moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

 
Rada Bezpieczeństwa Narodowego po szczycie NATO

To nie była polityczna debata, a konkretna rozmowa na temat ważnych, polskich spraw i kwestii związanych z bezpieczeństwem, z sytuacją militarną Polski i obecnością sojuszniczą w naszym kraju i na wschodniej flance NATO – powiedział prezydent Andrzej Duda po posiedzeniu Rady Bezpieczeństwa Narodowego. Na zaproszenie zwierzchnika sił zbrojnych w Belwederze spotkali się przedstawiciele rządu i opozycji.

W poniedziałek po południu odbyło się czwarte w tym roku posiedzenie Rady Bezpieczeństwa Narodowego. Prezydent Andrzej Duda do Belwederu zaprosił marszałek Sejmu, marszałka Senatu, premiera wraz z ministrami oraz przedstawicieli opozycji. Rozmowy dotyczyły ustaleń szczytu Sojuszu Północnoatlantyckiego w Madrycie, który zakończył się w ubiegłym tygodniu, oraz sytuacji w Ukrainie.

– Będziemy mówić o tym, co kilka dni temu działo się w Madrycie w czasie szczytu NATO, gdzie przywódcy państw dyskutowali o bezpieczeństwie. O tym, jak w przyszłości Sojusz powinien działać, by zapewnić bezpieczeństwo państwom członkowskim i o tym, jak zakończyć wojnę w Ukrainie. Chcę się podzielić tym z uczestnikami polskiej sceny politycznej, przedyskutować z nimi te kwestie – mówił prezydent Andrzej Duda krótko przed posiedzeniem Rady Bezpieczeństwa Narodowego.

REKLAMA

Zwierzchnik sił zbrojnych wyjaśnił, że w stolicy Hiszpanii, dyskutowano także o tym, jaką postawę wobec aktualnych zagrożeń powinny przyjąć państwa członkowskie i cały Sojusz Północnoatlantycki. Ponadto przywódcy zastanawiali się nad tym, jakie działania powinny być podjęte, by wzmocnić bezpieczeństwo krajów natowskich, szczególnie tych, które na wschodniej flance graniczą z Ukrainą lub Rosją.

– Ważne jest to, że NATO zachowało jedność: od początku do końca, czyli od momentu napaści Rosji na Ukrainę aż do zakończenia obrad w Madrycie. Dziś państwa Sojuszu w kwestii bezpieczeństwa mówią jednym głosem – powiedział Andrzej Duda. – Putin sądził, że rozegra NATO, że uda się mu rozbić Sojusz, poróżnić państwa członkowskie, sądził, że nie będziemy umieli wspólnie decydować o bezpieczeństwie. Tymczasem takie decyzje zostały podjęty i w wielu aspektach są one bardzo konkretne – dodał prezydent.

Przypomniał także, że podczas szczytu przyjęto nową koncepcję strategiczną NATO, wspólną deklarację oraz zgodę na przyjęcie Finlandii i Szwecji do Sojuszu. – Dzięki temu Morze Bałtyckie stanie się basenem wewnętrznym NATO, a granice Rosji z Sojuszem wydłużą się o prawie 1400 km. To bez wątpienia nie jest dobrą wiadomością dla rosyjskich władz, które są tu agresorem – przyznał Duda.


Film: Kancelaria Prezydenta RP

Po kilkugodzinnych obradach prezydent Duda podkreślił dobrą atmosferę spotkania, podziękował za propaństwową i merytoryczną dyskusję. – To nie była polityczna debata, a konkretna rozmowa na temat ważnych, polskich spraw i kwestii związanych z bezpieczeństwem, z sytuacją militarną Polski i obecnością sojuszniczą w naszym kraju i na wschodniej flance NATO. Politycy ze wszystkich stron sceny politycznej do kwestii bezpieczeństwa podchodzą bardzo poważnie – zaznaczył prezydent.

Podkreślił, że bezpieczeństwo Polski to dla niego zagadnienie najważniejsze, dlatego szczególnie cieszy się z podjętej w Madrycie decyzji dotyczącej ulokowania w naszym kraju stałego dowództwa V Korpusu amerykańskich wojsk lądowych.
Podczas posiedzenia Rady Bezpieczeństwa Narodowego głos zabierali także premier Mateusz Morawiecki oraz wicepremier i minister obrony Mariusz Błaszczak.

Magdalena Kowalska-Sendek

autor zdjęć: Marek Borawski / KPRP

dodaj komentarz

komentarze


Ppłk Sławomir Kędzierski: najważniejszy jest sukces drużyny
 
Rada Bezpieczeństwa Narodowego po szczycie NATO
Operacja „Śluza”
Ostatni rozdział generała
Czy po szczycie NATO Polska jest bezpieczniejsza?
Armata nowej generacji dla Kormoranów
Uratować rannego!
Polskie „tak” dla nowych członków NATO
Wizyta w PKW Łotwa
Kolektywna obrona to priorytet
Wojsko świętuje, przyłącz się!
Pożegnanie z Iskrą
NATO zmienia priorytety
Zwiad ze spadochronem
Kask weterana może być twój!
Rozkaz ludobójstwa
Dobrowolna służba wojskowa – poznaj zasady!
Wymiana ciosów w Ukrainie
Raptory lecą do Polski
Proces krakowski na polityczne zamówienie
Wojskowy prawnik pomoże żołnierzom
Zapraszamy na wirtualny spacer na Monte Cassino
O pomocy dla Ukrainy
WOT zacieśnia współpracę z Pocztą Polską
Pancerniacy rozpoczynają szkolenie
Nowy dowódca 18 Dywizji
Szkolenie na klifie
Desant do Jeziora Żywieckiego
Absolwenci klas mundurowych złożyli przysięgę
Jak zostać żołnierzem zawodowym
CASA na pomoc rannym w wypadku
Trzecia zmiana jedzie do Turcji
„Biorą inni, bierzmy i my”
Przemysł idzie w OPL
Terytorialsi w obronie stolicy
Kontraktowi mogą wycofać rezygnację
Włoscy lotnicy w Malborku
1 Kadrowa idzie w bój
Raptory już w Polsce
Sukcesy żołnierzy w kajakarstwie, strzelectwie i biegach
Ćwiczenia śmigłowców z Inowrocławia
Gwiazdy Diamentowej Ligi w Chorzowie
O jeden most za daleko?
Rosyjskie rakiety spadły na Odessę
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Polskie szpadzistki trzecie na świecie
Natowskie ćwiczenia 400 mil od Odessy
Śladem profesjonalistów
Akademia Abrams ruszyła!
Powrót do korzeni
„Z miłości do Ojczyzny”. Zbigniew Rylski „Brzoza”
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Wyjście z cienia
Żelazna Dywizja z nowym dowódcą
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Przełomowy szczyt
„Z miłości do Ojczyzny”. Stanisław Lipiński „Kadet”
Awanse generalskie na Święto Wojska Polskiego
Wojsko pomoże w ratowaniu Odry
AFN uderzył w Kołobrzegu
Kolejni ochotnicy dobrowolnej służby

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Agencja Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO