moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

Świętujemy odzyskanie niepodległości

Wolność, którą odzyskaliśmy 103. lata temu, zawdzięczamy swojemu męstwu i nieustępliwości – mówił prezydent Andrzej Duda podczas obchodów Narodowego Święta Niepodległości w Warszawie. Zwierzchnik sił zbrojnych podziękował żołnierzom i funkcjonariuszom, którzy strzegą wschodniej granicy Polski oraz Unii Europejskiej. – Nasze myśli i serca są z wami – zapewnił.

Centralne uroczystości z okazji 103. rocznicy odzyskania suwerenności odbyły się przy Grobie Nieznanego Żołnierza w Warszawie. – Jesteśmy narodem, który trwa od przeszło tysiąca lat, narodem mającym własną państwowość i będącym częścią nowożytnej Europy opartej na wartościach chrześcijańskich – mówił prezydent Andrzej Duda podczas obchodów na Placu Marszałka Józefa Piłsudskiego. – Wiele razy zmierzano do tego, aby nasz naród zniszczyć, ale nigdy się to nie udało – stwierdził prezydent. Mówił, że Polacy trwali przy swojej wierze, tradycji i kulturze także wtedy, kiedy groziło za to więzienie, zsyłka czy nawet kara śmierci. – Wolność, którą odzyskaliśmy 103. lata temu, zawdzięczamy nie tylko zbiegowi sprzyjających okoliczności historycznych, ale przede wszystkim swojemu męstwu, nieustępliwości i wierze w to, że Polska wróci na mapę – podkreślił prezydent.

Andrzej Duda nawiązał w przemówieniu do sytuacji na wschodniej granicy Polski. – Dzisiaj patriotyzm to nie tylko praca dla ojczyzny, budowanie jej siły i pamięć o przeszłości, musimy też bronić Polski i bardziej niż dawniej strzec jej granic – zaznaczył. Zwierzchnik sił zbrojnych dodał, że zmusiły nas do tego hybrydowe działania reżimu białoruskiego skierowane przeciwko Polsce i Unii Europejskiej. – Strzegąc granicy realizujemy nasze zobowiązania, pokazujemy, że jesteśmy poważnym narodem, który wie co znaczy wolność, solidność i solidarność – zapewnił Duda. Podziękował funkcjonariuszom Straży Granicznej, żołnierzom i policjantom służącym na wschodniej granicy. – Nasze myśli i serca są z wami – zapewnił.

Prezydent wspomniał też o świecy, którą zapalił dziś podczas mszy w Świątyni Opatrzności Bożej. Została ona ofiarowana polskim biskupom przez papieża Piusa XI w 1867 roku z życzeniem, aby zapalono ją w wolnej Polsce. Po raz pierwszy zapłonęła 11 listopada 1920 roku. Ponownie zapalono ją w setną rocznicę tego święta. – Ta świeca oznacza siłę naszej tradycji opartej na wierze chrześcijańskiej i naszej kultury, to ona pozwoliła trwać naszemu narodowi w najgorszych momentach – podsumował Andrzej Duda.


Film: Kancelaria Prezydenta RP

Podczas uroczystości na Placu Marszałka Piłsudskiego Pluton Salutowy z Pułku Reprezentacyjnego WP oddał salut narodowy, czyli 21 salw armatnich. Odbył się też apel pamięci i uroczysta zmiana posterunku honorowego przy Grobie Nieznanego Żołnierza. Uroczystość zakończyło złożenie przez prezydenta i najważniejsze osoby w państwie wieńca od narodu oraz defilada wojskowa. W uroczystościach brał udział m.in. minister obrony Mariusz Błaszczak.

Obchody w Warszawie rozpoczęły się już rano. Prezydent Duda z małżonką Agatą Kornhauser-Dudą złożyli wieńce przed znajdującymi się przy Trakcie Królewskim pomnikami Ojców Niepodległości: Józefa Piłsudskiego, Wincentego Witosa, Ignacego Jana Paderewskiego, Ignacego Daszyńskiego, Romana Dmowskiego, Wojciecha Korfantego. Prezydent uczestniczył też we mszy za ojczyznę w Świątyni Opatrzności Bożej. – Niepodległość jest darem i zadaniem, tak jak wolność, której się nie otrzymuje raz na zawsze – mówił w homilii kard. Kazimierz Nycz, metropolita warszawski.

Resor obrony tegoroczne święto niepodległości zorganizował pod hasłem „Dzień szacunku dla munduru”. W 103 jednostkach wojskowych w całym kraju odbywają się pokazy mundurów, podczas których można dowiedzieć się czym jest mundur dla żołnierzy, o zasadach jego noszenia i symbolice.

Narodowe Święto Niepodległości jest obchodzone dla upamiętnienia przekazania przez Radę Regencyjną naczelnego dowództwa wojsk polskich Józefowi Piłsudskiemu 11 listopada 1918 roku. W tym dniu zakończyła się także I wojna światowa. W jej wyniku upadły trzy europejskie mocarstwa, które dokonały rozbioru Polski, a zwycięskie państwa ententy zaaprobowały plan utworzenia niepodległego państwa polskiego. Po 123 latach zaborów nasz kraj powrócił na mapę Europy.

 

 

 

Z okazji Narodowego Święta Niepodległości przygotowaliśmy specjalne wydanie „Polski Zbrojnej”.

 


Mecenasami jednodniówki są Polska Grupa Zbrojeniowa SA i Polska Fundacja Narodowa.

 

 

Zapraszamy do lektury!

 

 

 

 

 

  

AD

autor zdjęć: Grzegorz Jakubowski / KPRP, Michał Niwicz

dodaj komentarz

komentarze


Dwa krążki kajakarki z „armii mistrzów”
 
Obradował Komitet Wojskowy Unii Europejskiej
Żołnierze ewakuują Polaków rannych w Gruzji
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Wojskowi medycy niosą pomoc w Iraku
Nowe zadania szefa SKW
Polki pobiegły po srebro!
Wszystkie misje AWACS-a
W obronie wschodniej flanki NATO
Abramsy w pętli
Zawsze gotowi do pomocy
Tomczyk: „Tarcza Wschód” ma odstraszyć agresora
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Systemy obrony powietrznej dla Ukrainy
Układ nerwowy Mieczników
Serwis K9 w Polsce
Po przeprawie ruszyli do walki
Camp Miron. Amerykańscy specjalsi w Polsce
Barbara wzmocni polską obronę powietrzną
Bohater odtrącony
Polscy żołnierze stacjonujący w Libanie są bezpieczni
Wielki triumf 2 Korpusu Polskiego
Święto Oddziału Specjalnego ŻW
Orzeł dla bohaterów
NATO on Northern Track
Morska Jednostka Rakietowa w Rumunii
Śladami ojca
By Polska była bezpieczna
Więcej hełmów dla żołnierzy
Broń Hitlera w rękach AK
Wioślarze i triatlonistka na podium
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Gry wojenne w szkoleniu
Ameryka daje wsparcie
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
„Przekazał narodowi dziedzictwo myśli o honor i potęgę państwa dbałej”
MON przedstawiło w Senacie plany rozwoju sił zbrojnych
Memoriał gen. Andersa coraz bliżej
They Will Check The Training Results in Combat
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Sejmowa debata o bezpieczeństwie
Polska wiktoria na Monte Cassino
Na straży nieba
Mobilne dowodzenie
Dwa srebrne medale kajakarzy CWZS-u
Krwawa noc pośród puszczy
„Grand Quadriga ‘24”
Pływacy i maratończycy na medal
Żołnierzu, wyślij dziecko na wakacje z Rewitą
Czego można się nauczyć od żołnierzy?
„Wakacje z wojskiem”, czyli plan na lato
Sojusznicy ćwiczą w Drawsku
„Pierwsza Drużyna” na start
Kto wywalczy tytuł mistrza MMA?
Prezydent chce wzmocnienia odporności państwa
Pytania o europejską tarczę
Premier odwiedził WZZ Podlasie
Wojna w świętym mieście, epilog
Flota Bayraktarów w komplecie

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Agencja Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO