moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

Abramsy w porcie

Czołgi Abrams, bojowe wozy piechoty Bradley, pojazdy Humvee to zaledwie część sprzętu, który w sobotę dotarł do Gdyni na pokładzie statku ARS „Integrity”. Wyposażenie należy do 2 Pancernej Brygadowej Grupy Bojowej US Army z Fort Riley. Za kilka dni jej żołnierze obejmą służbę na wschodniej flance NATO.

Statek w połowie listopada wyruszył z amerykańskiego portu Charleston. Do Gdyni zawinął w sobotę nad ranem. Kilka godzin później rozpoczął się jego rozładunek. Do Polski dotarło blisko 800 sztuk sprzętu, z którego na co dzień korzystają żołnierze 2 Pancernej Brygadowej Grupy Bojowej (2nd ABCT) z Fort Riley w stanie Kansas, zwanej też „Dagger Brigade”. Z pokładu zjechały m.in. czołgi Abrams i bojowe wozy piechoty Bradley. Pojazdy wraz z pozostałym wyposażeniem trafiły do centrum logistycznego amerykańskiej armii. Znajduje się ono w sąsiedztwie portu, nieopodal estakady Kwiatkowskiego. – Stamtąd sprzęt niebawem wyruszy do miejsc w Polsce, w których będą stacjonować nasi żołnierze – wyjaśnia płk Bryan Harris, dowódca 2nd ABCT. – Transfer zostanie przeprowadzony koleją i za pomocą wynajętych ciężarówek – dodaje. To już dwudziesta tego typu operacja przeprowadzona w gdyńskim porcie. Nieostatnia. Kolejna tura sprzętu US Army dotrze tam na początku stycznia. Łącznie w ciągu kilku tygodni, przy okazji misji „Atlantic Resolve”, Amerykanie przerzucą do Europy 2,4 tys. sztuk sprzętu. Statki z wojskowym wyposażeniem zdążyły już zawinąć nie tylko do Gdyni, lecz także do portów greckich. Czołgi, transportery opancerzone, bojowe wozy piechoty zostaną rozlokowane na wschodniej flance NATO.

Tymczasem już w najbliższy piątek w Żaganiu odbędzie się uroczyste przekazanie odpowiedzialności za bezpieczeństwo tego regionu pomiędzy pododdziałami amerykańskiej armii. Dziewięciomiesięczną misję w Europie kończy 3 Brygadowa Grupa Bojowa, która stanowi część 4 Dywizji Piechoty. Obowiązki od niej przejmie wspomniana 2nd ABCT. – Nasz zespół jest gotowy jechać dokądkolwiek potrzeba i wypełnić każdą misję – mówił jeszcze przed wyruszeniem z USA płk Harris. – Realizacja zadań we wschodniej Europie doda blasku bogatemu dziedzictwu naszej brygady. Pokażemy światu, do czego są zdolni nasi żołnierze – dodał. W podobnym tonie wypowiada się sierż. Joe Labutka ze służby prasowej 1 Dywizji Piechoty, tzw. Wielkiej Czerwonej Jedynki, której podlega 2nd ABCT. – „Dagger Brigade” przywiezie ze sobą do Europy doświadczenie bojowe zdobywane przez długie lata, choćby w Iraku – podkreśla. Żołnierze z Fort Riley wzięli udział w operacji „Pustynna Burza”. Później w ten rejon świata przerzucani byli jeszcze dwukrotnie. Historia brygady jest jednak znacznie dłuższa. Sięga 1917 roku, a jej szlak bojowy prowadził przez fronty I i II wojny światowej oraz wietnamską dżunglę. W latach dziewięćdziesiątych 2nd ABCT uczestniczyła w misji stabilizacyjnej NATO na terenie byłej Jugosławii. – Żołnierze brygady mieli również okazję ćwiczyć z naszymi sojusznikami podczas rotacji do Europy w ramach „Atlantic Resolve”. Działo się to w latach 2017–2018. Z kolei w tym roku zaliczyli aż dwie rotacje w Narodowym Centrum Szkoleniowym w kalifornijskim Fort Irwin. To bardzo rzadki przypadek – podkreśla sierż. Labutka.

Operacja „Atlantic Resolve” rozpoczęła się w 2014 roku. Zainicjowana została w odpowiedzi na rosyjską aneksję Krymu. W ten sposób Amerykanie chcieli wesprzeć sojuszników z Europy. Obecnie na Starym Kontynencie stacjonują rotacyjne siły US Army w sile około 7,3 tys. żołnierzy. To siły pancerne wspomagane przez lotnictwo wojsk lądowych i pododdziały logistyczne. Ich bazy w Polsce mieszczą się w Żaganiu, Świętoszowie, Bolesławcu i Skwierzynie.

Łukasz Zalesiński

autor zdjęć: Wojciech Stóżyk/REPORTER

dodaj komentarz

komentarze


Docenić „misjonarzy”
 
Policjanci szkolą wojsko
Włoskie Eurofightery na polskim niebie
Koszykarskie święto w Łodzi
Inwestycja potrzebna jak tlen
The Art of Protection of Historic Buildings and Monuments
„Czarownice” nad Londynem
Najlepsze „tygrysy” są z Polski
AWACS-y dostarczone
Wkrótce certyfikacja WOT-u
AW149 wkrótce „made in Poland”
Żołnierze ewakuują Polaków rannych w Gruzji
„Umieram jak Polak”
Spadochroniarze w operacji TALO
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Czy kraje UE sięgną po polską broń?
Złoto taekwondzistki, srebro lekkoatletki i strzelczyń
Rozporządzenie o utworzeniu strefy buforowej na granicy podpisane
Wyrwali się z niemieckiego kotła
Gortat Team vs drużyna NATO
Żołnierze bronią nas, my musimy zadbać o żołnierzy
NATO on Northern Track
Eksplozja w zakładach zbrojeniowych Mesko
Przesmyk w grze
„Osiodłać krowę”
Podchorążowie najlepszymi dżudokami
Plan na szczyt
„Niezwyciężonym” sporty zimowe niestraszne
Czego potrzebują żołnierze na granicy?
Unieszkodliwić dywersantów, pomóc poszkodowanym
Mistrzowie Spike`ów
Baltops dla bezpiecznego Bałtyku
Systemy obrony powietrznej dla Ukrainy
Podróż w ciemność
Ameryka daje wsparcie
Terytorialsi przechodzą certyfikację
Światowi liderzy o drodze do pokoju na Wschodzie
Głos wschodniej flanki musi być słyszalny
Pierwsi za sterami Apache
Eurosatory 2024 idą na rekord
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Latający radar
Żołnierze na najwyższym podium mistrzostw lekkoatletów
Kajakarze i wioślarze na podium
Sześcioosobowe armie na start!
„Pierwsza Drużyna” na start
Więcej pieniędzy za udział w ćwiczeniach
Obradował Komitet Wojskowy Unii Europejskiej
Musimy odpowiadać na wojnę hybrydową
Morska Jednostka Rakietowa w Rumunii
Sztandar dla cyberwojsk
Wojskowi medycy niosą pomoc w Iraku
Trzy miecze pokoju
Pokazali swoją siłę
Sejm rozpoczął prace nad prezydencką reformą
Polscy żołnierze stacjonujący w Libanie są bezpieczni
Więcej miejsc dla dobrowolsów
Borsuk w Paryżu

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Agencja Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO