moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

 
Te same zasady opiniowania dla większości żołnierzy

Jeden zunifikowany arkusz opinii służbowej dla żołnierzy pełniących służbę zawodową, dobrowolną zasadniczą, terytorialną i w rezerwie aktywnej – to zmiana wprowadzona ustawą o obronie ojczyzny. Do tej pory byli oni opiniowani przez dowódców na podstawie różnych przepisów. Nowością jest też ocena zachowania żołnierza poza godzinami służby.

Opiniowanie jest nieodłącznym elementem służby wojskowej. Dzięki niemu przełożony może ocenić, jak dany żołnierz wywiązuje się z obowiązków, a także zaplanować jego ścieżkę rozwoju, np. udział w szkoleniach i kursach podnoszących kompetencje.

W tym roku opiniowanie będzie przebiegało według nowych, nieco zmienionych zasad, które wprowadziła ustawa o obronie ojczyzny. W Ministerstwie Obrony Narodowej powstał już projekt szczegółowych rozwiązań w tej sprawie.

Jeden arkusz

Żołnierze pełniący różne rodzaje służby i opiniowani dotychczas na podstawie odrębnych przepisów, teraz będą oceniani według takich samych kryteriów i tego samego arkusza zagadnień. Dotyczy to zarówno zawodowej służby wojskowej, jak i terytorialsów, żołnierzy pełniących dobrowolną zasadniczą służbę oraz służących w rezerwie aktywnej (przepisy nie obejmują m.in. żołnierzy dobrowolnej zasadniczej służby wojskowej i żołnierzy zawodowych, którzy się kształcą – to dawna służba kandydacka). „Takie rozwiązanie zunifikuje, usystematyzuje, a przede wszystkim uprości proces opiniowania służbowego. Ocena według jednego arkusza wpłynie też na jakość i efektywność opiniowania” – uzasadniają przedstawiciele MON-u.

Opiniowanie będzie się odbywało w oparciu o zagadnienia ujęte w arkuszu, który do tej pory obowiązywał wyłącznie żołnierzy zawodowych. Są jednak w nim pewne zmiany. Nowością będzie ocena postawy i zachowania żołnierza poza godzinami służby. Przełożony oceni je w kategoriach „właściwe” lub „niewłaściwe”, a w przypadku tej drugiej noty, będzie musiał swoją opinię uzasadnić. Przepisy nie precyzują, o jakie konkretnie zachowania chodzi, ale można przypuszczać, że pod uwagę mogą być brane zachowania sprzeczne z prawem, informacje z policji czy straży miejskiej.

Pozostałe elementy podlegające ocenie nie zmienią się. Tak jak dotąd żołnierz będzie oceniany pod kątem wywiązywania się ze swoich obowiązków i zadań. Pod uwagę będzie branych pięć kryteriów: wyszkolenie bojowe, jakość i terminowość, samodzielność i inicjatywa, dyspozycyjność oraz sprawność fizyczna. Oceniane będą także kompetencje i predyspozycje żołnierza, w tym odpowiedzialność, trafność i szybkość podejmowania decyzji, odporność na stres, organizacja pracy, komunikatywność i umiejętność pracy w zespole, rozwój i podnoszenie kwalifikacji. Liczyć się będą też kryteria dodatkowe, np. pełnienie funkcji poza etatem czy udział w inicjatywach społecznych promujących postawę patriotyczną i proobronną.

Ważne uzasadnienie

Przełożony, który wystawi ocenę niedostateczną, musi ją – tak jak było do tej pory – uzasadnić. Nowością jest miejsce w arkuszu na uzasadnienie oceny pozytywnej: od dostatecznej (3) do wzorowej (6) (to jednak już nie jest dla dowódcy obligatoryjne). – Wprowadzenie takiego rozwiązania było oczekiwane przez środowisko żołnierzy. Każdy, kto otrzyma słabszą ocenę i zechce odwołać się od opinii, będzie teraz mógł łatwiej odnieść się do konkretnych kwestii opisanych przez przełożonego – mówi płk Krzysztof Jewgiejuk, przewodniczący Konwentu Dziekanów Korpusu Oficerów Zawodowych.

Choć żołnierze będą oceniani w taki sam sposób, różne będą terminy i okoliczności opiniowania. Żołnierze zawodowi będą je przechodzić, tak jak dotąd co roku, od 15 sierpnia do dnia 15 października. W przypadku żołnierzy dobrowolnej zasadniczej służby opinia będzie sporządzana, gdy zostanie on zwolniony ze służby, a także wtedy gdy złoży wniosek o powołanie do służby zawodowej. Terytorialsi z kolei będą przechodzić opiniowanie nie rzadziej niż raz w roku, a także wtedy, gdy złożą wniosek o powołanie w szeregi zawodowców. Jeśli ochotnik zostanie powołany do terytorialnej służby w ostatnim kwartale roku kalendarzowego, będzie opiniowany w kolejnym roku, po upływie 365 dni od dnia powołania. Nie rzadziej niż raz w roku będą też oceniani rezerwiści, którzy pełnią służbę w aktywnej rezerwie.

Paulina Glińska

autor zdjęć: 19 BZ

dodaj komentarz

komentarze


Abramsy jadą na ukraiński front
 
Polscy saperzy kończą misję w Słowenii
Polska rozdarta przez okupantów
Szef MON-u o planach obrony kraju
Brytyjscy piloci w Polsce
Wojsko pomoże Słoweńcom
WOT świętuje sześciolecie
Cyberżołnierze na szczycie NATO
Ekspresowa pomoc
AWL, czyli renoma budowana latami
Start w nowy etap żołnierskiego życia
Dodatek dla wszystkich „misjonarzy”
PZL-Świdnik proponuje nowy system szkolenia pilotów
Triumf Czarnej Dywizji w biegach na orientację
Tak rodziła się konspiracja
Polsko-koreańskie rozmowy w Warszawie
Pamięć o pomordowanych
Sukcesy żołnierzy w finale Diamentowej Ligi i na ściance wspinaczkowej
Kadeci na poligonie
Armatohaubice K9 strzelały w Nowej Dębie
RBN o rezultatach szczytu NATO
Zmiany w systemie dowodzenia armią. Projekt trafił do Sejmu
Przysięga w Kolnie
Nowa brygada dla 18 Dywizji Zmechanizowanej
Armia rosyjska wychodzi z Polski
Drogi do wolności
Zmiany w przepisach wojskowych na ostatniej prostej
Buzdygany wręczone!
„Northern Coasts” – trzy grupy okrętów pod polskim dowództwem
Brąz st. szer. Oskara Miliwka w Pucharze Świata w Rio de Janeiro
Kajakarze CWZS-u na podium mistrzostw świata
Nowy pancerz dla Borsuka
Trening na awaryjnym lotnisku
O innowacyjnych technologiach dla wojska
Brązowa czwórka podwójna
Polsko-koreańskie rozmowy
Odliczanie do przysięgi
16 Dywizja świętuje
Przesłanie bohaterów Armii Krajowej
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Okręty NATO przeszukują wody Holandii
Uwaga, samoloty na drodze! Ćwiczenia „Route 604”
ORP „Orzeł” – wciąż bez ostatniego rozdziału
Śladem profesjonalistów
Jak gasło powstanie
Łukaszenka grozi Polsce, USA reagują
Podchorążowie AWL ślubowali
Unijna pomoc dla Ukrainy
Szkolenie na DOL-ach będzie odbywało się cyklicznie
Plan misji „Air Defender”
Ku czci poległych, pomordowanych i wywiezionych na Sybir
„Northern Coasts” – bałtycki sprawdzian
Wyższe diety za służbę na granicy
Raki dla podhalańczyków
Szwedzi na „Czernickim”
Lecimy F-35
Holandia i Dania przekażą Ukrainie F-16
Najwyższy stopień saperskiego wtajemniczenia
Wojskowe kontrakty w USA
Z pułku w brygadę
SKON przeciwko wotum nieufności wobec szefa MON-u

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Agencja Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO