moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

Baczyński, którego wciąż odkrywamy

O trudnym wyborze walki z bronią w ręku, zaginionych dokumentach poety i pomniku, który warto postawić – rozmawiano na spotkaniu autorskim poświęconym książce Wiesława Budzyńskiego pt. „Baczyński uszlachetnia”. Publikację wydał Wojskowy Instytut Wydawniczy w 100. rocznicę urodzin poety i żołnierza AK.

Wieczór autorski poświęcony książce „Baczyński uszlachetnia” odbył się w Domu Literatury w Warszawie. Witając zebranych, gospodarz tego miejsca Zbigniew Zbikowski, prezes warszawskiego oddziału Stowarzyszenia Pisarzy Polskich, przypomniał, że Wiesław Budzyński, wybitny znawca życia i twórczości Baczyńskiego, od ponad 40 lat bada ślady poety i to już siódma publikacja na jego temat.

Maciej Podczaski, dyrektor Wojskowego Instytutu Wydawniczego, który wydał książkę, dodał, że 14 września Budzyński został odznaczony przez prezydenta Andrzej Dudę Krzyżem Wolności i Solidarności, nadawanym działaczom opozycji wobec dyktatury komunistycznej w PRL-u.

Z kolei Andrzej Melak, prezes Komitetu Katyńskiego, zauważył, że książka została wydana w Roku Baczyńskiego, o którego ustanowienie zabiegał Budzyński. – To też dobry moment, aby upomnieć się o pomnik poety w Warszawie – dodał Melak.

Autor publikacji przyznał, że zebrane materiały do jego książki długo leżały w szufladzie i do jej wydania namówił go Łukasz Kudlicki, dyrektor gabinetu politycznego ministra obrony narodowej. – Ta książka to swoista klamra, którą Budzyński spina wcześniejsze publikacje na temat wielkiego poety. Publikacja jak parasolem epoki obejmuje życie Baczyńskiego i te lata, które powinien przeżyć, gdyby nie zginął w warszawskim zrywie – mówił Łukasz Kudlicki. Dodał, że jest bardzo prawdopodobne, iż Baczyński nie przeżyłby czasów stalinowskich i został zamordowany jak wielu jego kolegów z Batalionów „Zośka” czy „Parasol”. – UB przyszło w 1949 roku aresztować poetę, który przecież już nie żył – przypomniał Kudlicki.

Podczas spotkania podkreślano, że Baczyński był nie tylko poetą, lecz także żołnierzem Armii Krajowej, dumnym, że walczy z bronią w ręku. – Zdecydował się na walkę w podziemiu, w przeciwnym wypadku jako syn legionisty i wnuk powstańca styczniowego, sprzeniewierzyłby się rodzinnej tradycji, a przede wszystkim przekreśliłby sens swojej poezji – tłumaczył Budzyński.

Poeta przystąpił do zbrojnego podziemia w połowie 1943 roku, kiedy jego szkolni koledzy już walczyli i zasłynęli m.in. akcją pod Arsenałem, podczas której odbili z rąk gestapo Jana Bytnara „Rudego” i innych więźniów. Baczyński w ponad 50 swoich wierszach nawoływał i mobilizował do walki i oporu. – Nie było w nim jednak zgody na wojnę, jako poeta nie mógł się pogodzić z zabijaniem, mimo że było ono wtedy koniecznością. Dlatego wybór walki zbrojnej był dla niego taki trudny – wyjaśnił autor książki. I dodał: – Krzysztof Kamil Baczyński jest najsłynniejszym warszawiakiem, który zginął w powstaniu. Taki poeta rodzi się raz na 150 lat, a jego twórczość pisana emocjami jest narodowym skarbem.

Wiesław Budzyński przyznał także, że pewne kwestie dotyczące bohatera książki nadal pozostają niezbadane, np. nie odnalazły się dokumenty, które wyjęto z kieszeni Baczyńskiego po jego śmierci w powstaniu warszawskim. Znalezione przy poległym osobiste rzeczy zostały oddane w depozyt do kościoła na ul. Miodowej. W okresie stalinowskim dokumenty najprawdopodobniej ukryto w kościelnym archiwum. Nikt ich do dziś nie odnalazł. Budzyński podejrzewa, że wśród tych pamiątek mogły być listy i niedokończone wiersze napisane przez poetę tuż przed śmiercią.

Podczas spotkania w warszawskim Domu Literatury utwory poety recytowała aktorka Halina Rowicka.

Publikacja „Baczyński uszlachetnia”, wydana nakładem Wojskowego Instytutu Wydawniczego, ukazała się w 100. rocznicę urodzin wybitnego polskiego poety. Książkę można kupić w sklepie internetowym WIW-u. Partnerem wydania jest PGNiG.

Wiesław Budzyński jest pisarzem, biografem Baczyńskiego i Brunona Schulza, należy do Stowarzyszenia Pisarzy Polskich. Spod jego pióra wyszło kilkanaście książek o tematyce historycznoliterackiej, m.in.: „Miłość i śmierć Krzysztofa Kamila”, „Schulz pod kluczem”, „Świątynia przodków”, „Miasto Lwów” czy „Dom Baczyńskiego”. Był trzykrotnie nagradzany przez ministra kultury, w tym nagrodą specjalną za całokształt twórczości. Został także odznaczony Krzyżem Oficerskim Orderu Odrodzenia Polski.

Krzysztof Kamil Baczyński był harcerzem 23 Warszawskiej Drużyny Harcerskiej „Pomarańczarnia” i absolwentem Gimnazjum im. Stefana Batorego w Warszawie. W jego klasie uczyli się przyszli żołnierze warszawskich grup szturmowych Szarych Szeregów: Tadeusz Zawadzki „Zośka”, Jan Bytnar „Rudy” i Maciej Aleksy Dawidowski „Alek”. Latem 1943 roku Baczyński wstąpił do harcerskich grup szturmowych AK, potem przeszedł do harcerskiego Batalionu „Parasol”. Podczas powstania warszawskiego walczył w okolicy placu Teatralnego w oddziale ppor. Lesława Kossowskiego „Leszka”. Zginął 4 sierpnia. W konspiracji publikował tomiki wierszy, współpracował z referatem literackim Biura Informacji i Propagandy AK. Jest autorem ponad 500 wierszy, kilkunastu poematów i około 20 opowiadań.

 

 

Partnerem wydania jest PGNiG

 

 

 

Anna Dąbrowska

autor zdjęć: Michał Niwicz

dodaj komentarz

komentarze


Pytania o europejską tarczę
 
Pływacy i maratończycy na medal
Żołnierze ewakuują Polaków rannych w Gruzji
Abramsy w pętli
Wszystkie misje AWACS-a
Krwawa noc pośród puszczy
Wioślarze i triatlonistka na podium
NATO on Northern Track
Polki pobiegły po srebro!
Orzeł dla bohaterów
Polscy żołnierze stacjonujący w Libanie są bezpieczni
Czego można się nauczyć od żołnierzy?
Polska wiktoria na Monte Cassino
W obronie wschodniej flanki NATO
Dwa krążki kajakarki z „armii mistrzów”
Morska Jednostka Rakietowa w Rumunii
„Pierwsza Drużyna” na start
By Polska była bezpieczna
Na straży nieba
Prezydent chce wzmocnienia odporności państwa
Wojna w świętym mieście, epilog
„Wakacje z wojskiem”, czyli plan na lato
Ameryka daje wsparcie
Barbara wzmocni polską obronę powietrzną
Po przeprawie ruszyli do walki
Bohater odtrącony
Zawsze gotowi do pomocy
Więcej hełmów dla żołnierzy
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Śladami ojca
They Will Check The Training Results in Combat
Broń Hitlera w rękach AK
MON przedstawiło w Senacie plany rozwoju sił zbrojnych
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Systemy obrony powietrznej dla Ukrainy
Memoriał gen. Andersa coraz bliżej
Dwa srebrne medale kajakarzy CWZS-u
Sejmowa debata o bezpieczeństwie
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Układ nerwowy Mieczników
Camp Miron. Amerykańscy specjalsi w Polsce
„Przekazał narodowi dziedzictwo myśli o honor i potęgę państwa dbałej”
„Grand Quadriga ‘24”
Tomczyk: „Tarcza Wschód” ma odstraszyć agresora
Premier odwiedził WZZ Podlasie
Kto wywalczy tytuł mistrza MMA?
Wojskowi medycy niosą pomoc w Iraku
Mobilne dowodzenie
Serwis K9 w Polsce
Nowe zadania szefa SKW
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Gry wojenne w szkoleniu
Flota Bayraktarów w komplecie
Żołnierzu, wyślij dziecko na wakacje z Rewitą
Obradował Komitet Wojskowy Unii Europejskiej
Wielki triumf 2 Korpusu Polskiego
Sojusznicy ćwiczą w Drawsku
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Święto Oddziału Specjalnego ŻW

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Agencja Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO