moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

 
Ukraina otrzyma Patrioty?

Umieszczenie systemów obrony przeciwlotniczej i przeciwrakietowej na Ukrainie wzmocni bezpieczeństwo Polski – twierdzi płk Michał Marciniak, zastępca szefa Agencji Uzbrojenia, w rozmowie z PAP. Przyznaje również, że gdyby Patrioty znajdowały się na Ukrainie, to prawdopodobnie nie doszłoby do uderzenia rakiety w Przewodowie 15 listopada.

– Po kolejnych atakach rakietowych Rosji zwróciłem się do strony niemieckiej, aby proponowane Polsce baterie Patriot zostały przekazane na Ukrainę i rozstawione przy zachodniej granicy. To pozwoli uchronić Ukrainę przed kolejnymi ofiarami i blackoutem i zwiększy bezpieczeństwo przy naszej wschodniej granicy – poinformował dziś wicepremier Mariusz Błaszczak. To odpowiedź na słowa niemieckiej minister obrony narodowej Christine Lambrecht, która 21 listopada w wywiadzie dla dziennika „Rheinische Post” zaproponowała Polsce wsparcie obrony przeciwlotniczej i przeciwrakietowej systemami obrony przeciwlotniczej Patriot.

Propozycję Mariusza Błaszczaka omówił w rozmowie z Polską Agencją Prasową płk Michał Marciniak, pełnomocnik ministra obrony narodowej ds. budowy systemu zintegrowanej obrony przeciwlotniczej i przeciwrakietowej, a jednocześnie zastępca szefa Agencji Uzbrojenia. Oficer podkreślił, że przekazanie Ukrainie broni przeciwlotniczej i przeciwrakietowej zapewnia również bezpieczeństwo Polsce. – Z operacyjnego punktu widzenia umożliwiłoby to zwalczanie rakiet lecących w stronę Polski, zarówno wystrzelonych przez wojska rosyjskie, jak i ukraińskie – wyjaśnił oficer. Podkreślił jednocześnie, że ważne jest, by rakiety potencjalnie zagrażające Polsce były niszczone jeszcze w ukraińskiej przestrzeni powietrznej. – Sytuacja, w której nastąpiłoby wystrzelenie pocisku przeciwrakietowego z Polski na cel nad Ukrainą bez stuprocentowej pewności, że rakieta spadnie na terytorium Polski, mogłaby być odebrana jako zaangażowanie jednego z państw NATO w wojnę z Federacją Rosyjską – mówił płk Marciniak. Oficer przyznał, że baterie przeciwrakietowe na Ukrainie mogłyby zapobiec takim zdarzeniom jak to, które miało miejsce w Przewodowie. – Gdyby na zachodniej granicy Ukrainy stały systemy przeciwrakietowe, to ta rakieta prawdopodobnie przez taką zasłonę by nie przeleciała – powiedział płk Michał Marciniak. Wskazał również, że Patrioty na Ukrainie wsparłyby obronę powietrzną tego kraju.

Płk Michał Marciniak wyjaśnił również kwestie związane z nauką obsługi sprzętu przez Ukraińców. Zwykle takie szkolenie zajmuje miesiące, ale według oficera Ukraińcy świetnie radzą sobie z zaawansowanymi systemami, które otrzymali od państw zachodnich, a więc nauka wykorzystania tego systemu na pewno przyniosłaby szybkie rezultaty. Zaznaczył jednak, że Ukraińcy na pewno musieliby zostać przeszkoleni. – Obecnie zestaw Patriot jest najlepszym zestawem przeciwrakietowym i przeciwlotniczym na świecie w swojej klasie zasięgowej. Podobny jest izraelski system David's Sling, ale Patrioty są najbardziej rozpowszechnione w całych strukturach NATO – podkreślił płk Marciniak.

Ewa Korsak

autor zdjęć: Bundeswehr/Francis Hildemann

dodaj komentarz

komentarze


Lista trupich główek
 
Misja Polaków dobiegła końca. Czas na Niemców
Pies, który skoczył z aparatem tlenowym
Lekcje z frontu
Liban uznany za strefę działań wojennych
Pierwsze Homary-K w Wojsku Polskim
Zmiany w dowództwie Żandarmerii Wojskowej
Podwyżki dla zawodowców coraz bliżej
Roszady personalne w PGZ-ecie
Zmiany w zarządzie PGZ-etu
„Avenger” na Monte Cassino
Operacja „Gryf” i „Rengaw” na Podlasiu
Rakietowy szach
Podwójny Półmaraton Komandosa
Eurofightery znowu w Polsce
Wojna o porządek świata
Zimowy sprawdzian podchorążych
F-16 z misją PKW Orlik w Estonii
Gwałty stały się bronią rosyjskiej armii
Zamiana po włosku
Pierwszy skok
Gdzie są szczątki Tu-154M? Podkomisja Macierewicza pod lupą
Offset dla „Wisły”
Więcej pieniędzy w portfelach żołnierzy
W Polsce będzie centrum NATO-Ukraina
Co z podwyżkami dla żołnierzy?
Bruksela przed szczytem
Szczury Pustyni dotarły do Polski
Nowoczesna łączność dla armii
Jakie podwyżki dla żołnierzy
Rusza kwalifikacja wojskowa
Dobrowolsi – czas start!
Skromny początek wielkiej wojny
Sukcesy wojskowych w żeglarstwie i łyżwiarstwie szybkim
Air Show ’25 – do zobaczenia
Zielone światło dla Barbary
Medale dla sportowców z „armii mistrzów”
Szefowie obrony NATO o zakupach amunicji
Strzelczyni CWZS-u na pucharowym podium
Walka w bliskim kontakcie to poważne wyzwanie
BAP przenosi się z Estonii na Łotwę
Brąz razy sześć dla żołnierzy na mistrzostwach świata i Europy
Szef MON-u w Brukseli
Złota taekwondzistka, srebrni hokeiści na trawie
Miliardy dla Ukrainy w nowym budżecie UE
Jaką drogą po wojskowy indeks?
Nowy szef CWCR
Śnieg może być groźną bronią
Nagroda dla reporterów „Polski Zbrojnej”
Invictus w zimowym stylu
Którą drogą do armii?
Abramsy pod dobrą opieką
Cud w Trewirze
Zachód przeciwko „korsarzom”
Komandosi szkolą psy bojowe w Iraku
Wyposażenie indywidualne żołnierzy do wymiany
Mocny sygnał od NATO
Rozmowy w Pałacu Prezydenckim o bezpieczeństwie

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Agencja Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO