moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

 
Unowocześnianie MW RP

Aby zapewnić Polsce bezpieczeństwo, musimy mieć marynarkę wojenną zdolną do obrony nie tylko wybrzeża i portów, lecz także szlaków handlowych oraz infrastruktury krytycznej. Drogą do nowoczesnej floty są okręty, które w najbliższych latach trafią do służby – fregaty rakietowe typu Miecznik oraz niszczyciele min typu Kormoran II.

W niedzielę wicepremier – minister obrony narodowej Mariusz Błaszczak zatwierdził umowę na dostawę trzech niszczycieli min typu Kormoran II o wartości 2,5 mld zł. Ich budową zajmie się konsorcjum utworzone przez: Remontową Shipbuilding S.A., PGZ Stocznię Wojenną oraz Ośrodek Badawczo-Rozwojowy Centrum Techniki Morskiej. Okręty, które mają być przekazane 12 Dywizjonowi Trałowców z 8 Flotylli Obrony Wybrzeża w latach 2026–2027, będą kolejnymi tego typu jednostkami w MW RP. Pierwsze trzy Kormorany II zamówione pięć lat temu w tym roku powinny być już w służbie.
O tym, że kupno kolejnych niszczycieli min to doskonała wiadomość dla SZ RP, mówili uczestnicy tegorocznego Forum Bezpieczeństwa Morskiego Państwa, organizowanego od kilku lat przez Akademię Marynarki Wojennej oraz Zarząd Targów Warszawskich. – Musimy mieć duże, znacznie większe niż obecnie, zdolności minowe i przeciwminowe, ponieważ są nam niezbędne do ochrony wybrzeża, a także szlaków handlowych i portów – mówił prof. Piotr Mickiewicz z Uniwersytetu Gdańskiego, wskazując na wnioski wynikające z wojny w Ukrainie. Rosjanie bowiem zaminowali porty czarnomorskie, w zasadzie odcinając Ukrainę od morza.

Uczestnicy Forum Bezpieczeństwa Morskiego Państwa przypominali, że średni wiek jednostek pomocniczych oraz bazowych środków pływających wynosi 34 lata, a okrętów bojowych MW RP – 33 lata. W praktyce oznacza to, że nasza wojenna flota jest w większości przestarzała. Jednak w ostatnich latach proces modernizacji marynarki wyraźnie ruszył z miejsca, a obecna dekada ma szansę być wręcz przełomową w tej dziedzinie.

REKLAMA

– Naszym celem jest to, aby w najbliższych latach marynarka wojenna otrzymywała co najmniej jeden nowy okręt rocznie – deklarował kmdr Piotr Skóra, szef Szefostwa Techniki Morskiej – Agencji Uzbrojenia.

O jakie okręty chodzi? Poza wspomnianymi już niszczycielami min Kormoran II będą to przede wszystkim trzy fregaty rakietowe Miecznik, na budowę których kontrakt z konsorcjum PGZ-Miecznik podpisano w ubiegłym roku.

Mieczniki do 2030 roku

Jak zadeklarował podczas forum Cezary Cierzan, zastępca dyrektora Departamentu Polityki Zbrojeniowej PGZ i jednocześnie dyrektor Biura Zarządzania Programem „Miecznik”, budowa pierwszej fregaty rozpocznie się w przyszłym roku. – Obecny harmonogram został przyjęty na przełomie marca i kwietnia po przeprowadzeniu szczegółowych analiz i opracowaniu przemysłowego studium wykonalności. Wraz z zamawiającym uzgodniliśmy przyspieszenie programu o około 3–4 lata – zapowiedział. Według Cierzana budowa pierwszej fregaty typu Miecznik rozpocznie się w sierpniu przyszłego roku, budowa drugiego okrętu – w grudniu 2024 roku, a trzeciego – w styczniu 2026 roku.

Marcin Ryngwelski, prezes Remontowa Shipbuilding S.A., która wspólnie ze Stocznią Wojenną PGZ ma odpowiadać za budowę fregat Miecznik, ostrzegał, by nie popełniać błędów z przeszłości. – Największym ryzkiem tego programu jest zawieszenie jego finansowania na jakiś czas, tak jak miało to miejsce w przypadku Ślązaka – mówił. Pytany o tę kwestię Cezary Cierzan podkreślił, że konsorcjum PGZ-Miecznik nie ma podstaw do braku zaufania w kwestii finansowania projektu. – Jeżeli Agencja Uzbrojenia zawarła z nami umowę na zrealizowanie tego programu, to znaczy, że są fundusze na jego budowę – podkreślał. Przyznał jednak, że sfinansowanie tak kosztownego i skomplikowanego programu nie będzie łatwym zadaniem. – Może się okazać, że będą pewne niedobory środków, jednak nie w odniesieniu do całego kosztu programu, lecz w poszczególnych latach budżetowych – mówił. Cierzan zastrzegł jednak, że konsorcjum przygotowuje się na takie scenariusze. – Są instytucje, które nas w tym wspomagają – zapewnił.

Krzysztof Wilewski

autor zdjęć: Remontowa Shipbuilding

dodaj komentarz

komentarze


Sukcesy żołnierzy w kajakarstwie, strzelectwie i biegach
 
1 Kadrowa idzie w bój
Jak zostać żołnierzem zawodowym
Wymiana ciosów w Ukrainie
Wojskowy prawnik pomoże żołnierzom
Ppłk Sławomir Kędzierski: najważniejszy jest sukces drużyny
Zapraszamy na wirtualny spacer na Monte Cassino
Zwiad ze spadochronem
Powrót do korzeni
„Z miłości do Ojczyzny”. Zbigniew Rylski „Brzoza”
CASA na pomoc rannym w wypadku
Natowskie ćwiczenia 400 mil od Odessy
Wojsko pomoże w ratowaniu Odry
Absolwenci klas mundurowych złożyli przysięgę
Kask weterana może być twój!
„Biorą inni, bierzmy i my”
Włoscy lotnicy w Malborku
Polskie „tak” dla nowych członków NATO
O pomocy dla Ukrainy
Operacja „Śluza”
Rozkaz ludobójstwa
Armata nowej generacji dla Kormoranów
Ćwiczenia śmigłowców z Inowrocławia
Rada Bezpieczeństwa Narodowego po szczycie NATO
Rosyjskie rakiety spadły na Odessę
Przemysł idzie w OPL
Akademia Abrams ruszyła!
Dobrowolna służba wojskowa – poznaj zasady!
Śladem profesjonalistów
Czy po szczycie NATO Polska jest bezpieczniejsza?
Pancerniacy rozpoczynają szkolenie
Przełomowy szczyt
Desant do Jeziora Żywieckiego
NATO zmienia priorytety
Uratować rannego!
Kolejni ochotnicy dobrowolnej służby
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Wizyta w PKW Łotwa
Awanse generalskie na Święto Wojska Polskiego
AFN uderzył w Kołobrzegu
Trzecia zmiana jedzie do Turcji
Raptory lecą do Polski
Wojsko świętuje, przyłącz się!
Gwiazdy Diamentowej Ligi w Chorzowie
Żelazna Dywizja z nowym dowódcą
Proces krakowski na polityczne zamówienie
Raptory już w Polsce
Polskie szpadzistki trzecie na świecie
O jeden most za daleko?
WOT zacieśnia współpracę z Pocztą Polską
Pożegnanie z Iskrą
Szkolenie na klifie
Kolektywna obrona to priorytet
Nowy dowódca 18 Dywizji
Wyjście z cienia
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Ostatni rozdział generała
„Z miłości do Ojczyzny”. Stanisław Lipiński „Kadet”
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Kontraktowi mogą wycofać rezygnację
Terytorialsi w obronie stolicy

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Agencja Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO