moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

Kolejny wojskowy szpital dla chorych na COVID-19

Na terenie 1 Bazy Lotnictwa Transportowego ponownie uruchomiono tymczasowy szpital dla pacjentów z COVID-19. Obecnie jest w nim 56 miejsc, w tym dziesięć dla pacjentów wymagających intensywnej terapii. Wojskowy Instytut Medyczny, który kieruje pracą szpitala, zapowiada, że docelowo będzie można tu leczyć 174 osoby. Uruchomienie placówki jest związane z kolejną falą pandemii.

Tymczasowy szpital wojskowy w 1 Bazie Lotnictwa Transportowego na Okęciu w ciągu najbliższych dni przyjmie pierwszych pacjentów.

Placówka powstała jesienią 2020 roku podczas drugiej fali pandemii. Jednak nie przyjmowała wówczas chorych, lecz jedynie pozostawała w gotowości. Sytuacja zmieniła się wiosną tego roku, gdy liczba zachorowań na COVID-19 wzrosła. Od marca do maja w szpitalu tymczasowym na Okęciu leczonych było 197 osób, z czego około 40% wymagało terapii wspomagającej oddychanie.

Obecnie, w związku z pogarszającą się sytuacją epidemiczną w kraju i ze wzrostem liczby chorych, wojskowy szpital tymczasowy wznowił działalność. Placówką kieruje Wojskowy Instytut Medyczny w Warszawie, a dyrektorem szpitala na Okęciu jest ppłk lek. Rafał Sokołowski. – Na pierwszym etapie działalności w szpitalu dostępnych będzie 56 łóżek, w tym dziesięć respiratorowych. Docelowo ma być ich 174, wliczając 30 łóżek dla pacjentów wymagających wentylacji mechanicznej – mówi płk lek. Jarosław Kowal, rzecznik prasowy WIM-u. Opiekę nad chorymi będzie sprawować doświadczony personel medyczny m.in. z wojskowego instytutu. A w związku z planowanym uruchomieniem kolejnych modułów szpitala WIM cały czas prowadzi rekrutację pracowników: lekarzy, pielęgniarek i ratowników medycznych, którzy chcieliby podjąć pracę na Okęciu. – Odzew jest całkiem spory. Cieszy nas zwłaszcza to, że do pracy aplikuje personel, który współpracował już z nami podczas trzeciej fali pandemii – przyznaje płk Kowal. – Szczególnie zależy nam na zatrudnieniu anestezjologów, pulmonologów i internistów, wszystkich tych, którzy mają doświadczenie w leczeniu pacjentów wymagających intensywnej terapii – podkreśla.

Placówka na Okęciu składa się z kilku oddziałów, z czego jeden to intensywna terapia, a pozostałe mają charakter internistyczny. Szpital jest wyposażony w najlepszej jakości sprzęt medyczny, m.in. tomograf komputerowy, kardiomonitory, defibrylatory i respiratory.

Podobnie jak podczas trzeciej fali pandemii wstępny triaż pacjentów zakażonych koronawirusem prowadzony będzie w siedzibie WIM-u na ul. Szaserów. Wówczas personel medyczny instytutu będzie podejmował decyzje o skierowaniu chorych z COVID-19 do filii na Okęciu lub do modułowego szpitala covidowego, który działa na Szaserów. – Zgodnie z wytycznymi wojewody mazowieckiego do szpitali tymczasowych i na oddziały zakaźne mają być kierowani pacjenci, u których dominującą jednostką chorobową jest COVID-19. Wszyscy pozostali pacjenci wymagający hospitalizacji, np. z powodu udaru czy zawału serca, u których test na SARS-CoV-2 okaże się pozytywny, będą leczeni na oddziałach zgodnie z chorobą podstawową, czyli np. na neurologii czy kardiologii – wyjaśnia płk Kowal.

Tymczasowy szpital wojskowy w 1 Bazie Lotnictwa Transportowego powstał według koncepcji wynikających z doświadczeń wojskowych lekarzy, którzy wiosną 2020 roku brali udział w misjach medycznych we włoskim Bergamo oraz w Stanach Zjednoczonych.

Drugi ze szpitali covidowych prowadzonych przez WIM – czyli szpital modułowy na Szaserów – pełną gotowość osiągnął w tym tygodniu. Dostępnych jest tam 60 łóżek dla pacjentów niewydolnych oddechowo, w tym 12 łóżek z respiratorami. Dyrekcja WIM-u podkreśla, że uruchomienie placówek na Szaserów i na Okęciu w żadnym stopniu nie ograniczy przyjęć planowych i nagłych do Wojskowego Instytutu Medycznego, gdzie m.in. cały czas działa jedyne na Mazowszu Centrum Urazowe.

Magdalena Kowalska-Sendek

autor zdjęć: fot. st. szer. Wojciech Król / CO MON

dodaj komentarz

komentarze


W obronie wschodniej flanki NATO
 
Święto Oddziału Specjalnego ŻW
Flota Bayraktarów w komplecie
MON przedstawiło w Senacie plany rozwoju sił zbrojnych
Tomczyk: „Tarcza Wschód” ma odstraszyć agresora
Wielki triumf 2 Korpusu Polskiego
Wojskowi medycy niosą pomoc w Iraku
Prezydent chce wzmocnienia odporności państwa
Wojna w świętym mieście, epilog
Memoriał gen. Andersa coraz bliżej
Żołnierze ewakuują Polaków rannych w Gruzji
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Sejmowa debata o bezpieczeństwie
Broń Hitlera w rękach AK
Morska Jednostka Rakietowa w Rumunii
Polska wiktoria na Monte Cassino
Na straży nieba
Nowe zadania szefa SKW
Barbara wzmocni polską obronę powietrzną
Wszystkie misje AWACS-a
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Żołnierzu, wyślij dziecko na wakacje z Rewitą
Czego można się nauczyć od żołnierzy?
Abramsy w pętli
Polscy żołnierze stacjonujący w Libanie są bezpieczni
Więcej hełmów dla żołnierzy
Mobilne dowodzenie
Gry wojenne w szkoleniu
Zawsze gotowi do pomocy
By Polska była bezpieczna
Pytania o europejską tarczę
Polki pobiegły po srebro!
Orzeł dla bohaterów
Wioślarze i triatlonistka na podium
Dwa krążki kajakarki z „armii mistrzów”
Dwa srebrne medale kajakarzy CWZS-u
Camp Miron. Amerykańscy specjalsi w Polsce
They Will Check The Training Results in Combat
„Grand Quadriga ‘24”
Sojusznicy ćwiczą w Drawsku
NATO on Northern Track
Premier odwiedził WZZ Podlasie
Śladami ojca
Systemy obrony powietrznej dla Ukrainy
„Wakacje z wojskiem”, czyli plan na lato
Bohater odtrącony
Obradował Komitet Wojskowy Unii Europejskiej
„Pierwsza Drużyna” na start
Krwawa noc pośród puszczy
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Pływacy i maratończycy na medal
„Przekazał narodowi dziedzictwo myśli o honor i potęgę państwa dbałej”
Kto wywalczy tytuł mistrza MMA?
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Po przeprawie ruszyli do walki
Serwis K9 w Polsce
Układ nerwowy Mieczników
Ameryka daje wsparcie

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Agencja Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO