moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

 
Akademia Abrams ruszyła!

Rozpoczęło się szkolenie żołnierzy, którzy w przyszłości będą odpowiadać za obsługę techniczną czołgów Abrams. Wkrótce specjalistyczny kurs przejdą także przyszłe załogi tych wozów. A wszystko za sprawą Akademii Abrams, która powstała w Poznaniu. W inauguracji działania nowej instytucji w Wojsku Polskim udział wziął wicepremier Mariusz Błaszczak.

Utworzenie Akademii Abrams w Polsce to jeden ze skutków umowy, na mocy której Polska pozyska 250 czołgów Abrams SEPv3. Wicepremier Mariusz Błaszczak podpisał ją w kwietniu tego roku. Kilka tygodni temu do Centrum Szkolenia Wojsk Lądowych w Poznaniu trafiło 28 amerykańskich wozów w wersji SEPv2. To na nich prowadzone będzie szkolenie polskich żołnierzy.

– Kiedy w ubiegłym roku ogłaszaliśmy, że kupimy na potrzeby Wojska Polskiego 250 czołgów Abrams, mówiliśmy, że proces ich wdrażania będzie postępował bardzo szybko. Właśnie mamy efekty tych działań – mówił dziś w Poznaniu Mariusz Błaszczak, wicepremier i minister obrony narodowej. Szkolenie obejmie członków przyszłych załóg czołgów, a także techników, którzy będą odpowiedzialni za ich obsługę. – Naszym celem jest to, by czołgi, kiedy trafią już na wyposażenie Wojska Polskiego, mogły być obsługiwane przez przeszkolonych żołnierzy – podkreślił.

REKLAMA

Wicepremier wyjaśnił, że przy podejmowaniu decyzji o zakupie czołgów bardzo istotna była kompatybilność z uzbrojeniem, jakim dysponują Stany Zjednoczone. Przypomniał, że w Poznaniu, gdzie mieści się Akademia Abrams, stacjonują także wojskowi z V Korpusu US Army. – To stąd dowodzeni są żołnierze amerykańscy na całej wschodniej flance Sojuszu Północnoatlantyckiego. To bardzo dobra wiadomość, bo to buduje zdolności obronne Rzeczypospolitej Polskiej – zaznaczył.

Podczas uroczystości głos zabrał także gen. broni John Kolasheski, dowódca V Korpusu. – Polska jest bastionem, jeśli chodzi o obronę wschodniej flanki NATO. Wraz z otwarciem tej Akademii potwierdza swoje zaangażowanie wobec swoich sojuszników, a jednocześnie jest gotowa odpowiedzieć na wszelkie potencjalne zagrożenia – powiedział. Dodał, że wkrótce „nikt nie będzie w stanie odnaleźć różnic między amerykańskim a polskim czołgiem”. – Jedyne co będzie widoczne to najsilniejszy na świecie sojusz wojskowy i państwa w nim uczestniczące, które stoją ze sobą ramię w ramię i są zaangażowane w imię pokoju – podkreślił.

Żołnierze, którzy dziś rozpoczęli szkolenie będą odpowiadali za obsługę techniczną Abramsów. Wkrótce specjalistyczny kurs rozpoczną także przyszłe załogi czołgów. W sumie w tym roku w Akademii Abrams pod okiem instruktorów ze Stanów Zjednoczonych, obsługi sprzętu będzie się uczyło 150 żołnierzy. W kolejnych latach liczba szkolonych osób będzie rosła. To istotne, ponieważ docelowo Polska będzie dysponowała 366 egzemplarzami Abramsów. Wszystko za sprawą decyzji o pozyskaniu kolejnych 166 wozów, tym razem używanych, która zapadła w lipcu. W ten sposób Polska chce uzupełnić lukę powstałą w Siłach Zbrojnych RP po przekazaniu uzbrojenia walczącej Ukrainie. Co ważne, Polska pozyska ten sprzęt na preferencyjnych warunkach, gdyż jedynym kosztem będzie przywrócenie ich do pełnej sprawności (sprzęt dotychczas znajdował się w magazynach US Army) oraz zakup części zamiennych. Jak zapowiadał już wicepremier Błaszczak, te 166 używanych maszyn zostanie w przyszłości zmodernizowanych do wersji SEPv3 lub nowszej.

Wszystkie zamówione czołgi Abrams mają trafić do Wojska Polskiego do końca 2026 roku. Zasilą jednostki wojskowe stacjonujące we wschodniej części kraju, które podlegają 18 Dywizji Zmechanizowanej.

Magdalena Miernicka

autor zdjęć: Leszek Chemperek / CO MON, Michał Niwicz

dodaj komentarz

komentarze


Nowy znak specjalny komandosów
 
Zostań stypendystą MON-u
„Ryś ‘22” z amerykańskim wsparciem
Gaudeamus igitur!
MSPO. Rakietowe aspiracje WITU
Mieć oko na Libię, uważać na Rosję
Żołnierze NSZ dla wolnej Polski
Dodatek za służbę w jednostce bojowej
Collective Defense is Priority
Dezinformacja jako współczesne narzędzie walki
Rosja zagarnia ukraińskie ziemie
Żołnierze zdominowali mistrzostwa kraju w strzelectwie
Od Chersonia po Krym
Prawie 290 mln dolarów z USA na polskie bezpieczeństwo
Najważniejsze ogniwa nowego polskiego OPL-u
Ukraińska kontrofensywa
Jakie dodatki dla żołnierzy niezawodowych?
Interwencyjne granatniki
Wioślarz i pięcioboista mistrzami świata!
Polska zmiana w zespole NATO
Brunatny najazd
Pięć medali żołnierzy w zapasach i strzelectwie
Rekordowa przysięga na WAT
„Nowoczesne wojsko – bezpieczne państwo”
Dublet pięciobojowych sztafet
16 medali szermierzy na wojskowym czempionacie
Latająca Forteca w Zalewie Szczecińskim
NATO stawia na drony
WSF: Dzięki wojnie na Ukrainie jesteśmy bardziej zjednoczeni
SCAR, czyli zdalne sterowanie dronami
Jastrzębie nad Słowacją
Premier w Żelaznej Dywizji
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
MSPO. Rodzina dronów pionowego startu
„Rekin” dobił do brzegu
Ile Polska straciła podczas II wojny
Czerwona agresja
„Rekin” grasuje na Bałtyku
Lider nauczy dowódców kreatywności
Polska ma prawo do wojennych odszkodowań
Wojska OT mają pięć lat!
Putin sięga po rezerwy
Ukraina świętuje, Rosja spowalnia
Rakietnicy, czyli pod ostrzałem z rac
Alianci z AK
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Śladem profesjonalistów
Kolejni operatorzy Warmate
Podniebny trening transportowców
Jak się testuje F-35
Dwa złota, trzy srebra i dwa brązy biatlonistów
Przygotowani na kryzys
Zostań podoficerem WP!
Włoskie Typhoony w akcji
Sukces ukraińskiej kontrofensywy
Świadczenie mieszkaniowe w górę
Polska wzmacnia Baltic Air Policing
Wyjaśniona sprawa rekompensat dla rezerwistów
Desant pod Arnhem

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Agencja Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO