moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

 
Reforma administracji wojskowej

W miejsce 16 wojewódzkich sztabów wojskowych i 86 wojskowych komend uzupełnień powstanie Centralne Wojskowe Centrum Rekrutacji z przedstawicielstwem w każdym województwie. To jedno z założeń ustawy o obronie ojczyzny. – Chcemy, aby te instytucje były przede wszystkim skoncentrowane na rekrutacji i pozyskiwaniu nowych żołnierzy – mówił minister obrony Mariusz Błaszczak.

Wojewódzkie sztaby wojskowe oraz znane wszystkim WKU to tzw. terenowe organy administracji wojskowej. Służący w nich żołnierze i pracownicy wojska odpowiadają m.in. za prowadzenie ewidencji wojskowej i nadawanie przydziałów mobilizacyjnych, a także kwestie związane z zarządzaniem kryzysowym. Do ich zadań należy również pozyskiwanie kandydatów do służby. Żołnierze jako doradcy zawodowi spotykają się z ochotnikami, biorą udział w targach pracy, wojskowych piknikach oraz spotkaniach w szkołach. I zdaniem przedstawicieli Ministerstwa Obrony Narodowej właśnie na te działania należy położyć szczególny nacisk. Zwłaszcza teraz, gdy jednym z priorytetów resortu jest zwiększenie liczebności armii. Dlatego w przyszłym roku wojskową administrację czeka reforma. Zapowiedział ją minister Mariusz Błaszczak, prezentując założenia nowej ustawy o obronie ojczyzny.

Plany zakładają, że zamiast 16 wojewódzkich sztabów wojskowych i 86 wojskowych komend uzupełnień pojawi się jedno Centralne Wojskowe Centrum Rekrutacji z oddziałem w każdym województwie. – Zapisy projektowanej ustawy na nowo definiują rolę wojewódzkich sztabów wojskowych oraz WKU. Chcemy, aby powstałe centra były przede wszystkim skoncentrowane na pozyskiwaniu nowych żołnierzy – zapowiedział minister obrony podczas spotkania z przedstawicielami terenowej administracji. Zapewnił też, że planowane zmiany nie oznaczają zwolnień. – Proces reformy administracji wojskowej będzie płynny, a żołnierze i pracownicy wojska z mocy prawa znajdą zatrudnienie w nowych centrach rekrutacji – wyjaśnił Mariusz Błaszczak.

REKLAMA

Aby pracownicy nowych centrów mogli poświęcić się głównie rekrutacji, zadania związane z tzw. zarządzaniem kryzysowym (np. akcje ratunkowe na rzecz społeczeństwa) przejmą wojska obrony terytorialnej. MON podkreśla, że żołnierze tej formacji doskonale sprawdzili się w działaniach antykryzysowych np. w czasie epidemii, niosąc pomoc mieszkańcom podtopionych obszarów czy usuwając skutki wichur i pożarów.

To nie pierwsze zmiany dotyczące terenowych organów administracji wojskowej w ostatnim czasie. W ubiegłym roku wprowadzono nowy system naboru do Wojska Polskiego. W myśl jego założeń żołnierze i pracownicy administracji terenowej działają w ramach wojskowych centrów rekrutacji, które komendanci 16 WSzW powołują doraźnie w różnych miejscach Polski, w zależności od zainteresowania służbą. Jak pokazały wyniki badań, które w 2020 roku przeprowadziło Wojskowe Centrum Edukacji Obywatelskiej (działania wojskowych centrów oceniały osoby, które przeszły w nich nabór), 95% ankietowanych było bardzo lub raczej zadowolonych z rekrutacji w WCR. 75% badanych uznało, że kontakt z WCR utwierdził ich w zamiarach podjęcia służby wojskowej.

16 wojewódzkich sztabów wojskowych i 86 komend uzupełnień podlega bezpośrednio ministrowi obrony narodowej. W imieniu szefa resortu ich działalnością kieruje szef Sztabu Generalnego Wojska Polskiego.

Paulina Glińska

autor zdjęć: WKU w Opolu

dodaj komentarz

komentarze


Survival w Kosowie
 
Pentagon: oko na Chiny, Europa z tyłu głowy
Amerykanie nie odpuszczą wschodniej flanki
Misja nie tylko wojskowa
Dziesięcioro żołnierzy w dziesiątce najlepszych sportowców Polski
Oczy na wschodnią flankę
Świadczenie motywacyjne dla żołnierzy
Walczą o tytuł Mistrza EkstraKlasy Wojskowej
Kazachstan: rzeź u drzwi Europy
Rodzeństwo na medal
Kolejna prowokacja na granicy
Więcej pieniędzy i nowe dodatki dla żołnierzy
Coraz więcej uczelni w Legii Akademickiej
Bez AK, ale nadal w walce
(Nie)ludzka broń Łukaszenki
Wojsko ma nowego biskupa polowego
Sportowi mistrzowie WOT wybrani!
Dywizjon 303 w Napoleonie
Prezydent Duda rozmawiał z sekretarzem generalnym NATO
Wstęp do ostatniego rozbioru Polski
Polacy zakończyli dowodzenie Tarczą Przeciwminową
Spotkanie Rady NATO–Rosja
Legionowski szpital niemal gotowy
Zima, skały i kawalerzyści
Wiedza, która ratuje życie
MON: nie wyciekły tajne informacje
Jakie zmiany dla podchorążych?
Nowe garaże dla Leopardów
Nowa Rada przy prezydencie
Jaką służbę będą pełnić żołnierze?
Pierwszy krok do zawodowców
Szer. Radosław Kawęcki mistrzem świata!
Wyciek wojskowych danych? MON bada sprawę
Bombardowanie Monte Cassino
Zielony, żółty czy czerwony?
Border Protection Is a Priority
Z pomocą dla Libanu
Turnusy regeneracyjne dla żołnierzy służących na granicy
Zostań wojskowym muzykiem
Zbuduj formę na wiosnę!
Przesiadka do klasy premium
Nauka kruszenia lodu
Polak w szkole boardingu
Komandosi w rumuńskiej Transylwanii
Saperzy rozminowują Kłaj
Wyzwoliciele bez wyzwolenia
Szer. Karolina Bosiek mistrzynią Europy
Żołnierze z Estonii na polskiej granicy
Rosomaki będą groźniejsze
Sojuszniczy ogień w Orzyszu
Hiszpańskie dylematy
Na wolność przez dwa mury
W Brukseli o przyszłości NATO
Nowe radary dla MW
W BBN o sytuacji na granicy
Szpital w Legionowie czeka na pierwszych pacjentów
Jak Perun z Piratem
Drony na fali
Niespokojna noc przy wschodniej granicy

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Inspektorat Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO