moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

 
„Armia mistrzów” po udanej rekrutacji

W szeregi Centralnego Wojskowego Zespołu Sportowego wstąpiło 19 nowych sportowców, którzy uczestniczyli w programie „Akcja rekrutacja”. Zgłosiło się do niego ponad 160 zawodników, reprezentantów kraju w sportach indywidualnych. Po rozmowach kwalifikacyjnych 31 z nich skierowano na szkolenie. 19 najlepszych trafiło do CWZS-u.

Etaty w Centralnym Wojskowym Zespole Sportowym otrzymali zawodnicy uprawiający dziesięć dyscyplin sportu: lekką atletykę, zapasy, szermierkę, żeglarstwo, kajakarstwo, strzelectwo, taekwondo, pięciobój nowoczesny, pływanie i kolarstwo. Komisja odpowiedzialna za wytypowanie zwycięzców programu „Akcja rekrutacja” stanęła przed niełatwym zadaniem. – Wybraliśmy najlepszych z najlepszych. Utytułowanych i doświadczonych, ale i młodych, którzy rokują duże nadzieje na przyszłość. Co cieszy, niektórzy z tych młodych już po wcieleniu zanotowali bardzo dobre wyniki – mówi płk Tomasz Bartkowiak, szef Centralnego Wojskowego Zespołu Sportowego. Oficer podkreślił również, że dzięki programowi kilka kolejnych polskich związków sportowych zdecydowało się na bliższą współpracę z CWZS-em.

Po zakończeniu programu „Akcja rekrutacja” na etatach w Centralnym Wojskowym Zespole Sportowym jest 227 sportowców. Niektórym z nich kończą się kontrakty i zastąpią ich m.in. zawodnicy, którzy ostatnio odbyli szkolenie podstawowe w Centrum Szkolenia Wojsk Inżynieryjnych i Chemicznych we Wrocławiu. – Sukcesywnie będą zajmowali zwalniane stanowiska. Ten proces już się rozpoczął – dodaje pułkownik.

Dzięki programowi „Akcja rekrutacja” najbardziej wzmocniła się wojskowa reprezentacja w lekkiej atletyce. Do „armii mistrzów” trafiło bowiem sześcioro lekkoatletów: szer. Klaudia Adamek, szer. Kajetan Duszyński, szer. Marlena Gola, szer. Angelika Sarna, szer. Adrianna Szóstak i szer. Dawid Tomala. Najbardziej znanymi w tej grupce są mistrzowie olimpijscy z Tokio: w sztafecie mieszanej 4 × 400 m (Duszyński) i w chodzie sportowym na 50 km (Tomala). Z kolei 23-letnia Adamek w zeszłym roku dokonała niesamowitego wyczynu na nieoficjalnych mistrzostwach świata sztafet – w odstępie kwadransa wystąpiła w dwóch finałach, zdobywając najpierw srebro w sztafecie 4 × 100 m, a potem złoto w sztafecie 4 × 200 m. Startowała też w sztafecie 4 × 100 m na igrzyskach olimpijskich w Tokio, w tejże sztafecie rezerwową była Marlena Gola. Olimpijką z Tokio jest również Sarna – rywalizowała w biegu na 800 m. Z kolei Szóstak to ubiegłoroczna mistrzyni Polski w skoku w dal i trójskoku.

O pięcioro sportowców powiększyła się grupa zawodników uprawiających sporty wodne. W gronie zwycięzców programu „Akcja rekrutacja” znalazły się utytułowane kajakarki: szer. Karolina Naja i szer. Anna Puławska – m.in. srebrne medalistki tokijskich igrzysk w konkurencji K-2 500 m i brązowe w K-4 500 m. Do CWZS-u trafili również żeglarze, szer. Mikołaj Staniul i szer. Jakub Sztorch, którzy pływają w olimpijskiej klasie 49er – w 2021 roku wywalczyli tytuł mistrzów świata w kategorii juniorów, mistrzów Europy seniorów i zajęli dziewiąte miejsce podczas mistrzostw świata seniorów. Z kolei szer. Mateusz Chowaniec ma 19 lat i jest jednym z najlepszych polskich pływaków młodego pokolenia.

Reprezentacja Wojska Polskiego w zapasach powiększyła się o dwie nowe zawodniczki. Obie już po wcieleniu do „armii mistrzów” wywalczyły medale na międzynarodowej imprezie mistrzowskiej – na mistrzostwach Europy do lat 23 w Płowdiw. Szer. Ewelina Ciunek zdobyła złoto w kategorii 65 kg, a szer. Wiktoria Chołuj w kategorii 72 kg obroniła tytuł mistrzowski sprzed roku.

Z kolei do szermierczej reprezentacji dołączyli szer. Maciej Bem i szer. Szymon Hryciuk. Ten drugi to zeszłoroczny medalista mistrzostw świata do lat 20 w szabli, a w tym roku – już po wcieleniu do CWZS-u – zdobył złoto na mistrzostwach Europy do lat 20 w Nowym Sadzie.


19 z nich wstąpiło w szeregi CWZS jako najlepsi kandydaci

Wreszcie „armia mistrzów” wzmocniła się po jednym sportowcu w taekwondo, pięcioboju nowoczesnym, strzelectwie i kolarstwie. Dwie zawodniczki reprezentowały Polskę na ostatnich igrzyskach olimpijskich w Tokio. Taekwondzistka szer. Aleksandra Kowalczuk walczyła o brązowy medal, ale przegrała walkę w kategorii 67 kg z Brytyjką Biancą Walkden. Z kolei kolarka, szer. Marta Lach, w wyścigu ze startu wspólnego uplasowała się na 18. pozycji. Już po wcieleniu do CWZS-u sukcesy zanotowali: pięcioboista nowoczesny szer. Kamil Kasperczak (wygrał w Drzonkowie pierwsze w tym roku zawody o Puchar Polski w obsadzie międzynarodowej – startowali w nich goście z Litwy, Czech, Niemiec i Egiptu) i strzelec szer. Daniel Mrozek (w Pucharze Świata w Nikozji zdobył w drużynie brąz w konkurencji trap).

„Akcja rekrutacja” ruszyła 1 października zeszłego roku. Skierowana była do sportowców, którzy nie służyli w armii, nie są żołnierzami rezerwy i nie brali udziału w szkoleniu podstawowym. Mogły wziąć w niej udział osoby pełnoletnie, legitymujące się polskim obywatelstwem, zdolne do służby wojskowej, będące członkami polskiej kadry narodowej, uprawiające indywidualne dyscypliny sportu. Do udziału w programie zgłosiło się ponad 160 sportowców. Po rozmowach kwalifikacyjnych na szkolenie podstawowe w Centrum Szkolenia Wojsk Inżynieryjnych i Chemicznych we Wrocławiu skierowano 31 kandydatów. Jego trudy wytrzymali wszyscy. Każdy sportowiec chciał osiągnąć podczas szkolenia jak najlepsze wyniki. 18 grudnia na placu apelowym CSWIiChem 31 żołnierzy-sportowców wypowiedziało słowa przysięgi wojskowej i potem oczekiwało na ogłoszenie wyników programu „Akcja rekrutacja”. Następnie wytypowana dwudziestka musiała pomyślnie przejść badania przed Rejonową Wojskową Komisją Lekarską. Niestety, jednemu ze sportowców nie udała się ta sztuka i ostatecznie do CWZS-u trafiło 19 uczestników programu.

SZUS

autor zdjęć: Jacek Szustakowski

dodaj komentarz

komentarze

~Scooby
1649160900
~ak047 - jest w necie jak gościu w Rosji przegłodował bez oparci bokiem. Chyba nie żyje. Najpierw "ctrza" się znać , później pisać .....
F8-C9-28-04
~ak047
1648805040
Piękne zdjęcie, wzorowy sposób obsługi karabinka, rodem z czasów Układu Warszawskiego
87-20-80-08

Zanim wyruszą do Bagdadu
 
Polka najlepsza w finale Pucharu Świata
Więcej pieniędzy na wojskowe mundury
Panczenistka i szpadzistka na podium Pucharu Świata
IPN zidentyfikował kolejne 20 ofiar totalitaryzmów
Witkacy – piąty wieszcz?
Kolejne zakupy dla wojska
Operacja NATO przy granicy z Rosją
Ostatni lot płk Skarżyńskiego
Spotkanie szefa MON-u i sekretarza obrony USA
Zielony talizman Polaków
Wojska specjalne dostały kolejne Black Hawki
Out of the Shadow
„Sokół” wylądował
JEF, czyli odpowiedź dla Rosji
Realia, a nie teoria
Pierwszy polski Homar
Polsko-koreańskie rozmowy
Futsal na zakończenie rywalizacji
W WIM-ie otwarto nowoczesną klinikę urologii
Zwycięstwo bez zwycięstwa
Polski dzień strzelania w Rumunii
PKW Orlik gotowy na misję
Jest nowy rząd, ale bez zmian w MON-ie
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Sokół czuwa w Tatrach
Ekspresowa pomoc
O 200 OPW więcej na nowy rok szkolny
Abramsy jadą na ukraiński front
Fiński debiut w Sojuszu
Saperzy na wschodzie Polski
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Ostre strzelanie w Świętoszowie
PKW Orlik już w Estonii
Holandia i Dania przekażą Ukrainie F-16
Szef MON-u o planach obrony kraju
Wojsko Polskie ma nowych oficerów
Najdłuższa noc
Uwolnić zakładników
Unijna pomoc dla Ukrainy
Sportowcy CWZS-u czekają na wasze głosy
Kolejna dostawa FA-50 dla wojska
Żołnierze wojsk rakietowych i artylerii świętują
Wyższe diety dla przeciwlotników i radiotechników
Orka po koreańsku
Narodziny polskich sił morskich
32 krążki pływaków-żołnierzy
Jubileuszowy i rekordowy Maraton Komandosa
Terytorials na etacie
Podchorążowie świętują
Zawiszacy na manewrach u sąsiadów
Jak chronić granicę? Polacy podpowiedzą Finom
Porozumienie Sikorski-Stalin
Dodatkowe świadczenie dla przyszłych kierowców wojskowych
Ferie z WOT? Zapisy już trwają
„Pług” idzie na śmierć

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Agencja Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO