moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

Air Show nocą

Gdy na radomskim lotnisku zapadnie zmrok, w niebo wzbiją się samoloty. Ich podniebnym pokazom będą towarzyszyły flary i sztuczne ognie. Takie widowiska nie zdarzają się często, w Radomiu będzie można to zobaczyć po raz pierwszy w historii. Zanotujcie w kalendarzu datę 26–27 sierpnia 2023 roku – zapraszamy do Radomia na Air Show!

– Chcielibyśmy, żeby przyszłoroczny Air Show był niezapomniany nie tylko ze względu na bogaty program pokazów lotniczych w dzień, ale planujemy również coś niezwykłego – prezentację kunsztu pilotażu po zmierzchu – zapowiada Wojciech Skurkiewicz, sekretarz stanu w MON-ie. Niezwykłe nocne widowisko odbędzie się w sobotę 26 sierpnia 2023 roku po zapadnięciu zmroku. Jego główną atrakcją mają być wojskowe statki powietrzne wspierane przez lotnictwo Aeroklubu Polskiego. Na radomskim niebie pojawią się samoloty, których akrobacje uatrakcyjnią widowiskowe flary i pokaz pirotechniki.

– Aby zorganizować takie przedsięwzięcie, trzeba spełnić wiele warunków, dlatego specjaliści z wojska i MON-u przeprowadzili wczoraj późnym popołudniem rekonesans na terenie 42 Bazy Lotnictwa Szkolnego w Radomiu – mówi ppłk Magdalena Busz, oficer prasowy Dowództwa Generalnego RSZ. – Sprawdzono przede wszystkim oświetlenie płaszczyzn lotniska – dodaje. Oprócz tego eksperci m.in. z Policji, Straży Granicznej i Państwowej Straży Pożarnej sprawdzali możliwości zabezpieczenia przeciwpożarowego i medycznego oraz stworzenia ciągów komunikacyjnych, a także wejścia i wyjścia (w tym awaryjne). – Aby impreza przebiegała bezpiecznie, w przygotowania do niej zaangażowanych jest wiele osób; oprócz policjantów, strażaków, strażników granicznych, strażników miejskich również służba zdrowia – lekarze i ratownicy medyczni – wyjaśnia ppłk Magdalena Busz.

Zaproszenia do udziału w Air Show Radom 2023 skierowane zostały do zespołów akrobacyjnych i solistów z całego świata. Dotychczas swój udział zadeklarowało dziewięć państw, rozmowy z kolejnymi trwają. – Czekamy na potwierdzenie uczestnictwa kilkunastu ekip – przyznaje ppłk Busz.

Na przyszłorocznych pokazach z całą pewnością pojawią się m.in. chorwackie siły powietrzne ze śmigłowcami OH-58D KIOWA i UH-60M Black Hawk, piloci z Litwy, którzy zaprezentują C-27J Spartan i AS365N3+ Dauphin oraz Słowacy ze swoim samolotem C-27J Spartan, a także L-39 Albatros. – Kraje takie jak Dania, Francja, Czechy, Korea Południowa, Szwajcaria czy Wielka Brytania też zadeklarowały obecność na MPL Air Show 2023 – dokładny skład ekip i lista statków powietrznych będą jednak znane na początku 2023 roku – informuje ppłk Busz. – Za to ciekawostką dla widzów będzie samolot KC-135, czyli powietrzny tankowiec z Gwardii Narodowej stanu Illinois. Jest również duża szansa na obecność na radomskim lotnisku samolotu wczesnego ostrzegania AWACS – dodaje oficer.

Oczywiście na Air Show zaprezentują się także maszyny polskich sił powietrznych: śmigłowce Mi-2 i W-3, Mi-8 i Mi-24, samoloty M-28, C-130, Su-22, MiG-29, F-16 oraz M-346. – Fani lotnictwa podczas pokazów będą mogli podziwiać samolot C-295M w wyjątkowym okolicznościowym malowaniu z okazji 90. rocznicy udanego przelotu kpt. pil. Stanisława Skarżyńskiego nad Oceanem Atlantyckim i ustanowienia rekordu świata odległości lotu oraz 20-lecia służby w polskich siłach powietrznych – mówi ppłk Busz. Publiczność będzie mogła też obejrzeć SW-4, Mi-14, W-3 SAR, SH-2G, bezzałogowce oraz samolot transportowy Gulfstream G-550. Nie zabraknie też gwiazd podniebnych akrobacji. Zespół Akrobacyjny Orlik z 42 Bazy Lotnictwa Szkolnego już rozpoczął treningi.

Powietrznym pokazom będą towarzyszyły także te na ziemi. Dla miłośników militariów przygotowana zostanie wystawa statyczna obejmująca sprzęt i uzbrojenie wszystkich rodzajów Sił Zbrojnych RP. – Liczymy również na sojuszników z NATO, m.in. wojsk lądowych USA stacjonujących w Polsce – mówi ppłk Busz. Na ekspozycji zaprezentowane zostaną m.in. czołgi, transportery opancerzone, zestawy przeciwlotnicze, radary, broń osobista żołnierzy, symulatory szkolenia strzeleckiego oraz drony.

Ewa Korsak

autor zdjęć: st. chor. sztab. mar. Arkadiusz Dwulatek/CC DORSZ, mat. organizatora

dodaj komentarz

komentarze


Abramsy w pętli
 
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Nowe zadania szefa SKW
Wioślarze i triatlonistka na podium
Śladami ojca
Czego można się nauczyć od żołnierzy?
„Przekazał narodowi dziedzictwo myśli o honor i potęgę państwa dbałej”
Morska Jednostka Rakietowa w Rumunii
Krwawa noc pośród puszczy
Camp Miron. Amerykańscy specjalsi w Polsce
Sojusznicy ćwiczą w Drawsku
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Więcej hełmów dla żołnierzy
Żołnierze ewakuują Polaków rannych w Gruzji
Po przeprawie ruszyli do walki
Ameryka daje wsparcie
Na straży nieba
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Polska wiktoria na Monte Cassino
Święto Oddziału Specjalnego ŻW
Pytania o europejską tarczę
Orzeł dla bohaterów
Memoriał gen. Andersa coraz bliżej
Mobilne dowodzenie
Kto wywalczy tytuł mistrza MMA?
„Pierwsza Drużyna” na start
Dwa krążki kajakarki z „armii mistrzów”
Bohater odtrącony
Barbara wzmocni polską obronę powietrzną
Żołnierzu, wyślij dziecko na wakacje z Rewitą
Premier odwiedził WZZ Podlasie
„Wakacje z wojskiem”, czyli plan na lato
Flota Bayraktarów w komplecie
By Polska była bezpieczna
Wojskowi medycy niosą pomoc w Iraku
Prezydent chce wzmocnienia odporności państwa
Dwa srebrne medale kajakarzy CWZS-u
W obronie wschodniej flanki NATO
Obradował Komitet Wojskowy Unii Europejskiej
Polki pobiegły po srebro!
Polscy żołnierze stacjonujący w Libanie są bezpieczni
Układ nerwowy Mieczników
Tomczyk: „Tarcza Wschód” ma odstraszyć agresora
Sejmowa debata o bezpieczeństwie
MON przedstawiło w Senacie plany rozwoju sił zbrojnych
Wielki triumf 2 Korpusu Polskiego
Broń Hitlera w rękach AK
Wojna w świętym mieście, epilog
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Systemy obrony powietrznej dla Ukrainy
NATO on Northern Track
Gry wojenne w szkoleniu
Zawsze gotowi do pomocy
Pływacy i maratończycy na medal
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Serwis K9 w Polsce
They Will Check The Training Results in Combat
Wszystkie misje AWACS-a
„Grand Quadriga ‘24”

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Agencja Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO