moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

Capstrzyk Niepodległości

Jesteśmy myślami z pokoleniami żołnierzy, którzy walczyli o naszą wolność, ale pamiętamy też o tych, którzy dziś stoją na straży naszego bezpieczeństwa na granicy polsko-białoruskiej – powiedział Mariusz Błaszczak, minister obrony narodowej. W środę w Warszawie z okazji Narodowego Święta Niepodległości odbył się uroczysty capstrzyk i apel pamięci.

Dziś w Warszawie, w przeddzień Narodowego Święta Niepodległości, odbył się capstrzyk i apel pamięci. Podczas uroczystości Mariusz Błaszczak, minister obrony narodowej, przypomniał, że Polska odzyskała niepodległość w 1918 roku, a dziś to my jesteśmy odpowiedzialni za jej bezpieczeństwo. – Mówiąc my, myślę o żołnierzach Wojska Polskiego, o rządzie i prezydencie jako zwierzchniku sił zbrojnych – zaznaczył szef MON. Dodał, że „oblicze wojny zmieniało się przez wieki, ale zawsze mogliśmy być pewni, że nasi żołnierze z ofiarnością, z oddaniem będą bronić naszej ojczyzny, że nie będą szczędzić krwi, żeby Polska była wolna”. – Dziś na szczęście żołnierze nie muszą przelewać krwi, ale dziś też musimy bronić naszego bezpieczeństwa, bezpieczeństwa Polski, naszej Ojczyzny, broniąc polskich granic – podkreślił.

Szef MON zaznaczył także, że polscy żołnierze, którzy zostali oddelegowani do służby na terenach przygranicznych, strzegą nie tylko granic Polski, ale także Unii Europejskiej. – Dziś jesteśmy myślami z pokoleniami żołnierzy, którzy walczyli o naszą wolność, ale pamiętamy też o tych żołnierzach, którzy dziś stoją na straży naszego bezpieczeństwa na granicy polsko-białoruskiej, którzy odpierają ataki hybrydowe, jakim poddawana jest nasza Ojczyzna – powiedział. – Pamięć o naszej przeszłości kształtuje naszą tożsamość narodową, a dzisiejsze wysiłki, aby Polska była bezpieczna kształtują naszą rzeczywistość. Jesteśmy dumni ze służby żołnierzy Wojska Polskiego – zaznaczył.

Podczas uroczystości głos zabrał płk Tomasz Dominikowski, dowódca garnizonu Warszawa. – Jako spadkobiercy wojskowych tradycji pamiętamy o czynach i zasługach osób, które swoją oddaną służbą i pracą rozpoczynały nowy piękny rozdział w dziejach naszego kraju. W tym tkwi siła naszego dziedzictwa, naszej narodowej tożsamości – powiedział. – Jestem przekonany, że pamięć o znanych i bezimiennych obrońcach naszej ojczyzny oraz trudnej drodze do niepodległości będzie czczona przez kolejne pokolenia – zaznaczył.

Minister i dowódcy Wojska Polskiego złożyli symboliczne wieńce przy pomniku Marszałka Józefa Piłsudskiego, pomniku Lecha Kaczyńskiego, a także pomniku Ofiar Tragedii Smoleńskiej. Natomiast żołnierze Pułku Reprezentacyjnego Wojska Polskiego oddali salwę honorową.

Wcześniej w Sejmie została otwarta wystawa „Mundury polskich żołnierzy – szacunek dla munduru” przygotowana przez Ministerstwo Obrony Narodowej. Mariusz Błaszczak, szef resortu, który zainaugurował wydarzenie, mówił nie tylko o odzyskaniu niepodległości przez Polskę, ale także o Bitwie Warszawskiej, podczas której żołnierze Wojska Polskiego zatrzymali nawałę bolszewicką. – Czasy się zmieniają, zmieniają się też zagrożenia, zmieniają się metody walki i metody wojen. Natomiast niezmienna pozostaje postawa żołnierzy Wojska Polskiego – powiedział. – Polscy żołnierze odznaczali się, odznaczają się i jestem o tym przekonany, że będą się odznaczać honorem, odwagą i wiernością przysiędze, którą składali, wstępując w szeregi Wojska Polskiego. Strzegli, strzegą i będą strzec bezpieczeństwa naszej Ojczyzny – podkreślił.

O bezpieczeństwie Polski mówiła dziś także Elżbieta Witek, marszałek Sejmu. – Wolność została wywalczona krwią i ofiarą życia wielu tysięcy polskich żołnierzy, dlatego mundur musi być otoczony szczególną czcią – podkreśliła. Zaznaczyła także, że dziś, kiedy żołnierze strzegą bezpieczeństwa kraju na polsko-białoruskiej granicy, słowa te mają szczególne znaczenie. – W dniu Święta Niepodległości okazujmy wdzięczność i szacunek polskiemu żołnierzowi, polskiemu mundurowi i polskiemu państwu – zaapelowała podczas uroczystości.

Centralne obchody Narodowego Święta Niepodległości odbędą się jutro. W samo południe na placu Marszałka Piłsudskiego w Warszawie odbędzie się uroczysta odprawa wart. Wcześniej, bo o 10.00, w Świątyni Opatrzności Bożej zostanie odprawiona msza w intencji ojczyzny. Oprócz tego w 103 garnizonach na terenie całego kraju będzie można obejrzeć wystawy przygotowane przez żołnierzy, a także zobaczyć sprzęt, jakim posługują się w czasie służby. Wszystkim wydarzeniom organizowanym przez MON przyświeca hasło „Dzień szacunku dla munduru”.

 

 

 

Z okazji Narodowego Święta Niepodległości przygotowaliśmy specjalne wydanie „Polski Zbrojnej”.

 


Mecenasami jednodniówki są Polska Grupa Zbrojeniowa SA i Polska Fundacja Narodowa.

 


Zapraszamy do lektury!

 

 

 

 

  

Magdalena Miernicka

autor zdjęć: Leszek Chemperek/ CO MON, Michał Niwicz

dodaj komentarz

komentarze


Flota Bayraktarów w komplecie
 
Memoriał gen. Andersa coraz bliżej
Ameryka daje wsparcie
Na straży nieba
Sojusznicy ćwiczą w Drawsku
Broń Hitlera w rękach AK
Więcej hełmów dla żołnierzy
„Przekazał narodowi dziedzictwo myśli o honor i potęgę państwa dbałej”
W obronie wschodniej flanki NATO
Dwa srebrne medale kajakarzy CWZS-u
„Ta ziemia do Polski należy…”
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Armia Andersa w operacji „Honker”
Gry wojenne w szkoleniu
Mobilne dowodzenie
Prezydent chce wzmocnienia odporności państwa
Premier odwiedził WZZ Podlasie
They Will Check The Training Results in Combat
Po przeprawie ruszyli do walki
Polki pobiegły po srebro!
„Wakacje z wojskiem”, czyli plan na lato
Systemy obrony powietrznej dla Ukrainy
Serwis K9 w Polsce
Krwawa noc pośród puszczy
Wojna w świętym mieście, epilog
Dwa krążki kajakarki z „armii mistrzów”
Morska Jednostka Rakietowa w Rumunii
Obradował Komitet Wojskowy Unii Europejskiej
Orzeł dla bohaterów
Święto Oddziału Specjalnego ŻW
Wielki triumf 2 Korpusu Polskiego
Wojskowi medycy niosą pomoc w Iraku
Polska wiktoria na Monte Cassino
Jak zwiększyć bezpieczeństwo cywilów?
Bohater odtrącony
Camp Miron. Amerykańscy specjalsi w Polsce
MON przedstawiło w Senacie plany rozwoju sił zbrojnych
Wioślarze i triatlonistka na podium
Polsko-australijskie rozmowy o bezpieczeństwie
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Zanieśmy lepszą Polskę następnym pokoleniom
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
„Pierwsza Drużyna” na start
Polscy żołnierze stacjonujący w Libanie są bezpieczni
Pamiętamy o bohaterach z Piedimonte
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Pytania o europejską tarczę
Pływacy i maratończycy na medal
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Pierwsi na oceanie
Czego można się nauczyć od żołnierzy?
Żołnierzu, wyślij dziecko na wakacje z Rewitą
NATO on Northern Track
Śladami ojca
I zdobyliśmy!
Tomczyk: „Tarcza Wschód” ma odstraszyć agresora
Abramsy w pętli
Żołnierze ewakuują Polaków rannych w Gruzji
Zmiany w dodatkach stażowych
Układ nerwowy Mieczników

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Agencja Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO