moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

Nie daj się nabrać na fejki o mobilizacji

Zawieszone ze względu na epidemię ćwiczenia rezerwy zostaną wznowione w kwietniu. To standardowe, zaplanowane przedsięwzięcie, które nie ma związku z obecną sytuacją na Ukrainie. Armia radzi, by nie dać się nabrać na rozpowszechniane – SMS-ami i w Internecie – nieprawdziwe pogłoski o rzekomej powszechnej mobilizacji i kwalifikacji wojskowej.

Szkolenie rezerw to jeden z priorytetów polskiej armii. W 2020 roku plany dotyczące tego przedsięwzięcia pokrzyżowała jednak pandemia. Ze względu na rozprzestrzenianie się koronawirusa minister Mariusz Błaszczak podjął decyzję o odwołaniu obowiązkowych ćwiczeń rezerwy. W czerwcu tego samego roku, gdy sytuacja pandemiczna nieco się ustabilizowała, armia powróciła do cyklicznych szkoleń, głównie w trybie ochotniczym.

W październiku 2021 roku ćwiczenia przechodzili jedynie żołnierze rezerwy mający szczególnie ważne dla sił zbrojnych specjalności, np. w zakresie obsługi radiostacji nowego typu. Zdecydowana większość jednostek nie wzywała rezerwistów. – Cały czas mieliśmy do czynienia z kolejną falą zachorowań związaną z pandemią COVID-19, dlatego ćwiczenia wszystkich żołnierzy rezerwy zostały wstrzymane do końca marca – przyznaje ppłk Robert Białek, szef Wydziału Mobilizacji i Uzupełnień Wojewódzkiego Sztabu Wojskowego w Szczecinie.

Koszary zapraszają

Ćwiczenia zostaną wznowione od kwietnia 2022 roku. Jak zawsze, będą dla wojska okazją, by sprawdzić, jak funkcjonuje system mobilizacyjny, w tym stawiennictwo żołnierzy rezerwy, oraz jak działa jednostka w przypadku mobilizacji obejmującej rezerwistów. Jak zapewniają przedstawiciele wojska, powołania były zaplanowane już wcześniej i nie mają związku z obecną sytuacją na Ukrainie.

Tym razem do koszar trafią w pierwszej kolejności żołnierze rezerwy, którzy mają nadany przydział mobilizacyjny w danej jednostce wojskowej lub wojsko taki przydział planuje im nadać. – Przydział mobilizacyjny to nic innego jak przypisanie danej osoby do konkretnego stanowiska. Kiedy więc tacy rezerwiści pojawiają się w jednostkach, to dokładnie wiedzą, co robić, bo szkolą się w ramach ćwiczeń rezerwy na tym właśnie stanowisku – wyjaśnia ppłk Białek. Dodaje, że na ćwiczenia mogą się zgłosić także ochotnicy.Zgodnie z przepisami kartę powołania dany rezerwista musi otrzymać najpóźniej 14 dni przed rozpoczęciem ćwiczeń, jednak wojsko już teraz rozpoczęło ich wysyłkę. Dzięki temu rezerwiści będą mieli więcej czasu na dostosowanie swoich obowiązków zawodowych i prywatnych do terminu ćwiczeń. – Ci, którzy trafią do wojska, w zależności od planów jednostek wojskowych wezmą udział w ćwiczeniach jednodniowych lub krótkotrwałych, czyli trwających maksymalnie do 30 dni w roku – mówi ppłk Białek.

Nie wierz w fejki o mobilizacji

Ogłoszenie ćwiczeń rezerwy zbiegło się z eskalacją konfliktu na Wschodzie. Wywołało to niepokój części społeczeństwa, dodatkowo te obawy zaczęły być podsycane przez rozsiewane w Internecie fake newsy o powszechnej mobilizacji obywateli (mowa o niej, gdy zostaje ogłoszone masowe powołanie rezerwistów, które jest powiązane z postawieniem sił zbrojnych w stan gotowości bojowej). Zarówno wojsko, jak i przedstawiciele administracji publicznej zapewniają, że pogłoski te są fałszywe. – Informacje dotyczące funkcjonowania państwa i wprowadzanych zmian w zakresie jego obronności są zawsze ogłaszane na oficjalnych stronach internetowych administracji rządowej i wojskowej – przypomniał na Twitterze Michał Zieliński, wojewoda wielkopolski.

Wojsko przestrzega też przed fałszywymi SMS-ami dotyczącymi kwalifikacji wojskowej. Odbywa się ona corocznie, a jej celem jest zebranie informacji o stanie zdrowia fizycznego i psychicznego młodych ludzi pod kątem ich predyspozycji do służby w wojsku. Zgodnie z rozporządzeniem MON-u i MSWiA tegoroczna kwalifikacja zostanie ogłoszona 21 marca i potrwa od 4 kwietnia do 8 lipca. Będzie się odbywać na terenie wszystkich 16 województw, a za jej przeprowadzenie są odpowiedzialni wojewodowie przy współudziale szefów 16 wojewódzkich sztabów wojskowych. Każdy, kto ma obowiązek stawiennictwa przed komisją, otrzyma odpowiednie, pisemne wezwanie od wójta, burmistrza lub prezydenta miasta.

Paulina Glińska

autor zdjęć: st. szer. Kamil Śpiączka, grafika MON

dodaj komentarz

komentarze

~Herr Flick
1647061200
Jako oficer rezerwy, w drugiej połowie drugiej dekady XXI w., brałem udział w kilku ćwiczeniach rezerwy. Moja grupa (określmy ją jako sztabowa) składała się mniej więcej "pół na pół" ze starych dziadków (50+), do których należałem między innymi i ja oraz młodych "absolwentów" mniej lub bardziej śmiesznych kursów oficerskich. Dla nas, starych, udział w tych ćwiczeniach był powrotem do lat młodości, u większości z nas, po założeniu munduru automatycznie(?) prostowała się sylwetka, nasze EGO wchodziło na wyższe poziomy i staraliśmy się być jak najbardziej użyteczni w trakcie wykonywania obowiązków służbowych. Nie było narzekania na uciążliwości i niedogodności wynikające z życia koszarowego. W przeciwieństwie do tzw. młodych. Dla nich najważniejsze było to, ile armia im zapłaci za pobyt na ćwiczeniach i kręcenie nosem, że w XXI wieku oni, oficerowie(???), muszą spać w dziesięcioosobowych salach. Dobrze, że nie odebrano im telefonów komórkowych (na których "wisieli" niemal non stop), bo wówczas już całkiem byliby posra*i. Mógłbym jeszcze wiele poopisywać, ale nie chcę się denerwować, więc sobie odpuszczę...
ED-4C-FD-73
~Radek
1646722560
Ćwiczenia wcale nie były zawieszone przed kwietniem 2022 roku. Były non stop. Sam dostałem wezwanie, tylko brali samych zaszczepionych. Przecież wiadomo, że powołują bo jest wojna. Normalnie ćwiczenia zazwyczaj są w lipcu, sierpniu, wrześniu. A wiem, co piszę bo w książeczce wojskowej nie mam już miejsca na kolejne pieczątki z ćwiczeniami. Swoją drogą, ciekawe czemu nowych nie powołują tylko w kółko tych samych.
14-9A-D0-FA

Nowe zadania szefa SKW
 
Po śladach polskich bohaterów
Pływacy i maratończycy na medal
Memoriał gen. Andersa coraz bliżej
Cień atomowej zagłady
Flota Bayraktarów w komplecie
„Pierwsza Drużyna” na start
Prezydent chce wzmocnienia odporności państwa
Polscy żołnierze stacjonujący w Libanie są bezpieczni
Zawsze gotowi do pomocy
Dwie dekady ulepszania Sojuszu
Sukcesy reprezentantek CWZS-u
„Sarex ’24”: razem w czasie kryzysu
Wszystkie misje AWACS-a
Broń Hitlera w rękach AK
Dwa krążki kajakarki z „armii mistrzów”
Dwa srebrne medale kajakarzy CWZS-u
Grupa Północna o wsparciu dla Ukrainy
Na straży nieba
Abramsy w pętli
Serwis K9 w Polsce
Barbara wzmocni polską obronę powietrzną
Bohater odtrącony
„Ryś” z laserem
MON przedstawiło w Senacie plany rozwoju sił zbrojnych
Morska Jednostka Rakietowa w Rumunii
Pytania o europejską tarczę
Polska wiktoria na Monte Cassino
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Ameryka daje wsparcie
Żołnierzu, wyślij dziecko na wakacje z Rewitą
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Sojusznicy ćwiczą w Drawsku
Sejmowa debata o bezpieczeństwie
Więcej hełmów dla żołnierzy
Kto wywalczy tytuł mistrza MMA?
Wojna w świętym mieście, epilog
Wioślarze i triatlonistka na podium
Wojskowi medycy niosą pomoc w Iraku
NATO on Northern Track
By Polska była bezpieczna
Czego można się nauczyć od żołnierzy?
Święto Oddziału Specjalnego ŻW
Systemy obrony powietrznej dla Ukrainy
Obradował Komitet Wojskowy Unii Europejskiej
„Wakacje z wojskiem”, czyli plan na lato
„Grand Quadriga ‘24”
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Wielki triumf 2 Korpusu Polskiego
Polki pobiegły po srebro!
„Przekazał narodowi dziedzictwo myśli o honor i potęgę państwa dbałej”
They Will Check The Training Results in Combat
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Krwawa noc pośród puszczy
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Śladami ojca
Tomczyk: „Tarcza Wschód” ma odstraszyć agresora
Układ nerwowy Mieczników
Żołnierze ewakuują Polaków rannych w Gruzji
Mobilne dowodzenie
Camp Miron. Amerykańscy specjalsi w Polsce

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Agencja Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO