woli. Szef MON-u dodał, że to jedno z najważniejszych miejsc pamięci ofiar rzezi Woli i stanowi istotny pomnik dla przyszłych pokoleń.

W liście do uczestników spotkania, które odbyło się pod koniec października, Elżbieta Witek, marszałek Sejmu RP, przypomniała, że Warszawa i jej mieszkańcy zapłacili ogromną cenę za powstańczy zryw. – Systematycznie, z niezwykłą precyzją mordowana była ludność cywilna Woli. Oprawcy nie przestrzegali zasad konwencji genewskiej – stwierdziła Witek. Podkreśliła, że żadna z masowych zbrodni w okupowanych miastach Europy, pod względem rozmiarów i charakteru, nie może równać się tym, co działo się na ulicach Warszawy. Pomimo to winni tego mordu nigdy nie zostali ukarani. – Plac Męczenników Warszawskiej Woli jest swoistym pomnikiem, który przypomina o ludobójstwie, wyrazem czci i pamięci o tysiącach pomordowanych – zaznaczyła Witek.

Z kolei Jan Józef Kasprzyk, szef Urzędu do Spraw Kombatantów i Osób Represjonowanych, przypomniał o ojcach redemptorystach, którzy zginęli w tym miejscu. – Kiedy rozpoczynała się krwawa masakra ludności cywilnej, duchowni pomagali, jak mogli tym, którzy gromadzili się w klasztorze i w jego okolicach. Zostali zamordowani w sposób bezwzględny i okrutny – mówił Kasprzyk.

Plac Męczenników Warszawskiej Woli powstał w 2000 roku przed kościołem św. Klemensa Hofbauera według projektu architekta Feliksa Dzierżanowskiego. Na skwerze przy ul. Karolkowej 49 umieszczono krzyż-pomnik oraz tablice upamiętniające pomordowanych mieszkańców dzielnicy i 30 zabitych tutaj redemptorystów. Od sierpnia tego roku plac był modernizowany. Rewitalizacja objęła m.in. wymianę krzyża, postawienie dwóch pomników upamiętniających żołnierzy Armii Krajowej oraz duchownych zamordowanych podczas rzezi Woli, a także renowację monumentu ku czci pomordowanych mieszkańców tej dzielnicy. Wykonano też tablice informacyjne w języku polskim i angielskim oraz uporządkowano zieleń.

Podczas uroczystości zorganizowanej przez UdsKiOR, PGE SA, parafię św. Klemensa Hofbauera oraz wspólnotę oo. Redemptorystów odczytano wspomnienia Wiesławy Chełmińskiej, która przeżyła masakrę, oraz o. Jana Igielskiego, świadka powojennych ekshumacji szczątków pomordowanych zakonników. Złożono też kwiaty przed krzyżem-pomnikiem upamiętniającym pomordowanych.

W pierwszych dniach sierpnia 1944 roku w odwecie za wybuch powstania warszawskiego niemieckie oddziały przeprowadziły masową eksterminację ludności cywilnej warszawskiej dzielnicy Wola. Mordowały oddziały SS i policji niemieckiej pod dowództwem SS-Gruppenführera Heinza Reinefartha.

W myśl rozkazu Adolfa Hitlera: „Każdego mieszkańca należy zabić, nie wolno brać żadnych jeńców”, mordowano Polaków bez względu na wiek i płeć. Punkt szczytowy rzezi przypadł na 5–7 sierpnia.

Dokładna liczba ofiar zbrodni na Woli jest trudna do ustalenia m.in. ze względu na zatarcie śladów przez Niemców. Historycy szacują, że zamordowano od 35 tys. do nawet 65 tys. osób. Ten niemiecki mord na bezbronnych mieszkańcach jest oceniany jako jedna z największych masowych zbrodni na ludności cywilnej dokonanych podczas II wojny światowej.

Anna Dąbrowska

autor zdjęć: UdSKiOR

dodaj komentarz

komentarze


Szachownice nie dotarły nad Finlandię
 
Wojskowi medycy niosą pomoc w Iraku
Mobilne dowodzenie
Cień atomowej zagłady
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
WAM wraca po latach
„Ryś” z laserem
Dodatkowe siły do ochrony granicy
„Pierwsza Drużyna” na start
Broń Hitlera w rękach AK
„Sarex ’24”: razem w czasie kryzysu
Żołnierz ranny na granicy z Białorusią
Tarcza Wschód – odstraszanie i obrona
Obradował Komitet Wojskowy Unii Europejskiej
Honor weteranom misji!
Pokazali bojowego ducha
„Grand Quadriga ‘24”
Wojna w świętym mieście, epilog
Ostatnia droga Pileckiego
Najmłodsi artyści Wojska Polskiego
NATO on Northern Track
Wszystkie misje AWACS-a
Morska Jednostka Rakietowa w Rumunii
Centrum Szkolenia WOT świętuje
Sejmowa debata o bezpieczeństwie
Podróż po AWACS-ie
Flota Bayraktarów w komplecie
AGM-158B JASSM-ER dla lotnictwa
Dwa krążki kajakarki z „armii mistrzów”
Tomczyk: „Tarcza Wschód” ma odstraszyć agresora
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Hełmy – nowoczesne i na miarę
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Dwa srebrne medale kajakarzy CWZS-u
By Polska była bezpieczna
They Will Check The Training Results in Combat
Przysięga w Limanowej
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Barbara wzmocni polską obronę powietrzną
„Sarex”, czyli jeden za wszystkich, wszyscy za jednego
Systemy obrony powietrznej dla Ukrainy
Nowe zadania szefa SKW
Kto wywalczy tytuł mistrza MMA?
Piedimonte – samobójcza misja
Bezkonkurencyjni kierowcy z DGW
Nie szpital, a instytut
Dwie dekady ulepszania Sojuszu
Grupa Północna o wsparciu dla Ukrainy
Żołnierze ewakuują Polaków rannych w Gruzji
Po śladach polskich bohaterów
WAT-owskie eksperymenty na ISS
Polki pobiegły po srebro!
Sukcesy reprezentantek CWZS-u
Wielki triumf 2 Korpusu Polskiego
Serwis K9 w Polsce
Pociski artyleryjskie dla Ukrainy
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Polscy żołnierze stacjonujący w Libanie są bezpieczni
Ratownicy na medal
Ameryka daje wsparcie

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Agencja Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO