moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

 
Kondycja nie mniej ważna niż wyszkolenie

Trwa opiniowanie służbowe żołnierzy zawodowych. Oceniana jest m.in. sprawność fizyczna. Przełożeni muszą brać pod uwagę nie tylko tak jak dotąd wynik egzaminu z WF-u, lecz także udział w zajęciach wychowania fizycznego oraz pozasłużbowych aktywnościach sportowych. Takie stanowisko zajął Departament Kadr MON po pytaniach żołnierzy w tej sprawie.

Każdy żołnierz jest zobowiązany dbać o kondycję, a wojsko sprawdza ją, organizując co roku test sprawności fizycznej. Ćwiczenia są zróżnicowane ze względu na płeć, grupy wiekowe oraz jednostki i zajmowane stanowiska, a także przyznaną kategorię zdolności do zawodowej służby wojskowej.

Jak dotąd ocena ze sprawdzianu była uwzględniana podczas corocznego opiniowania żołnierza zawodowego i wpisywana do specjalnej rubryki w arkuszu opinii służbowej. I na tym ocenianie kondycji żołnierza się kończyło. Zmiany wprowadziła jednak ustawa o obronie ojczyzny oraz wydane na jej podstawie rozporządzenie dotyczące opiniowania służbowego.

Obok nowości, jaką jest m.in. ocena postawy i zachowania żołnierza poza godzinami służby, przełożeni w znacznie szerszym niż dotąd zakresie oceniają kondycję podwładnych. Z arkusza zniknęła co prawda rubryka na ocenę ze sprawdzianu, ale za to sprawność fizyczna zyskała większą rangę i jest piątym – obok m.in. wyszkolenia bojowego, dyspozycyjności, samodzielności i inicjatywy – kryterium wywiązywania się żołnierza z obowiązków i zadań. Żołnierz może uzyskać za nią od 0 do 12 punktów (0 – nie spełnia wymagań, 5 pkt – spełnia wymagania w ograniczonym zakresie, 10 pkt – spełnia wymagania, 12 pkt – przewyższa wymagania).

Nowe przepisy wzbudziły jednak wśród żołnierzy sporo wątpliwości. Do MON-u napłynęły pytania, czy wynik sprawdzianu z WF-u powinien być jedynym elementem oceny sprawności fizycznej żołnierza, a jeśli nie, to co należy jeszcze brać pod uwagę, przyznając żołnierzowi punkty za to kryterium. Wątpliwości rozwiali przedstawiciele Departamentu Kadr MON. W odpowiedzi wyjaśniono, że zgodnie z rozporządzeniem wynik ze sprawdzianu z WF-u jest tylko jednym z elementów branych pod uwagę przy ocenie sprawności fizycznej żołnierza, o ile nie został on zwolniony z tego testu, np. z przyczyn służbowych lub zdrowotnych. „Oznacza to, że przełożony powinien ocenić sprawność fizyczną, biorąc pod uwagę też inne aspekty, np. udział w zorganizowanych w jednostce zajęciach z WF-u, ale też aktywność fizyczną żołnierza poza godzinami służby, w tym np. udział w zawodach, biegach. Sama ocena sprawności fizycznej żołnierza dokonywana przez bezpośredniego przełożonego nie powinna zatem ograniczać się wyłącznie do oceny z egzaminu, która ma charakter pomocniczy” – poinformowali przedstawiciele Departamentu Kadr MON.

Przypomnijmy: zgodnie z artykułem 332 ustawy o obronie ojczyzny żołnierz zawodowy jest obowiązany utrzymywać sprawność fizyczną zapewniającą wykonywanie przez niego zadań służbowych. Na polecenie dowódcy jednostki jest on także zobligowany do brania udziału w zorganizowanych zajęciach z wychowania fizycznego.

Egzamin sprawności fizycznej co roku zdaje ponad 100 tys. żołnierzy zawodowych. Sprawdzają się oni w czterech konkurencjach: marszobiegu na dystansie 3 km lub pływaniu w czasie 12 min, podciąganiu na drążku lub pompkach, tzw. brzuszkach w ciągu dwóch minut oraz biegu po tzw. kopercie, ewentualnie w biegu wahadłowym 10 × 10 m. Normy czasowe i liczby powtórzeń danego ćwiczenia zależą m.in. od płci, stanowiska i wieku.

Po zmianie przepisów podczas tegorocznego sprawdzianu wojskowi są oceniani według nowych zasad. Zamiast not za każdą z czterech konkurencji żołnierze otrzymują punkty, które po przeliczeniu składają się na ocenę ogólną z testu. Według systemu punktowego najważniejsza i niezbędna w służbie wojskowej jest wydolność, potem siła, a w dalszej kolejności szybkość i zwinność.

Paulina Glińska

autor zdjęć: 16 DZ

dodaj komentarz

komentarze


Medale dla sportowców z „armii mistrzów”
 
Strzelczyni CWZS-u na pucharowym podium
Nowoczesny system IBCS dla Wojska Polskiego
Komandosi szkolą psy bojowe w Iraku
Air Show ’25 – do zobaczenia
Szwecja kolejnym członkiem NATO
Co z podwyżkami dla żołnierzy?
F-16 z misją PKW Orlik w Estonii
Żołnierze NATO nie pojadą do Ukrainy
Polska przystań brytyjskich jeńców
Palmiry – miejsce kaźni
Zmiany w zarządzie PGZ-etu
Przerwany lot „Orlika”
Priorytety dla armii
Rusza morski „Dragon”
Eurofightery znowu w Polsce
Nowy szef CWCR
„Brilliant Jump 2024”: finał długiego marszu
Więcej pieniędzy w portfelach żołnierzy
Sztandar dla Dowództwa WOT
Gwałty stały się bronią rosyjskiej armii
Wojenny bohater na szubienicy
Sukcesy wojskowych w żeglarstwie i łyżwiarstwie szybkim
Andrzej Grzyb: Ws. obrony cywilnej liczę na porozumienie ponad podziałami
Złota taekwondzistka, srebrni hokeiści na trawie
Gdzie są szczątki Tu-154M? Podkomisja Macierewicza pod lupą
Brak perspektyw na szybką zmianę sytuacji w Ukrainie
Dobrowolsi – czas start!
Operacja „Gryf” i „Rengaw” na Podlasiu
Będzie za co kupić koreańską broń
Wielki test w West Point coraz bliżej
Lista trupich główek
W Polsce będzie centrum NATO-Ukraina
Nagroda dla reporterów „Polski Zbrojnej”
Offset dla „Wisły”
Walczyli o wolną Polskę, zginęli od kul UB
Którą drogą do armii?
Tajna misja polskiej agentki
Szefowie obrony NATO o zakupach amunicji
Zachód przeciwko „korsarzom”
„Nie” dla wojskowej misji w Ukrainie
Podwyżki dla zawodowców coraz bliżej
Abramsy pod dobrą opieką
Brąz razy sześć dla żołnierzy na mistrzostwach świata i Europy
Zamiana po włosku
Leopardy jadą na poligon
Kleszcze dla wojska
Podwójny Półmaraton Komandosa
Jaką drogą po wojskowy indeks?
BAP przenosi się z Estonii na Łotwę
Nowoczesna łączność dla armii
Ostrożnie! Czołgi na drodze
Pamiętamy o Niezłomnych
Jakie podwyżki dla żołnierzy
Mocny sygnał od NATO
Zmiany w dowództwie Żandarmerii Wojskowej
Więcej pieniędzy dla żołnierzy TSW
Wyposażenie indywidualne żołnierzy do wymiany
Telefon zaufania dla żołnierzy

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Agencja Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO