moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

 
Symboliczne lwowskie pojednanie

Rosjanie nasilili działania ofensywne w Donbasie i ataki na Odessę. Grupa G7, do której należą najbogatsze państwa świata, zadeklarowała przekazanie Ukrainie 18 mld dolarów. Tymczasem Ukraińcy zdecydowali o odsłonięciu słynnych rzeźb lwów na cmentarzu Orląt Lwowskich. Ma to być symboliczny gest świadczący o polsko-ukraińskim pojednaniu i wzajemnym wybaczeniu.

W piątek, 20 maja, wojska rosyjskie kontynuowały działania ofensywne właściwie na całej linii frontu, koncentrując się na operacjach zaczepnych w obwodzie donieckim i w rejonie Charkowa. Rosjanie chcą dzięki temu odzyskać utracone kilka dni temu pozycje.

– W kierunku Doniecka nieprzyjaciel zintensyfikował operacje ofensywne i szturmowe, aby poprawić sytuację taktyczną. Zadawał uszkodzenia ogniowe z moździerzy, artylerii, granatników o napędzie rakietowym i samolotów operacyjno-taktycznych, niszcząc umocnienia naszych jednostek na linii kontaktu – poinformował w mediach społecznościowych ukraiński Sztab Generalny, dodając, ze Rosjanom udało się zdobyć kilka wsi w obwodach łysyczańskim i siewierodonieckim.

REKLAMA

Rosyjska propaganda obwieściła „przełomowe” sukcesy w tzw. „operacji specjalnej”, jak kłamliwie nazwana jest w Rosji agresja militarna na Ukrainę. Szef rosyjskiego resortu obrony Siergiej Szojgu powiedział dziś w jednym z wywiadów, że "wyzwolono Ługańską Republikę Ludową”.

Jak podkreślają przedstawiciele ukraińskiego resortu obrony, Rosjanie w ostatnich dniach starają się wzmacniać jednostki które poniosły w minionych tygodniach spore straty w ludziach i sprzęcie. – Rosjanie starają się uzupełnić uzbrojenie, sprzęt wojskowy, amunicję oraz paliwo i smary, a także próbują poprawić swoją pozycję taktyczną w niektórych obszarach – mówił Ołeksandr Motuzianyk , rzecznik ukraińskiego MON, w wywiadzie dla ukraińskich mediów.

Strona ukraińska poinformowała dziś również, że Rosjanie zintensyfikowali bombardowania Odessy. Na miasto kilkukrotnie spadały bomby i rakiety.

Straty Rosjan

Sztab Generalny Ukrainy podsumował dotychczasowe straty rosyjskiej armii. W ciągu minionej doby ukraińska armia zniszczyła 9 rosyjskich czołgów i około 30 transporterów opancerzonych i bojowych wozów piechoty oraz jeden samolot i jeden śmigłowiec.

Do tej pory Rosjanie – według szacunków Kijowa – stracili w czasie wojny prawie 29 tysięcy żołnierzy, 1263 czołgi (analitycy zachodni uważają, że to ¼ pancernego potencjału Federacji Rosyjskiej), 3090 transporterów opancerzonych, 204 samoloty, 168 śmigłowców i ponad 400 dronów.

Polsko – Ukraińskie pojednanie

W piątek mer Lwowa Andrij Sadowy poinformował, że na cmentarzu Orląt Lwowskich ponownie odsłonięto rzeźby lwów, które sześć lat temu zostały zasłonięte płytami paździerzowymi, po tym jak rada obwodu uznała je za „symbol polskiej okupacji”. – Między Ukraińcami i Polakami było w historii wiele. Groby naszych przodków po obu stronach granicy były świadkami konfliktów i wzajemnych krzywd. I choć są to stare przypadki, często stawały się przeszkodą we wzajemnym zrozumieniu. A nasz wspólny wróg również skutecznie dolał oliwy do ognia. Ta wojna pokazała, kto jest przyjacielem, a kto wrogiem. Niech te lwy na polskim cmentarzu wojskowym we Lwowie, które niegdyś były przedmiotem kontrowersji i zostały zasłonięte, będą krokiem w kierunku ostatecznego wzajemnego przebaczenia dawnych krzywd. Niech żyje Polska! Chwała Ukrainie! – napisał Andrij Sadowy.


Rubizhe w obwodzie ługańskim

Na gest władz Lwowa zareagował polski rząd. Premier Mateusz Morawiecki ocenił, że to „symboliczna, czytelna i jasna wiadomość dla wszystkich wrogów Polski i Ukrainy". – Nic nas nie podzieli - jesteśmy zjednoczeni jak nigdy dotąd! – skomentował w mediach społecznościowych. Natomiast minister Michał Dworczyk dodał na Twitterze: ”Dziś na Cmentarzu Orląt Lwowskich odsłonięto posągi lwów, strzegących wejścia do symbolicznej dla Polaków nekropolii. Dziękujemy ukraińskim władzom za ten ważny dla Polski gest. Niech żyje Polska, niech żyje Ukraina!”.

Pomoc dla Ukrainy

Tymczasem ministrowie finansów i dyrektorzy banków centralnych państw tworzących grupę G7, czyli USA, Japonii, Kanady, Wielkiej Brytanii, Niemiec, Francji i Włoch, poinformowali, że najbogatsze kraje świata przeznaczą na pomoc dla Ukrainy 18,4 miliardów dolarów, z czego ponad 9 mld zostanie przeznaczonych na „bieżące zobowiązania”.

Co ważne, przedstawiciele G7 deklarują, że to dopiero początek pomocy finansowej dla Kijowa. – Będziemy nadal wspierać Ukrainę w czasie tej wojny, a także po jej zakończeniu. Jesteśmy gotowi zrobić więcej, jeśli będzie trzeba – głosi komunikat po szczycie G7.

Natomiast Ursula von der Leyen, szefowa Komisji Europejskiej, poinformowała, że Unia Europejska wypłaciła dziś kolejną transzę pomocy finansowej dla Ukrainy w wysokości 600 mln euro i jest gotowa uruchomić dla niej linię pożyczkową w wysokości 9 mld euro. – Oprócz pomocy humanitarnej będziemy pracować nad platformą odbudowy, która pomoże odbudować Ukrainę jako wolny, demokratyczny kraj – napisała w mediach społecznościowych szefowa KE. W odpowiedzi premier Ukrainy Denys Szmyhal napisał w mediach społecznościowych, że bardzo dziękuje za pomoc. – Wspólnie wygramy i odbudujemy Ukrainę – dodał.

Krzysztof Wilewski

autor zdjęć: MKiDN, MON Ukrainy

dodaj komentarz

komentarze


Piąte zwycięstwo żołnierzy z gwiazdami Gortata
 
Poznański Czerwiec kosztował życie 58 osób
Biden: gra na przeczekanie
Kolejne Kormorany na święto marynarki
Ukraina ze statusem kandydata do UE
Trzecia zmiana jedzie do Turcji
Wojskowi rekruterzy zapraszają także w sobotę
Nowe legitymacje służbowe dla żołnierzy
Piąta kadencja generała Konopki
Zmiany kadrowe w WP
Przełomowy szczyt
Tysiące Piorunów dla Wojska Polskiego
Przełomowy szczyt w Madrycie
Szczyt nowych wyzwań
Ślązak lepiej uzbrojony?
Sukcesy żołnierzy na międzynarodowych i krajowych arenach
Kierunek Düsseldorf
Święto Dowództwa Operacyjnego
Motorem jest pamięć o poległych
11 medali kajakarek w mundurach
Umowa na Perkozy podpisana
Śladem profesjonalistów
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Rada Bezpieczeństwa Narodowego po szczycie NATO
Coraz więcej powietrznych alarmów bojowych
Szturmani szykują się do dyżuru w UE
Kto tym razem otrzyma Buzdygana?
Dwanaście razy złoto
Trwa rosyjska ofensywa w Ukrainie
Pierwsza taka przysięga
PKW Orlik wrócił do domu
Szczęśliwa „Błyskawica”
Amerykańskie F-15 w Polsce
Hańcza po raz pierwszy
Marynarze nadawali ton rywalizacji o medale
Kształcenie przyszłych żołnierzy po nowemu
Sojusz z inicjatywą
Virtuti Militari ma 230 lat
Na jakich zasadach rekompensaty dla rezerwistów?
Czy terytorialsi będą szkolić rezerwistów?
Jeśli nie Układ Warszawski, to co?
Obwód ługański w rękach Rosjan
Kierunek Liban
Unowocześnianie MW RP
W desancie zostają najlepsi
Światowi liderzy już w Madrycie
Bataliony Chłopskie – bojowe szeregi polskiej wsi
Te same zasady opiniowania dla większości żołnierzy
Ile zarobi starszy szeregowy specjalista?
Nowy dowódca sił NATO w Europie
WOT szkolił się w Solinie
WOT organizuje szkolenia w wakacje
Młodzi liderzy, czyli wspólnie do celu
Wizyta w PKW Łotwa
Walki o obwód doniecki
Nowe kły Rosomaków
Polsko-tureckie szkolenie w powietrzu
Podhalańczyk wygrał czwartą walkę MMA

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Agencja Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO