moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

 
Patrioty dla Ukrainy to również bezpieczeństwo Polski

Stany Zjednoczone i Niemcy wesprą walczące wojsko wysyłając na Ukrainę bojowe wozy piechoty oraz systemy przeciwrakietowe Patriot. Dodatkowo niemieckie Patrioty wzmocnią też polski system obrony. – Nie spoczniemy, dopóki nie zabezpieczymy bezpieczeństwa polskich granic, bo z tego będą rozliczać nas kolejne pokolenia – powiedział na konferencji prasowej Mateusz Morawiecki.– Po miesiącach nacisku, pracy dyplomatycznej i setkach rozmów nasi zachodni sojusznicy, Francja, Niemcy oraz inne kraje, są gotowi przekazywać na Ukrainę ciężki, nowoczesny sprzęt bojowy, który jest tam najbardziej potrzebny – powiedział premier Mateusz Morawiecki na konferencji prasowej w 1 Bazie Lotnictwa Transportowego w Warszawie. Szefowi rządu towarzyszył wicepremier Mariusz Błaszczak.

Podczas konferencji prasowej politycy odnieśli się do decyzji, które zapadły po spotkaniu Joe Bidena, amerykańskiego prezydenta oraz Olafa Scholza, kanclerza Niemiec. Biały Dom 5 stycznia poinformował, że USA przekażą Ukrainie m.in. bojowe wozy piechoty Bradley, a Niemcy wozy Marder oraz systemy przeciwrakietowe Patriot. Politycy Prawa i Sprawiedliwości wskazują, że jest to również sukces Polski. – Kiedy PiS zaproponowało, by wzmocnić Ukrainę systemami Patriot, politycy opozycji powtarzali: „nie da się”. Otóż okazuje się, że się da. Doprowadziliśmy do tego, że Ukraina otrzyma system Patriot – powiedział Mariusz Błaszczak, wicepremier i minister obrony narodowej. Wskazał, że wyrzutnie, które trafią na Ukrainę będą również wzmacniały bezpieczeństwo Polski. – To zminimalizuje ryzyko takich zdarzeń, jak to do którego doszło 15 listopada ubiegłego roku – powiedział Błaszczak. Przypomnijmy, że tego dnia w Przewodowie pod Hrubieszowem spadła rakieta wystrzelona podczas walk toczących się na Ukrainie. Zginęły wówczas dwie osoby.

Mariusz Błaszczak powiedział również o Patriotach, które niemiecki rząd przekaże Polsce. – Trwają rozmowy na poziomie wojskowym. Nie wiemy jeszcze, ile ich będzie. Trafią one do województwa lubelskiego i będą wpięte w polski system obrony – zapowiedział wicepremier. Przypomniał również, że rząd Prawa i Sprawiedliwości konsekwentnie wspiera bezpieczeństwo Polski. – Robimy to od 2015 roku, kiedy prezydentem został Andrzej Duda. Wzmacniamy armię kupując wojskowy sprzęt. Już w zeszłym roku na wyposażenie wojska trafiły pierwsze wyrzutnie Patriot, koreańskie czołgi K2 i koreańskie armatohaubice K9. W tym roku dostarczone zostaną m.in. czołgi Abrams – powiedział Błaszczak. Szef MON przypomniał również, że Polska wspiera walczącą Ukrainę. – Naszym celem jest to, żeby na południowym wschodzie graniczyć z niepodległą Ukrainą, a nie z Rosją i konsekwentnie wzmacniamy Ukrainę, żeby ten cel osiągnąć – mówił Mariusz Błaszczak.

Dziennikarze pytali polityków o to, czy Polska przekaże Ukrainie czołgi Leopard. Informację taką podał w piątek The Wall Street Journal. Premier Mateusz Morawiecki odpowiedział, że „na ten moment nie zamierzamy tego robić”. Zapewnił jednak, że rząd robi wszystko, by wzmocnić bezpieczeństwo Polski. – Warto formułować konkretne koncepcje, konsekwentnie je realizować, pokazywać swoją sprawność. I to robimy. Nie spoczniemy, dopóki nie zabezpieczymy bezpieczeństwa polskich granic, bo z tego będą rozliczać nas kolejne pokolenia. Dziś na Ukrainie rozgrywa się też walka o bezpieczeństwo Polski. Swoimi działaniami o to dbamy – powiedział Morawiecki.

EK

autor zdjęć: MON

dodaj komentarz

komentarze

~ja
1673111940
Jeżeli przekażemy nasze LEOPARDY Ukrainie, to będzie przegięcie struny przez rządzących. Są bogate kraje zachodnie, to niech przekazują. My im i tak bardzo pomagamy, aż za bardzo.
51-C9-07-CE

Ostrożnie! Czołgi na drodze
 
Co z podwyżkami dla żołnierzy?
Sztandar dla Dowództwa WOT
Zamiana po włosku
Nowy szef CWCR
Air Show ’25 – do zobaczenia
Abramsy pod dobrą opieką
Palmiry – miejsce kaźni
Podwyżki dla zawodowców coraz bliżej
Strzelczyni CWZS-u na pucharowym podium
Wyposażenie indywidualne żołnierzy do wymiany
Zmiany w dowództwie Żandarmerii Wojskowej
Mocny sygnał od NATO
Zachód przeciwko „korsarzom”
Telefon zaufania dla żołnierzy
Szefowie obrony NATO o zakupach amunicji
Brąz razy sześć dla żołnierzy na mistrzostwach świata i Europy
Którą drogą do armii?
Andrzej Grzyb: Ws. obrony cywilnej liczę na porozumienie ponad podziałami
Leopardy jadą na poligon
Będzie za co kupić koreańską broń
Dobrowolsi – czas start!
Medale dla sportowców z „armii mistrzów”
Żołnierze NATO nie pojadą do Ukrainy
Sukcesy wojskowych w żeglarstwie i łyżwiarstwie szybkim
Podwójny Półmaraton Komandosa
Brak perspektyw na szybką zmianę sytuacji w Ukrainie
Lista trupich główek
Kleszcze dla wojska
Walczyli o wolną Polskę, zginęli od kul UB
Komandosi szkolą psy bojowe w Iraku
Rusza morski „Dragon”
Złota taekwondzistka, srebrni hokeiści na trawie
Jakie podwyżki dla żołnierzy
Operacja „Gryf” i „Rengaw” na Podlasiu
Tylko sprawny żołnierz może być skuteczny na polu walki
Nowoczesny system IBCS dla Wojska Polskiego
Jaką drogą po wojskowy indeks?
Pamiętamy o Niezłomnych
Offset dla „Wisły”
Lotnictwo i kobiety
Więcej pieniędzy w portfelach żołnierzy
Nagroda dla reporterów „Polski Zbrojnej”
W Jachrance o skokach spadochronowych
Gdzie są szczątki Tu-154M? Podkomisja Macierewicza pod lupą
Gwałty stały się bronią rosyjskiej armii
Więcej pieniędzy dla żołnierzy TSW
F-16 z misją PKW Orlik w Estonii
„Brilliant Jump 2024”: finał długiego marszu
„Nie” dla wojskowej misji w Ukrainie
Priorytety dla armii
Przerwany lot „Orlika”
Szwecja kolejnym członkiem NATO
BAP przenosi się z Estonii na Łotwę
Polska przystań brytyjskich jeńców
Wielki test w West Point coraz bliżej
Nowoczesna łączność dla armii
W Polsce będzie centrum NATO-Ukraina
Zmiany w zarządzie PGZ-etu
Miejsce kobiet jest (również) w lotnictwie
Tajna misja polskiej agentki
Wojenny bohater na szubienicy
Eurofightery znowu w Polsce

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Agencja Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO