moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

 
Podchorążowie na posterunku

Polska jest bezpieczna, gdy służby stojące na straży bezpieczeństwa są silne – mówił minister Mariusz Błaszczak podczas apelu z okazji Dnia Podchorążego. Szef resortu obrony spotkał się dziś ze studentami wszystkich czterech wojskowych akademii. – Współcześni podchorążowie to spadkobiercy młodych studentów z 1830 roku – przypomina prezydent Andrzej Duda.

Na dziedzińcu Pałacu Belwederskiego odbył się dziś wieczorem uroczysty apel z okazji Dnia Podchorążego. Ze studentami wojskowych uczelni spotkał się Mariusz Błaszczak, minister obrony narodowej oraz Grażyna Ignaczak-Bandych, szefowa Kancelarii Prezydenta RP, która odczytała list Andrzeja Dudy. „Polska jest państwem w pełni wolnym i suwerennym, silnym dzięki partnerstwu i współpracy z sojusznikami. Ale przede wszystkim dzięki temu, że konsekwentnie rozwijamy i modernizujemy nasz system bezpieczeństwa narodowego. Niezwykle ważną częścią tego systemu jest profesjonalna, dobrze wyszkolona kadra dowódcza zdolna stawić czoła zagrożeniom obecnego czasu” – napisał prezydent do podchorążych Wojskowej Akademii Technicznej, Akademii Wojsk Lądowych, Lotniczej Akademii Wojskowej oraz Akademii Marynarki Wojennej.

Zwierzchnik sił zbrojnych nawiązał również do sytuacji, która ma miejsce na polsko-białoruskiej granicy. „W sposób dramatyczny unaoczniła to, co powinno być oczywiste dla każdego: Rzeczpospolita stale potrzebuje nowoczesnej, silnej armii oraz wyspecjalizowanych służb, które wykonując swoje działania, będą miały pełne wsparcie wszystkich struktur państwa oraz ogółu społeczeństwa polskiego, które dysponuje dostateczną wiedzą o faktach i jest odporne na akcje dezinformacyjne” – napisał w liście prezydent. Jednocześnie odwołał się do wybuchu powstania listopadowego, podkreślając, że współcześni podchorążowie to spadkobiercy młodych studentów z 1830 roku. „To wielka odpowiedzialność, jednak w ślad za nią idzie prestiż i najwyższy honor, jakim może cieszyć się obywatel Polski, to jest przywilej służenia jej w mundurze żołnierza lub funkcjonariusza jednej ze służb strzegących naszego bezpieczeństwa” – napisał Andrzej Duda.

Minister obrony Mariusz Błaszczak podczas uroczystości dziękował podchorążym, że zdecydowali się związać swoje życie z wojskiem. – To jest niezwykle istotne dla trwałości Rzeczpospolitej, dla wolności naszej ojczyzny, żeby młodzi ludzie decydowali się służyć Polsce – powiedział. Szef MON-u dodał, że Polska jest bezpieczna, kiedy służby stojące na straży bezpieczeństwa są silne. – Tak jest teraz. Konsekwentnie wzmacniamy Wojsko Polskie, bo tylko Polska bezpieczna może się rozwijać – mówił Mariusz Błaszczak. Jak zaznaczył, że na przestrzeni wieków trwa sztafeta pokoleń, dzięki której młodym ludziom przekazywane są wartości patriotyczne. – To jest jak kod genetyczny przekazywany z pokolenia na pokolenie – powiedział Błaszczak.

Podczas wieczornych uroczystości odczytano Apel Pamięci, a podchorążowie akademii w historycznych strojach nawiązujących do powstania listopadowego wystawili posterunki honorowe przed Belwederem.

Dzień Podchorążego obchodzony jest w rocznicę wydarzeń z 29 na 30 listopada 1830 roku. Wtedy to podchorążowie Szkoły Piechoty w Warszawie, pod dowództwem ppor. Piotra Wysockiego, atakując Belweder, ówczesną siedzibę rosyjskiego namiestnika księcia Konstantego, rozpoczęli powstanie listopadowe. Już następnego dnia Warszawa była wolna. Walki rozlały się na całe Królestwo Polskie, Litwę, Żmudź i Wołyń. Na pamiątkę tamtych wydarzeń 29 listopada podchorążowie obejmują symboliczną władzę w wojskowych uczelniach. Otrzymują też wyróżnienia i odznaczenia. W tym roku płk prof. inż. Przemysław Wachulak, rektor-komendant Wojskowej Akademii Technicznej w Warszawie, która tego dnia obchodzi swoje święto, nagrodził studentów za najlepsze prace naukowe.

KE

autor zdjęć: Leszek Chemperek/CO MON

dodaj komentarz

komentarze


Szef MON-u o planach obrony kraju
 
Zanim wyruszą do Bagdadu
Ekspresowa pomoc
Biały wywiad nie zawiódł
Rozkaz do „Burzy”
Judoczka z CWZS-u z brązem mistrzostw Europy
Laureaci cyberkonkursu MON
Podchorążowie świętują
„Pług” idzie na śmierć
Wyższe diety dla przeciwlotników i radiotechników
Wojska specjalne dostały kolejne Black Hawki
Kiedy na kwalifikację?
Polsko-koreańskie rozmowy
Sprzęt inżynieryjny dla armii
Wojsko w gotowości do ewakuacji Polaków ze Strefy Gazy
Fiński debiut w Sojuszu
Pierwszy polski Homar
Panczenistka i szpadzistka na podium Pucharu Świata
Sojusz z branżowym liderem
Dodatkowe świadczenie dla przyszłych kierowców wojskowych
Witkacy – piąty wieszcz?
Nowe AWACS-y dla NATO
W WIM-ie otwarto nowoczesną klinikę urologii
Sportowcy CWZS-u czekają na wasze głosy
Więcej pieniędzy na wojskowe mundury
O 200 OPW więcej na nowy rok szkolny
RBN o rezultatach szczytu NATO
Ostre strzelanie w Świętoszowie
Polski dzień strzelania w Rumunii
Śmiertelny wypadek żołnierza
Abramsy jadą na ukraiński front
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Wojsko wraca do Babimostu
Polka najlepsza w finale Pucharu Świata
Solo w FA-50
Zawiszacy na manewrach u sąsiadów
Armia Polska w drodze do Europy
Jest nowy rząd, ale bez zmian w MON-ie
„Sokół” wylądował
Jak chronić granicę? Polacy podpowiedzą Finom
Ferie z WOT? Zapisy już trwają
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Nowy batalion czołgów na Podlasiu
Narodziny polskich sił morskich
Koniec misji niemieckich przeciwlotników
Spotkanie szefa MON-u i sekretarza obrony USA
Kolejna dostawa FA-50 dla wojska
Najdłuższa noc
Wojsko pomoże Słoweńcom
Operacja NATO przy granicy z Rosją
Zwycięstwo bez zwycięstwa
PKW Orlik gotowy na misję
Do Polski dotarła dostawa uzbrojenia z USA
Więcej pieniędzy na nagrody
Futsal na zakończenie rywalizacji
Nie ma nowoczesnej armii bez nowoczesnej optoelektroniki
Holandia i Dania przekażą Ukrainie F-16
Unijna pomoc dla Ukrainy

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Agencja Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO