moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

Kolejna noc walk w Ukrainie

Trwa trzynasta doba ataku Rosji na Ukrainę. Ostatniej nocy rosyjskie siły powietrzne ostrzeliwały Sumy – miasto w północno-wschodniej Ukrainie. Żołnierze przeprowadzili również atak na osiedla mieszkaniowe i elektrociepłownię w Ochtyrce. Według ukraińskiej armii zginęło co najmniej 14 osób.

Sztab Generalny Ukrainy podał dziś rano informacje o działaniach Rosjan na Ukrainie. Pomimo przeprowadzonych ataków, tempo rosyjskiej ofensywy „znacznie zwolniło”. Walki toczą się m.in. w okolicach miasta Sumy w północno-wschodniej Ukrainie, gdzie podczas natarcia rosyjskiej kolumny pojazdów opancerzonych, zginęło czterech żołnierzy armii ukraińskiej. Miasto atakowane było również z powietrza. Pod gruzami zniszczonych przez rosyjskie samoloty bloków mieszkalnych zginęło 10 osób. Wśród zabitych są dzieci.

Iryna Werszczuk, wicepremier Ukrainy poinformowała, że dzięki otwarciu korytarza humanitarnego będzie możliwa ewakuacja cywilów z ogarniętego wojną miasta Sumy. Początek akcji opuszczania miasta ma rozpocząć się o godzinie 9 czasu polskiego.

Rosjanie atakowali również Ochtyrkę w obwodzie sumskim. Tam zniszczone zostały nie tylko domy, ale też elektrociepłownia. Nieustający ostrzał trwa w Buczy – mieście obwodu kijowskiego. Mer miasta Anatolij Fedoruk w Ukraińskiej Prawdzie powiedział, że Rosjanie nie pozwalają mieszkańcom Buczy wychodzić z mieszkań, by kupić wodę i jedzenie. Podkreślił, że Bucza jest „zakładnikiem” rosyjskich wojsk.

W Kijowie nadal przebywa prezydent Wołodymyr Zełenski, choć kolejny już raz pojawiły się pogłoski o ucieczce z miasta. – Jestem w Kijowie, moi ludzie są ze mną. Wszyscy walczymy, wszyscy są na swoich miejscach – powiedział w nagraniu zamieszczonym w mediach społecznościowych w poniedziałek wieczorem prezydent Ukrainy. – Ukraina nie odstąpi od obrony swych miast, a po wrogu nie pozostanie nawet ślad. Odbudowane zostaną wszystkie miasta – zapewnił.

Walka trwa również w sferze informacyjnej. Pojawia się coraz więcej fake newsów dotyczących rzekomego zaangażowania Ukrainy w budowę laboratoriów, które miały pracować nad bronią jądrową. Takie doniesienia pojawiają się przede wszystkim w rosyjskich stacjach telewizyjnych. Sztab Generalny Ukrainy zaapelował w mediach społecznościowych, by nie powielać nieprawdziwych informacji o tym, że prezydent Zełenski opuścił Ukrainę, a mieszkańcy tego kraju traktują rosyjskich żołnierzy jak „wybawicieli”. „Prawda jest tylko jedna: wróg ponosi straty i próbuje zasiać wśród nas panikę!”, czytamy w komunikacie Sztabu Generalnego Ukrainy.

O kwestiach związanych z atakiem Rosjan na Ukrainę będą dziś rozmawiać politycy z Komisji Europejskiej. Wśród poruszanych tematów będą również te dotyczące uniezależnienia się od importu surowców z Rosji.

KE

autor zdjęć: ARIS MESSINIS / AFP / East News

dodaj komentarz

komentarze


Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
 
Lotnicy i Bayraktary z misją w Turcji
Szef MON-u spotkał się z wojskowymi dyplomatami
Eurokorpus na czele grupy bojowej UE
Z życzeniami na 105. urodziny powstańca warszawskiego!
Dziki zachód na wschodzie II RP
Spotkanie Grupy E5 w Polsce
Snowboardzistka z „armii mistrzów” najlepsza na stoku w Scuol
Premier: bezpieczeństwo przede wszystkim!
Żołnierze usuwają zniszczone przez wodę budynki
„Polska Zbrojna” dla Orkiestry
Wojsko potrzebuje lotnisk
Najnowsze Abramsy dla polskiej armii
Arcelin – cud, który może się zdarzyć tylko raz
Mistrzyni Uniwersjady z „armii mistrzów”
Zmiany w prawie 2025
Żołnierze górą w głosowaniu na sportowca 2024 roku
Ratownicy pod presją czasu
Nowe łóżka dla szpitala w Libanie
Żołnierze WOT-u z Wrocławia u kombatantów z Armii Krajowej
To nie mogło się udać, ale…
Dzieci ze Stronia Śląskiego mają nowe przedszkole
Generacje obok siebie
Polacy pobiegli w „Baltic Warrior”
Trump ogłasza złotą erę Ameryki
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Rosja prowadzi przeciw Polsce wojnę informacyjną
Umowa dla specjalistów z Grudziądza
Roboty w Fabryce Broni „Łucznik”
Czworonożny żandarm w Paryżu
Synteza, czyli cios w splot słoneczny Rzeszy
Kwalifikacja po raz szesnasty
Granice są po to, by je pokonywać
Polska w gotowości
Rosomaki i Piranie
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
NATO rozpoczyna nową operację na Bałtyku
Atak na cyberpoligonie
Znaki do zmiany. Ze względu na tradycję i bezpieczeństwo
Siedząc na krawędzi
Starty na medal w short tracku, biegach narciarskich i snowboardzie
Turecki most nad Białą Lądecką
Rosomaki w rumuńskich Karpatach
Bezpieczeństwo jest najważniejsze
Cele polskiej armii i wnioski z wojny na Ukrainie
Olympus in Paris
Najtrudniej utrzymać się na szczycie
Na zagraniczne kursy razem z rodziną?
Wielofunkcyjna koparka dla saperów
Wojsko wraca do Gorzowa
Morze ruin, na których wyrosło życie
Kluczowy partner
Nie walczymy z powietrzem
Operacja „Feniks” – pomoc i odbudowa
Zawiszacy na ratunek
Rozgryźć Czarną Panterę
„Cel Wisła”, czyli ku starciu cywilizacji
„Popcorny” niemile widziane
Na nowy rok – dodatek stażowy po nowemu
Statuetki Benemerenti przyznane po raz trzydziesty
Symulator w nowej odsłonie

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Agencja Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO