moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

Podchorążowie na posterunku

Polska jest bezpieczna, gdy służby stojące na straży bezpieczeństwa są silne – mówił minister Mariusz Błaszczak podczas apelu z okazji Dnia Podchorążego. Szef resortu obrony spotkał się dziś ze studentami wszystkich czterech wojskowych akademii. – Współcześni podchorążowie to spadkobiercy młodych studentów z 1830 roku – przypomina prezydent Andrzej Duda.

Na dziedzińcu Pałacu Belwederskiego odbył się dziś wieczorem uroczysty apel z okazji Dnia Podchorążego. Ze studentami wojskowych uczelni spotkał się Mariusz Błaszczak, minister obrony narodowej oraz Grażyna Ignaczak-Bandych, szefowa Kancelarii Prezydenta RP, która odczytała list Andrzeja Dudy. „Polska jest państwem w pełni wolnym i suwerennym, silnym dzięki partnerstwu i współpracy z sojusznikami. Ale przede wszystkim dzięki temu, że konsekwentnie rozwijamy i modernizujemy nasz system bezpieczeństwa narodowego. Niezwykle ważną częścią tego systemu jest profesjonalna, dobrze wyszkolona kadra dowódcza zdolna stawić czoła zagrożeniom obecnego czasu” – napisał prezydent do podchorążych Wojskowej Akademii Technicznej, Akademii Wojsk Lądowych, Lotniczej Akademii Wojskowej oraz Akademii Marynarki Wojennej.

Zwierzchnik sił zbrojnych nawiązał również do sytuacji, która ma miejsce na polsko-białoruskiej granicy. „W sposób dramatyczny unaoczniła to, co powinno być oczywiste dla każdego: Rzeczpospolita stale potrzebuje nowoczesnej, silnej armii oraz wyspecjalizowanych służb, które wykonując swoje działania, będą miały pełne wsparcie wszystkich struktur państwa oraz ogółu społeczeństwa polskiego, które dysponuje dostateczną wiedzą o faktach i jest odporne na akcje dezinformacyjne” – napisał w liście prezydent. Jednocześnie odwołał się do wybuchu powstania listopadowego, podkreślając, że współcześni podchorążowie to spadkobiercy młodych studentów z 1830 roku. „To wielka odpowiedzialność, jednak w ślad za nią idzie prestiż i najwyższy honor, jakim może cieszyć się obywatel Polski, to jest przywilej służenia jej w mundurze żołnierza lub funkcjonariusza jednej ze służb strzegących naszego bezpieczeństwa” – napisał Andrzej Duda.

Minister obrony Mariusz Błaszczak podczas uroczystości dziękował podchorążym, że zdecydowali się związać swoje życie z wojskiem. – To jest niezwykle istotne dla trwałości Rzeczpospolitej, dla wolności naszej ojczyzny, żeby młodzi ludzie decydowali się służyć Polsce – powiedział. Szef MON-u dodał, że Polska jest bezpieczna, kiedy służby stojące na straży bezpieczeństwa są silne. – Tak jest teraz. Konsekwentnie wzmacniamy Wojsko Polskie, bo tylko Polska bezpieczna może się rozwijać – mówił Mariusz Błaszczak. Jak zaznaczył, że na przestrzeni wieków trwa sztafeta pokoleń, dzięki której młodym ludziom przekazywane są wartości patriotyczne. – To jest jak kod genetyczny przekazywany z pokolenia na pokolenie – powiedział Błaszczak.

Podczas wieczornych uroczystości odczytano Apel Pamięci, a podchorążowie akademii w historycznych strojach nawiązujących do powstania listopadowego wystawili posterunki honorowe przed Belwederem.

Dzień Podchorążego obchodzony jest w rocznicę wydarzeń z 29 na 30 listopada 1830 roku. Wtedy to podchorążowie Szkoły Piechoty w Warszawie, pod dowództwem ppor. Piotra Wysockiego, atakując Belweder, ówczesną siedzibę rosyjskiego namiestnika księcia Konstantego, rozpoczęli powstanie listopadowe. Już następnego dnia Warszawa była wolna. Walki rozlały się na całe Królestwo Polskie, Litwę, Żmudź i Wołyń. Na pamiątkę tamtych wydarzeń 29 listopada podchorążowie obejmują symboliczną władzę w wojskowych uczelniach. Otrzymują też wyróżnienia i odznaczenia. W tym roku płk prof. inż. Przemysław Wachulak, rektor-komendant Wojskowej Akademii Technicznej w Warszawie, która tego dnia obchodzi swoje święto, nagrodził studentów za najlepsze prace naukowe.

KE

autor zdjęć: Leszek Chemperek/CO MON

dodaj komentarz

komentarze


Polski Kontyngent Wojskowy Olimp w Paryżu
 
Jaki będzie czołg przyszłości?
Terytorialsi w gotowości do pomocy
Nie wierzę panu, mister Karski!
Sejm podziękował za służbę na granicy
Paryż – odliczanie do rozpoczęcia igrzysk!
„Armia mistrzów” – sporty wodne
International Test
Posłowie wybrali patronów 2025 roku
Ciężko? I słusznie! Tak przebiega selekcja do Formozy
Wojskowa odprawa przed szczytem Sojuszu
„Armia mistrzów” – sporty walki
Na ratunek… komandos
W hołdzie żołnierzom gen. Andersa
Partyzanci z republiki
Szczyt NATO: wzmacniamy wschodnią flankę
Krzyżacka klęska na polach grunwaldzkich
„Armia mistrzów” – lekkoatletyka
Patrioty i F-16 dla Ukrainy. Trwa szczyt NATO
„Armia mistrzów” – kolarstwo, łucznictwo, pięciobój nowoczesny, strzelectwo, triatlon i wspinaczka sportowa
RBN przed szczytem NATO
Incydent przy granicy. MON chce specjalnego nadzoru nad śledztwem
Letnia Bryza na Morzu Czarnym
Hala do budowy Mieczników na finiszu
Prezydent Zełenski w Warszawie
„Operacja borelioza”
Rusza operacja „Bezpieczne Podlasie”
The Suwałki Gap in the Game
Szczyt NATO w Waszyngtonie: Ukraina o krok bliżej Sojuszu
Olimp gotowy na igrzyska!
Formoza. Za kulisami
W Sejmie o zniszczeniu Tupolewa
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Ankona, czyli polska operacja we Włoszech
Operacja „Wschodnia zorza”
Za zdrowie utracone na służbie
Oczy na Kijów
Polsko-litewskie konsultacje
Z parlamentu do wojska
Szczyt NATO, czyli siła w Sojuszu
Kaczmarek z nowym rekordem Polski!
Szpital u „Troski”
Awaria systemów. Bezpieczeństwo Polski nie jest zagrożone
Zabezpieczenie techniczne 1 Pułku Czołgów w 1920
Spadochroniarze na warcie w UE
Prezydent Warszawy: oddajmy hołd bohaterom!
Roczny dyżur spadochroniarzy
Posłowie o efektach szczytu NATO
Włoskie Eurofightery na polskim niebie
Włoski Centauro na paryskim salonie
Specjalsi zakończyli dyżur w SON-ie
Most III, czyli lot z V2
Feniks – następca Mangusty?
Tridon Mk2, czyli sposób na drona?
Londyn o „Tarczy Wschód”
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Silniejsza obecność sojuszników z USA
Lotnicy pamiętają o powstaniu
Jak usprawnić działania służb na granicy
Bezpieczeństwo granicy jest również sprawą Sojuszu

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Agencja Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO