moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

W Drawsku – przeciwnik na stałe

2 Brygada Zmechanizowana przejęła zwierzchnictwo nad Centrum Szkolenia Bojowego Drawsko. Jej zadaniem będzie m.in. wydzielanie pododdziału, który wcieli się w rolę przeciwnika dla ćwiczących tam wojsk. Wszystko to ma usprawnić pracę największego polskiego poligonu, gdzie regularnie trenują siły NATO.


Żołnierze US Army na ćwiczeniach „Defender Europe ’22” w Drawsku Pomorskim

Powierzchnia obejmuje 34 tysiące hektarów, a na niej cztery pasy taktyczne i ponad 200 różnego rodzaju budynków. Tak wygląda największy polski poligon. W okolicach Drawska Pomorskiego mogą jednocześnie ćwiczyć siły odpowiadające brygadzie.

Od kilku lat ośrodek przechodzi prawdziwą rewolucję. Wpisuje się w nią decyzja z ostatnich dni grudnia. Tuż przed końcem roku Centrum Szkolenia Bojowego Drawsko, które dotychczas bezpośrednio podlegało Dowództwu Generalnemu Rodzajów Sił Zbrojnych, zostało podporządkowane 2 Brygadzie Zmechanizowanej Legionów ze Złocieńca. Jak tłumaczy ppłk Marek Pawlak z DGRSZ, zmiana powinna usprawnić pracę poligonu. 2 Brygada będzie, między innymi, wydzielała ze swoich szeregów pododdział do odgrywania roli przeciwnika (siły OPFOR, ang. opposing forces) na potrzeby ćwiczących w Drawsku wojsk.

– W ośrodku regularnie szkolą się nie tylko Polacy, lecz także żołnierze innych armii NATO, przede wszystkim Amerykanie – przypomina mjr Błażej Łukaszewski, rzecznik 12 Szczecińskiej Dywizji Zmechanizowanej, której podlega złocieniecka brygada. Na poligonie znajduje się nawet obozowisko, w którym przez cały czas stacjonują wojskowi z USA. – Żołnierze ze Złocieńca już wcześniej współdziałali z Centrum Szkolenia Bojowego, przyjmowali na siebie zadania sił OPFOR. Tak było choćby podczas ubiegłorocznych ćwiczeń „Defender”, gdy jedna z kompanii odgrywała rolę przeciwnika na rzecz 10 Brygady Kawalerii Pancernej. Teraz współpraca zostanie zacieśniona – zaznacza mjr Łukaszewski.

Tymczasem na drawskim poligonie trwa szeroko zakrojona modernizacja. Projekt obejmuje między innymi przebudowę pasów taktycznych, strzelnic oraz rozbudowę infrastruktury. Pieniądze na inwestycje pochodzą zarówno z polskiego budżetu, jak i z amerykańskiego programu ERI (European Reassurance Initiative). Fundusze z tego źródła są pomocne w dostosowywaniu infrastruktury wojskowej na wschodniej flance NATO do potrzeb żołnierzy US Army. Na przykład, jedna ze strzelnic w Drawsku została przystosowana do szkolenia załóg czołgów Abrams oraz wozów bojowych Bradley i transporterów Stryker. Docelowo poligon ma się przeobrazić w nowoczesne centrum szkoleniowe. Zapis taki znalazł się w polsko-amerykańskiej deklaracji o pogłębieniu współpracy obronnej, którą w 2019 roku podpisali prezydenci Andrzej Duda i Donald Trump.

Na poligonie drawskim żołnierze 12 Brygady Zmechanizowanej testowali system symulacji pola walki Gamer.

Ośrodek w Drawsku zdążył już ponad rok temu zmienić nazwę – właśnie na Centrum Szkolenia Bojowego – a teraz czeka na dostawę nowoczesnego sprzętu. – W pierwszym kwartale tego roku powinien do nas dotrzeć system symulacji pola walki Gamer – informuje st. chor. sztab. Marcin Czerwiński, rzecznik drawskiego Centrum. Wyprodukowała go szwedzka firma Saab, a kupił resort obrony narodowej. System składa się z symulatorów laserowych nakładanych na broń – od karabinów, przez wyrzutnie przeciwpancerne, aż po transportery opancerzone i czołgi. Do tego dochodzą czujniki, które mają na sobie żołnierze oraz poszczególne pojazdy. Jeśli wiązka wystrzelona na przykład z karabinu dosięgnie celu, system sygnalizuje trafienie. Dzięki temu ćwiczące pododdziały mogą działać w warunkach maksymalnie zbliżonych do realnego pola bitwy. Przebieg walki na bieżąco mogą śledzić sztabowcy obydwu stron, którzy dostają informacje o aktualnej sytuacji swoich podwładnych. Mogą też wydawać im kolejne rozkazy.

– Pewien czas temu na poligonie powstała infrastruktura do obsługi tego rodzaju ćwiczeń. Był też testowany sam system – przyznaje st. chor. sztab. Czerwiński. Urządzenia przywieźli pracownicy firmy Saab. Jeszcze w listopadzie z Gamerem ćwiczyli żołnierze 1 Pomorskiej Brygady Logistycznej, na początku grudnia zaś – wojskowi z 12 Brygady Zmechanizowanej. – To nie był jednak system, który ma do nas trafić na stałe. Ten pojawi się niebawem. Zgodnie z planem w drugim kwartale szkolenie z jego obsługi mają przejść nasi żołnierze, a w trzecim ma się rozpocząć rozruch systemu – podsumowuje rzecznik drawskiego centrum.

Łukasz Zalesiński

autor zdjęć: Michał Niwicz, Tomek/ 12 BZ, A. Wolska

dodaj komentarz

komentarze


Bezkonkurencyjni kierowcy z DGW
 
„Sarex ’24”: razem w czasie kryzysu
By Polska była bezpieczna
Centrum Szkolenia WOT świętuje
Podróż po AWACS-ie
Tarcza Wschód – odstraszanie i obrona
Dwa srebrne medale kajakarzy CWZS-u
Systemy obrony powietrznej dla Ukrainy
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Honor weteranom misji!
Barbara wzmocni polską obronę powietrzną
Ameryka daje wsparcie
Żołnierze ewakuują Polaków rannych w Gruzji
WAM wraca po latach
Przysięga w Limanowej
Pokazali bojowego ducha
„Sarex”, czyli jeden za wszystkich, wszyscy za jednego
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Piedimonte – samobójcza misja
Polki pobiegły po srebro!
Wojna w świętym mieście, epilog
Tomczyk: „Tarcza Wschód” ma odstraszyć agresora
Serwis K9 w Polsce
AGM-158B JASSM-ER dla lotnictwa
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Najmłodsi artyści Wojska Polskiego
Szachownice nie dotarły nad Finlandię
Ratownicy na medal
Morska Jednostka Rakietowa w Rumunii
„Pierwsza Drużyna” na start
Polscy żołnierze stacjonujący w Libanie są bezpieczni
Żołnierz ranny na granicy z Białorusią
WAT-owskie eksperymenty na ISS
Dwa krążki kajakarki z „armii mistrzów”
Cień atomowej zagłady
Sejmowa debata o bezpieczeństwie
Obradował Komitet Wojskowy Unii Europejskiej
Wielki triumf 2 Korpusu Polskiego
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Mobilne dowodzenie
Wojskowi medycy niosą pomoc w Iraku
Dwie dekady ulepszania Sojuszu
Broń Hitlera w rękach AK
Dodatkowe siły do ochrony granicy
Los infiernos picadores, czyli piekielni lansjerzy
NATO on Northern Track
Ostatnia droga Pileckiego
Pociski artyleryjskie dla Ukrainy
Nie szpital, a instytut
Wszystkie misje AWACS-a
Sukcesy reprezentantek CWZS-u
Kto wywalczy tytuł mistrza MMA?
Po śladach polskich bohaterów
They Will Check The Training Results in Combat
„Grand Quadriga ‘24”
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Grupa Północna o wsparciu dla Ukrainy
Hełmy – nowoczesne i na miarę
Flota Bayraktarów w komplecie
„Ryś” z laserem
Nowe zadania szefa SKW

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Agencja Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO