moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

 
Wojskowa politechnika świętuje

Przygotowanie studentów do objęcia kierowniczych stanowisk inżynieryjnych w Wojsku Polskim to jeden z priorytetów Wojskowej Akademii Technicznej, mówiono podczas święta WAT-u i Dnia Podchorążego. W tym roku uczelnia obchodzi 70. rocznicę powstania. Obecnie w Akademii kształci się ok. 10 tys. studentów, w tym ponad 3 tys. podchorążych.

– Nasza Akademia jest wizytówką polskich uczelni wojskowych, o niekwestionowanym autorytecie naukowym i wychowawczym – mówił płk prof. inż. Przemysław Wachulak, Rektor-Komendant Wojskowej Akademii Technicznej w Warszawie podczas uroczystości z okazji święta WAT-u i Dnia Podchorążego. Święta zbiegły się z obchodzoną w tym roku 70. rocznicą powstania WAT-u.

Pułkownik Wachulak podkreślił podczas spotkania w siedzibie WAT-u, że priorytetem uczelni jest szkolenie i przygotowanie studentów do objęcia kierowniczych stanowisk technicznych i inżynieryjnych w Wojsku Polskim oraz prowadzenie prac naukowo-badawczych w dziedzinie techniki wojskowej. – Stawiamy na innowacyjność, a oferta dydaktyczna Akademii jest cały czas udoskonalana, wprowadzamy m.in. nowe kierunki, takie jak: geodezja i kataster, budownictwo zrównoważone, inżynieria systemów bezzałogowych – wyliczał rektor.

REKLAMA

Komendant WAT-u zaznaczył, że uczelnia niemal od początku istnienia ma znaczący wkład w rozwój techniki, technologii i nauki w Polsce i na świecie, a także w modernizację polskiego przemysłu obronnego. – W Wacie powstają zaawansowane technologie laserowe, satelitarne, nowatorskie opracowania z zakresu uzbrojenia, nanotechnologii, inżynierii biomedycznej ogniw wodorowych, nowych rodzajów ciekłych kryształów, systemów bezzałogowych czy kryptologii – zaznaczył płk Wachulak. Podkreślił, że wysoki poziom badań potwierdzają m.in. dwie nagrody Defender dla Akademii otrzymane w tym roku na Międzynarodowym Salonie Przemysłu Obronnego w Kielcach. Chodzi o bezpieczny system komunikacji multimedialnej oraz laserowy system wykrywania i śledzenia nisko latających obiektów.

Komendant WAT-u zwrócił się także do podchorążych w dniu ich święta. – Wierzę, że mundur, który nosicie jest i będzie dla was powodem do dumy i będzie wam uświadamiał, że wolność to najcenniejsza wartość narodu – powiedział. Płk Wachulak odniósł się też do obecnej sytuacji na granicy z Białorusią. – Wspieramy całym sercem żołnierzy i funkcjonariuszy stojących na straży naszej granicy i dziękujemy im za służbę – podkreślił.

O obronie naszej wschodniej granicy mówiła także Orsolya Kovács, ambasador Węgier w Polsce. – Władze węgierskie wyrażają solidarność z polskimi żołnierzami, którzy bronią nie tylko granic swojego kraju, ale całej Unii Europejskiej – stwierdziła. Pani ambasador wręczyła też dr. hab. inż. Kazimierzowi Worwie, prorektorowi ds. kształcenia WAT Medal za Obronność I stopnia, przyznany mu przez Tibora Benkő, ministra obrony Węgier.

Natomiast płk Wachulak wręczył odznaczenia, wyróżnienia i medale przyznane pracownikom WAT-u przez prezydenta, szefa MON-u oraz władze uczelni. Nagrodził też studentów za najlepsze prace naukowe. – Pamięć o nocy listopadowej 1830 roku jest kultywowana do dziś przez podchorążych i jest wyjątkowym świętem celebrowanym na wszystkich uczelniach wojskowych – napisał w liście do uczestników spotkania Przemysław Czarnek, minister edukacji. Podczas uroczystości z okazji Dnia Podchorążego, symboliczną władzę na uczelni przejęli podchorążowie, a jej rektorem został pchor. sierż. Jakub Iwoła.

70 lat edukacji

Wojskowa Akademia Techniczna im. Jarosława Dąbrowskiego została powołana ustawą z 22 marca 1951 roku. 1 października tego roku naukę rozpoczęło 631 podchorążych. Osiem lat później przeprowadzono najważniejszą reorganizację, tworząc typową dla politechniki strukturę wydziałową, która pozostała do dzisiaj. W latach 1996–2004 Akademię przekształcono w uczelnię wojskowo-cywilną.

Dziś na Wacie kształci się ok. 10 tys. studentów, w tym ponad 3 tys. podchorążych. Jesienią tego roku na I rok studiów przyjęto ok. 3 tys. studentów cywilnych i ponad 800 wojskowych. Cywile mogą wybierać studia inżynierskie, licencjackie i magisterskie na 25 kierunkach, m.in.: bezpieczeństwo narodowe, biocybernetyka i inżynieria biomedyczna, elektronika i telekomunikacja, informatyka, lotnictwo i kosmonautyka czy mechanika i budowa maszyn.

Kandydaci na żołnierzy zawodowych kształcą się na jednolitych studiach magisterskich zgodnie z zapotrzebowaniem i limitem ustalanym przez ministra obrony. Do wyboru mają ponad dziesięć kierunków, m.in.: mechatronika, informatyka, kryptologia i cyberbezpieczeństwo, geodezja i kartografia czy budownictwo. Pięcioletnie studia wieńczy promocja na pierwszy stopień oficerski.

WAT wspiera także badania naukowe, prace wdrożeniowe i modernizacyjne w zakresie nauk technicznych, chemicznych, fizycznych, ekonomicznych i wojskowych. Pierwsze sukcesy pojawiły się już na początku lat pięćdziesiątych. Był to m.in. współudział przy tworzeniu pierwszego polskiego radaru Nysa A, opracowanie pierwszego krajowego komputera ELWAT 1 czy zbudowanie pierwszego w Polsce lasera do zastosowania w okulistyce. Wiele prac było związanych z potrzebami modernizacji sił zbrojnych m.in.: nowoczesnymi systemami radiolokacyjnymi czy optoelektronicznymi systemami wspomagania pola walki. Kadra uczelni liczy około 2,5 tys. osób, w tym 800 pracowników naukowych.

Święto Podchorążych

29 listopada 1830 roku podchorążowie Szkoły Piechoty w Warszawie, pod dowództwem ppor. Piotra Wysockiego, atakiem na Belweder, ówczesną siedzibę rosyjskiego namiestnika Księcia Konstantego, rozpoczęli powstanie listopadowe. Już następnego dnia Warszawa była wolna. Walki objęły całe Królestwo Polskie, Litwę, Żmudź i Wołyń. Na pamiątkę tamtych wydarzeń 29 listopada obchodzony jest jako Dzień Podchorążego i zarazem święto WAT-u.

Anna Dąbrowska

autor zdjęć: Alicja Szulc

dodaj komentarz

komentarze


Turnusy regeneracyjne dla żołnierzy służących na granicy
 
Pierwszy krok do zawodowców
Świadczenie motywacyjne dla żołnierzy
Nauka kruszenia lodu
Z pomocą dla Libanu
Szer. Karolina Bosiek mistrzynią Europy
Saperzy rozminowują Kłaj
Wyzwoliciele bez wyzwolenia
Nowe radary dla MW
MON: nie wyciekły tajne informacje
Coraz więcej uczelni w Legii Akademickiej
Wyciek wojskowych danych? MON bada sprawę
Polak w szkole boardingu
Rodzeństwo na medal
Bez AK, ale nadal w walce
Oczy na wschodnią flankę
Kazachstan: rzeź u drzwi Europy
Jak Perun z Piratem
Zbuduj formę na wiosnę!
Więcej pieniędzy i nowe dodatki dla żołnierzy
Dywizjon 303 w Napoleonie
Amerykanie nie odpuszczą wschodniej flanki
Survival w Kosowie
Drony na fali
Walczą o tytuł Mistrza EkstraKlasy Wojskowej
Wiedza, która ratuje życie
Nowe garaże dla Leopardów
Wstęp do ostatniego rozbioru Polski
(Nie)ludzka broń Łukaszenki
Prezydent Duda rozmawiał z sekretarzem generalnym NATO
Zima, skały i kawalerzyści
Jakie zmiany dla podchorążych?
Szpital w Legionowie czeka na pierwszych pacjentów
Polacy zakończyli dowodzenie Tarczą Przeciwminową
Nowa Rada przy prezydencie
Szer. Radosław Kawęcki mistrzem świata!
W Brukseli o przyszłości NATO
Bombardowanie Monte Cassino
Przesiadka do klasy premium
Niespokojna noc przy wschodniej granicy
Żołnierze z Estonii na polskiej granicy
Jaką służbę będą pełnić żołnierze?
Wojsko ma nowego biskupa polowego
Rosomaki będą groźniejsze
Kolejna prowokacja na granicy
Sportowi mistrzowie WOT wybrani!
Na wolność przez dwa mury
Komandosi w rumuńskiej Transylwanii
W BBN o sytuacji na granicy
Sojuszniczy ogień w Orzyszu
Legionowski szpital niemal gotowy
Zielony, żółty czy czerwony?
Misja nie tylko wojskowa
Hiszpańskie dylematy
Border Protection Is a Priority
Dziesięcioro żołnierzy w dziesiątce najlepszych sportowców Polski
Spotkanie Rady NATO–Rosja
Pentagon: oko na Chiny, Europa z tyłu głowy
Zostań wojskowym muzykiem

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Inspektorat Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO