moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

Dla kogo tanie wczasy?

Sopot, Zakopane czy Międzyzdroje – to tylko trzy z 11 miejscowości, w których najmniej zarabiający żołnierze będą mogli wypocząć w ramach programu socjalnego „Tanie wczasy”. Zainteresowanym, których miesięczny dochód w rodzinie nie przekracza 2052 zł na osobę, MON sfinansuje zakwaterowanie w wojskowych ośrodkach wypoczynkowych oraz wyżywienie.

„Tanie wczasy” to socjalny program MON-u uruchomiony w 1998 roku. Jest on adresowany do wojskowych rodzin z najniższymi dochodami. Mogą więc z niego skorzystać żołnierze, których średni miesięczny dochód na osobę w rodzinie (w okresie 12 miesięcy kalendarzowych poprzedzających datę złożenia wniosku) nie przekracza 45% kwoty najniższego wynagrodzenia zasadniczego żołnierza zawodowego. Po tegorocznych podwyżkach wynosi ono 4560 zł brutto, co oznacza, że kwotą kwalifikującą do programu jest 2052 zł.

Z „Tanich wczasów” można skorzystać raz na dwa lata. Wystarczy złożyć wniosek w swojej jednostce i dołączyć do niego wszelkie dokumenty poświadczające wysokość dochodów w rodzinie. Należy pamiętać, że do dochodu są wliczane wszystkie przychody uzyskane w rodzinie, również dodatkowe uposażenie roczne, czyli trzynastka, nagrody itp. Nie jest natomiast wliczana tzw. mundurówka.

Wojskowym rodzinom, które zakwalifikują się do programu, MON sfinansuje koszty zakwaterowania i wyżywienia na dwutygodniowym turnusie. Żołnierze będą zobowiązani jedynie do uiszczenia między innymi opłat klimatycznych, parkingowych czy dodatkowych usług hotelowych.

Gdzie pojechać?

W tym roku wakacje w ramach programu „Tanie wczasy” organizuje 11 (na 12) ośrodków wypoczynkowych AMW Rewita (ze względu na specyfikę obiektu oraz brak możliwości zapewnienia całodziennego wyżywienia z oferty jest wyłączony Zamek Czocha w Suchej na Dolnym Śląsku). Wojskowe rodziny mogą wybrać się nad morze: do Mielna, Sopotu, Juraty oraz Międzyzdrojów, gdzie wojskowy ośrodek jest zlokalizowany przy słynnej Promenadzie Gwiazd. Niedaleko znajduje się też amfiteatr oraz stuletnie molo, z którego odpływają statki wycieczkowe do Świnoujścia i niemieckich portów na wyspie Uznam. Będąc w Międzyzdrojach, można zwiedzić Woliński Park Narodowy lub Muzeum V-3, zlokalizowane w oryginalnym poniemieckim bunkrze. Zainteresowani będą mogli tu poznać historię tajnego poligonu oraz niezrealizowanych koncepcji budowy nowej broni, nad którą pracowali hitlerowcy.

Ci, którzy wolą odpoczynek z dala od tłumów, mogą z kolei wybrać się do nadmorskiego Rogowa. Tutejsza plaża jest jedną z najatrakcyjniejszych na zachodnim wybrzeżu, a po mierzei między morzem a pobliskim jeziorem Resko Przymorskie biegnie część międzynarodowego szlaku rowerowego wokół Bałtyku.

AMW Rewita ma także ofertę dla tych, którzy lubią wypoczywać w górach (w Zakopanem oraz w Solinie) oraz nad jeziorami. Na „Tanie wczasy” zapraszają ośrodki w Waplewie, Ryni oraz Pieczyskach. Ten ostatni jest zlokalizowany nad brzegiem Zalewu Koronowskiego w malowniczej dolinie rzeki Brdy. Poza licznymi szlakami turystycznymi, lasami i jeziorami na wypoczywających czekają również atrakcje historyczne, wśród nich zespół klasztorny Cystersów w Koronowie czy XIX-wieczny most dawnej kolejki wąskotorowej, będący najwyższą tego typu konstrukcją w Europie. Dziś to stały punkt widokowy, a także odcinek około stukilometrowej ścieżki rowerowej biegnącej z Torunia nad Zalew Koronowski.

– Nasza oferta wypoczynkowa, szczególnie w okresie wakacyjnym, cieszy się niesłabnącym zainteresowaniem żołnierzy. Najwięcej chętnych mamy do ośrodków nadmorskich, zwłaszcza w Juracie i Mielnie, ale wielu chce wyjechać też do Zakopanego i Kościeliska, gdzie w tym roku prawie 90% gości będą stanowić żołnierze korzystający z programu „Tanie wczasy” – mówi Małgorzata Weber, rzeczniczka Agencji Mienia Wojskowego.

Bez względu na zarobki

Program „Tanie czasy” od 2004 roku jest adresowany także do żołnierzy, którzy zostali ranni lub zachorowali w związku z pełnieniem służby poza granicami kraju. W ich przypadku podstawą do skorzystania z wypoczynku jest orzeczenie komisji lekarskiej lub zaświadczenie wystawione przez lekarza z jednostki na podstawie badań przeprowadzonych po powrocie z misji. Ta grupa żołnierzy może wziąć udział w programie dwukrotnie w okresie 24 miesięcy. Dopłata MON obejmuje wyżywienie, zakwaterowanie oraz dwa zabiegi profilaktyczno-lecznicze dziennie.

W tym roku do grona beneficjentów „Tanich wczasów” dołączyli ponadto żołnierze, którzy służyli na granicy polsko-białoruskiej. W ich przypadku jedynym warunkiem skorzystania z programu jest służba w rejonie granicy co najmniej przez 60 dni. Do wyboru są: dwutygodniowe wczasy, dwa tygodniowe turnusy albo trzy krótkoterminowe w okresie 24 miesięcy od chwili nabycia uprawnień.

Na „Tanie wczasy” można wyjechać nie tylko podczas wakacji, lecz także w ciągu całego roku z uwzględnieniem sezonowej działalności części ośrodków. Od kilku lat około 10 tys. żołnierzy co roku korzysta z ministerialnego programu.

Paulina Glińska

autor zdjęć: AMW Rewita

dodaj komentarz

komentarze


Polki pobiegły po srebro!
 
Systemy obrony powietrznej dla Ukrainy
Wielki triumf 2 Korpusu Polskiego
Obradował Komitet Wojskowy Unii Europejskiej
Żołnierze ewakuują Polaków rannych w Gruzji
Zmiany w dodatkach stażowych
Śladami ojca
Abramsy w pętli
Prezydent chce wzmocnienia odporności państwa
Bohater odtrącony
„Przekazał narodowi dziedzictwo myśli o honor i potęgę państwa dbałej”
Dwa srebrne medale kajakarzy CWZS-u
Czego można się nauczyć od żołnierzy?
W obronie wschodniej flanki NATO
Polsko-australijskie rozmowy o bezpieczeństwie
Ameryka daje wsparcie
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Morska Jednostka Rakietowa w Rumunii
Tomczyk: „Tarcza Wschód” ma odstraszyć agresora
Zanieśmy lepszą Polskę następnym pokoleniom
Pamiętamy o bohaterach z Piedimonte
Po przeprawie ruszyli do walki
Polska wiktoria na Monte Cassino
Wojna w świętym mieście, epilog
Mobilne dowodzenie
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Wojskowi medycy niosą pomoc w Iraku
Sojusznicy ćwiczą w Drawsku
Flota Bayraktarów w komplecie
Święto Oddziału Specjalnego ŻW
Serwis K9 w Polsce
I zdobyliśmy!
„Pierwsza Drużyna” na start
Pływacy i maratończycy na medal
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Na straży nieba
Broń Hitlera w rękach AK
Pierwsi na oceanie
Więcej hełmów dla żołnierzy
NATO on Northern Track
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Polscy żołnierze stacjonujący w Libanie są bezpieczni
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
MON przedstawiło w Senacie plany rozwoju sił zbrojnych
Camp Miron. Amerykańscy specjalsi w Polsce
Premier odwiedził WZZ Podlasie
„Ta ziemia do Polski należy…”
Krwawa noc pośród puszczy
„Wakacje z wojskiem”, czyli plan na lato
They Will Check The Training Results in Combat
Dwa krążki kajakarki z „armii mistrzów”
Pytania o europejską tarczę
Orzeł dla bohaterów
Wioślarze i triatlonistka na podium
Gry wojenne w szkoleniu
Jak zwiększyć bezpieczeństwo cywilów?
Armia Andersa w operacji „Honker”
Memoriał gen. Andersa coraz bliżej
Układ nerwowy Mieczników

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Agencja Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO