moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

Wojsko wspiera najbliższych żołnierzy

Pomoc w codziennych sprawach, wsparcie prawne, psychologiczne i duszpasterskie – jednostki czterech polskich dywizji uruchamiają centra pomocy dla rodzin żołnierzy strzegących polsko-białoruskiej granicy. Wystarczy zadzwonić pod wskazany numer telefonu, by uzyskać pomoc w razie choroby czy awarii w domu.

Od wielu tygodni polsko-białoruskiej granicy strzegą pogranicznicy, policjanci i żołnierze Wojska Polskiego. Tych ostatnich jest tam obecnie kilkanaście tysięcy. To wojskowi z jednostek czterech Dywizji: 12 Zmechanizowanej, 18 Zmechanizowanej, 16 Zmechanizowanej i 11 Kawalerii Pancernej. Jak poinformował Mariusz Błaszczak, minister obrony narodowej, w jednostkach wojskowych, w których na co dzień służą żołnierze strzegący granicy, powstają właśnie wojskowe centra pomocy dla ich rodzin.

– U nas inicjatywa wyszła z dowództwa dywizji i wynikała z wcześniejszych doświadczeń związanych z potrzebami wojskowych rodzin, gdy żołnierze pełnią służbę z dala od domu – wyjaśnia mjr Marek Nabzdyjak, rzecznik prasowy 16 Dywizji. Przypomina, że podobne centra działały w czasie, gdy polscy żołnierze wyjeżdżali na zagraniczne misje. Wtedy ich bliscy, którzy zostali w kraju, mogli liczyć na wsparcie wojska. Powoływane teraz centra będą pełniły podobną rolę.
– Tak jak wtedy, tak i teraz nie chcemy pozostawiać wojskowych rodzin samych sobie. Zdarzają się przecież różne sytuacje, w których bliska żołnierzowi osoba potrzebuje wsparcia, a on nie może nagle przyjechać, by pomóc – mówi oficer z 16 Dywizji. Dodaje, że chodzi o różnego rodzaju pomoc. Najbliżsi żołnierzy będą mogli liczyć na wsparcie w codziennych sprawach, np. w razie awarii w domu czy przy zakupach leków lub konsultacji medycznej w przypadku choroby. Jeśli ktoś będzie potrzebował, wojsko zaoferuje też wsparcie prawne, psychologiczne lub duszpasterskie.

Całodobowa infolinia „szesnastki” ruszyła dziś pod numerem telefonu komórkowego: 727-013-210. Oprócz tego od poniedziałku do piątku w godzinach od siódmej do dziewiętnastej można też dzwonić na stacjonarny numer 261-32-34-77. Dyżurni, którzy odbierają telefony, mają szczegółowy wykaz osób zajmujących się wsparciem. Poza przedstawicielami dywizji to także specjaliści, fachowcy z różnych dziedzin, psycholodzy oraz księża kapelani. Każdy, kto od dziś zadzwoni na infolinię, dowie się, jaką pomoc może uzyskać.

Centra podległe 16 Dywizji rozpoczną działalność od najbliższego piątku. Będą funkcjonowały we wszystkich podległych jej jednostkach: 9 Braniewskiej Brygadzie Kawalerii Pancernej, 15 Giżyckiej Brygadzie Zmechanizowanej, 20 Bartoszyckiej Brygadzie Zmechanizowanej, 11 Mazurskim Pułku Artylerii, 15 Gołdapskim Pułku Przeciwlotniczym, 16 Pułku Logistycznym oraz 9 Batalionie Dowodzenia.

W trzech pozostałych dywizjach centra pomocy rozpoczęły już pracę. W 18 Dywizji Zmechanizowanej wsparcie można uzyskać pod nr tel.: 887-850-704, z kolei w Dowództwie 11 Dywizji można dzwonić pod nr 607-790-640. Taka sama forma wsparcia jest oferowana również w jednostkach podległych Czarnej Dywizji: 10 Brygadzie Kawalerii Pancernej (tel. 261-685-740), 34 Brygadzie Kawalerii Pancernej (tel. 261-688-975), 17 Brygadzie Zmechanizowanej (tel. 261-674-222), 4 Pułku Przeciwlotniczym (tel. 261-671-222), 23 Pułku Artylerii (tel. 261-646-505), 11 Batalionie Remontowym (tel. 261-589-020) oraz 11 Batalionie Dowodzenia (tel. 261-698-377).

O pomoc mogą się też zwracać najbliżsi żołnierzy z 12 Dywizji Zmechanizowanej i podległych jej jednostek (nr tel. 603-642-086). – Ale na wsparcie mogą też liczyć nasi żołnierze, którzy właśnie służą na granicy. Gdyby któryś z nich potrzebował np. pomocy psychologicznej w tej trudnej dla wszystkich sytuacji, to do dyspozycji na miejscu jest psycholog – mówi kpt. Błażej Łukaszewski, rzecznik prasowy 12 Dywizji.

Żołnierze przy polsko-białoruskiej granicy prowadzą piesze patrole pasa przygranicznego i sprawdzają, czy nie dochodzi do prób przekroczenia granicy. Razem z pogranicznikami uczestniczą też w patrolach mobilnych, których zadaniem jest m.in. poszukiwanie osób, które nielegalnie przedostały się do Polski. Wojskowi służbę pełnią rotacyjnie, co kilkanaście dni.

Paulina Glińska

autor zdjęć: 18 DZ, 11 LDKPanc

dodaj komentarz

komentarze


Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
 
Podróż po AWACS-ie
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Wielki triumf 2 Korpusu Polskiego
Serwis K9 w Polsce
Szachownice nie dotarły nad Finlandię
Pokazali bojowego ducha
They Will Check The Training Results in Combat
Mobilne dowodzenie
Cień atomowej zagłady
„Sarex”, czyli jeden za wszystkich, wszyscy za jednego
Dwie dekady ulepszania Sojuszu
Najmłodsi artyści Wojska Polskiego
Sejmowa debata o bezpieczeństwie
Obradował Komitet Wojskowy Unii Europejskiej
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
AGM-158B JASSM-ER dla lotnictwa
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Ostatnia droga Pileckiego
Ameryka daje wsparcie
Polki pobiegły po srebro!
WAM wraca po latach
Dodatkowe siły do ochrony granicy
Centrum Szkolenia WOT świętuje
Hełmy – nowoczesne i na miarę
Wojna w świętym mieście, epilog
Kto wywalczy tytuł mistrza MMA?
„Grand Quadriga ‘24”
Flota Bayraktarów w komplecie
Żołnierze ewakuują Polaków rannych w Gruzji
„Pierwsza Drużyna” na start
WAT-owskie eksperymenty na ISS
NATO on Northern Track
Honor weteranom misji!
Przysięga w Limanowej
Grupa Północna o wsparciu dla Ukrainy
Piedimonte – samobójcza misja
Barbara wzmocni polską obronę powietrzną
Pociski artyleryjskie dla Ukrainy
Dwa krążki kajakarki z „armii mistrzów”
Systemy obrony powietrznej dla Ukrainy
By Polska była bezpieczna
„Ryś” z laserem
Sukcesy reprezentantek CWZS-u
Morska Jednostka Rakietowa w Rumunii
Nie szpital, a instytut
„Sarex ’24”: razem w czasie kryzysu
Ratownicy na medal
Nowe zadania szefa SKW
Dwa srebrne medale kajakarzy CWZS-u
Polscy żołnierze stacjonujący w Libanie są bezpieczni
Tomczyk: „Tarcza Wschód” ma odstraszyć agresora
Bezkonkurencyjni kierowcy z DGW
Żołnierz ranny na granicy z Białorusią
Wszystkie misje AWACS-a
Po śladach polskich bohaterów
Los infiernos picadores, czyli piekielni lansjerzy
Broń Hitlera w rękach AK
Tarcza Wschód – odstraszanie i obrona
Wojskowi medycy niosą pomoc w Iraku

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Agencja Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO