moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

 
Wojskowy prawnik pomoże żołnierzom

Żołnierze zawodowi mogą już korzystać z profesjonalnej wojskowej pomocy prawnej, zarówno jeśli chodzi o prawo do obrony, jak i ochrony praw w określonych sytuacjach. Gdyby wojsko nie mogło jednak zapewnić takiego wsparcia, żołnierz może liczyć na zwrot kosztów, które poniósł, zatrudniając prawnika z rynku cywilnego. To zmiany, które wprowadziła ustawa o obronie ojczyzny.

Zgodnie z obowiązującą do 22 kwietnia 2022 roku ustawą pragmatyczną żołnierz zawodowy mógł liczyć na zwrot kosztów poniesionych na pomoc prawną jedynie wtedy, gdy wszczęte przeciwko niemu postępowanie przygotowawcze dotyczące przestępstwa popełnionego w związku z wykonywaniem obowiązków służbowych zakończyło się prawomocnym orzeczeniem o umorzeniu.

 

REKLAMA

Szersza pomoc prawna

Ustawa o obronie ojczyzny wprowadziła w tym zakresie nowe rozwiązania. – Są one korzystne dla żołnierzy, bo gwarantują znacznie szerszą niż dotąd pomoc prawną w określonych przepisami sytuacjach. Obejmuje ona zarówno prawne wsparcie wojska, jak i zwrot kosztów w przypadku korzystania z prawników spoza wojska – mówi płk Krzysztof Jewgiejuk, przewodniczący Konwentu Dziekanów Korpusu Oficerów Zawodowych.

Szczegóły nowych rozwiązań, w tym tryb postępowania w takich sprawach oraz zasady zwrotu kosztów poniesionych przez żołnierza na pomoc prawną, określa rozporządzenie ministra obrony z 26 maja tego roku.

Kiedy zatem żołnierz może liczyć na bezpłatną pomoc prawną wojska? Przepisy zakładają, że w szczególnie uzasadnionych przypadkach, kierując się dobrem służby, wojsko może zapewnić takie wsparcie w trakcie postępowania karnego o przestępstwo popełnione w związku z wykonywaniem zadań służbowych. W przypadku, gdy wszczęte przeciwko żołnierzowi takie postępowanie zakończy się prawomocnym orzeczeniem o umorzeniu albo wyrokiem uniewinniającym, może on wnioskować o zwrot kosztów, które poniósł, zatrudniając sam prawnika.

Pomoc prawna będzie przysługiwała także wtedy, gdy żołnierz będzie uczestniczył w postępowaniu w charakterze pokrzywdzonego lub oskarżyciela posiłkowego. Chodzi tu o konkretne przepisy Kodeksu karnego dotyczące: naruszenia nietykalności cielesnej (art. 222), czynnej napaści na funkcjonariusza publicznego (art. 223) lub znieważenia funkcjonariusza podczas pełnienia obowiązków i w związku z nimi (art. 226).

Zgodnie z przepisami, jeśli wojsko nie będzie w stanie zapewnić żołnierzowi wsparcia wojskowych prawników i skorzysta on z pomocy prawników cywilnych, będzie mógł potem otrzymać zwrot poniesionych kosztów.

Gdy znieważą żołnierza

Żołnierz będzie mógł więc skorzystać z pomocy prawnej np. w sytuacji, gdy zostanie znieważony obraźliwym komentarzem w internecie. Takich przypadków nie brakuje: internauci pogardliwie komentowali służbę polskich żołnierzy w Afganistanie, o czym pisaliśmy już dziesięć lat temu, dziś także można znaleźć w sieci wiele opinii obrażających mundurowych, którzy przez kilka miesięcy strzegli polsko-białoruskiej granicy.

Pomoc prawna z wojska będzie przysługiwać na pisemny wniosek żołnierza zawodowego, złożony do dowódcy jednostki wojskowej. We wniosku poza danymi osobowymi będą się musiały znaleźć także m.in. krótkie przedstawienie okoliczności sprawy, informacja o niekorzystaniu z obrońcy z urzędu oraz dokumenty z materiałów sprawy, takie jak np. zawiadomienie o popełnieniu przestępstwa. W ciągu 14 dni dowódca poinformuje żołnierza o zleceniu udzielenia pomocy prawnej wojskowym prawnikom albo o braku możliwości zapewnienia takiej pomocy przez siły zbrojne.

Paulina Glińska

autor zdjęć: st. szer. Piotr Pytel

dodaj komentarz

komentarze


Rosja zagarnia ukraińskie ziemie
 
Brunatny najazd
Premier w Żelaznej Dywizji
MSPO. Rodzina dronów pionowego startu
„Rekin” grasuje na Bałtyku
Lider nauczy dowódców kreatywności
Alianci z AK
MSPO. Rakietowe aspiracje WITU
„Rekin” dobił do brzegu
Dezinformacja jako współczesne narzędzie walki
Polska wzmacnia Baltic Air Policing
Najważniejsze ogniwa nowego polskiego OPL-u
Dodatek za służbę w jednostce bojowej
Wyjaśniona sprawa rekompensat dla rezerwistów
Collective Defense is Priority
Zostań stypendystą MON-u
Polska zmiana w zespole NATO
„Nowoczesne wojsko – bezpieczne państwo”
16 medali szermierzy na wojskowym czempionacie
Dublet pięciobojowych sztafet
Prawie 290 mln dolarów z USA na polskie bezpieczeństwo
Ukraińska kontrofensywa
Czerwona agresja
Włoskie Typhoony w akcji
Jakie dodatki dla żołnierzy niezawodowych?
Nowy znak specjalny komandosów
Putin sięga po rezerwy
Ile Polska straciła podczas II wojny
Wojska OT mają pięć lat!
Wioślarz i pięcioboista mistrzami świata!
Polska ma prawo do wojennych odszkodowań
Mieć oko na Libię, uważać na Rosję
Desant pod Arnhem
Rekordowa przysięga na WAT
Latająca Forteca w Zalewie Szczecińskim
Kolejni operatorzy Warmate
Rakietnicy, czyli pod ostrzałem z rac
Ukraina świętuje, Rosja spowalnia
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
NATO stawia na drony
Pięć medali żołnierzy w zapasach i strzelectwie
Interwencyjne granatniki
Podniebny trening transportowców
Żołnierze NSZ dla wolnej Polski
WSF: Dzięki wojnie na Ukrainie jesteśmy bardziej zjednoczeni
Jak się testuje F-35
Sukces ukraińskiej kontrofensywy
Od Chersonia po Krym
SCAR, czyli zdalne sterowanie dronami
Zostań podoficerem WP!
Świadczenie mieszkaniowe w górę
Żołnierze zdominowali mistrzostwa kraju w strzelectwie
Śladem profesjonalistów
„Ryś ‘22” z amerykańskim wsparciem
Gaudeamus igitur!
Jastrzębie nad Słowacją
Dwa złota, trzy srebra i dwa brązy biatlonistów
Przygotowani na kryzys

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Agencja Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO