moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

 
Leopardy 2 dla Ukrainy?

Kwestia przekazania czołgów Leopard 2 walczącej Ukrainie od kilku tygodni wzbudza wiele kontrowersji. Niemcy wciąż nie podjęły decyzji, czy przystąpić do międzynarodowej koalicji donatorów, o stworzenie której zabiega Polska. Dziś po raz kolejny zaapelował o to wicepremier Mariusz Błaszczak. – To nasza wspólna sprawa, bo chodzi o bezpieczeństwo całej Europy! – napisał szef MON-u.

Informację o tym, że Polska zwróciła się do Niemiec o wyrażenie zgody na przekazanie walczącej Ukrainie czołgów Leopard 2, przekazał we wtorek Mariusz Błaszczak, wicepremier i minister obrony narodowej. – Apeluję także do strony niemieckiej o przyłączenie się do koalicji państw wspierających Ukrainę czołgami Leopard 2. To nasza wspólna sprawa, bo chodzi o bezpieczeństwo całej Europy! – napisał na portalu Twitter.

Dyskusja wśród sojuszników o tym, czy czołgi Leopard mogą trafić do wyposażenia ukraińskiej armii, trwa od kilku tygodni. Podczas niedawnej wizyty we Lwowie prezydent Andrzej Duda poinformował, że Polska chciałaby przekazać Ukrainie ten sprzęt w sile kompanii, jednak będzie to możliwe, jeśli na podobny ruch zdecydowaliby się także inni sojusznicy. – Nikt dorosły nie może mieć złudzeń, że kompania czołgów przyczyni się do wygrania tej wojny. Ukraina powinna być wsparta przez przekazanie czołgów w sile przynajmniej brygady, a może i większej. W związku z tym koalicja państw jest konieczna, aby realnie wesprzeć Ukrainę – wyjaśnił wicepremier Błaszczak.

REKLAMA

W konsekwencji oczy całego świata zwróciły się w stronę Niemiec, które są producentem tych czołgów i muszą wyrazić zgodę na to, aby Leopardy będące w wyposażeniu innych armii mogły trafić do Ukrainy. Polska oczekuje jednak, że państwo to włączy się w działania międzynarodowej koalicji i przekaże sprzęt z zasobów Bundeswehry. Niestety, mimo że temat ten został poruszony na spotkaniu grupy kontaktowej ds. wsparcia obronnego Ukrainy (Ukraine Defense Contact Group), w którym wzięli udział szefowie resortów obrony 50 państw, decyzja wciąż nie zapadła.

Dziś do kwestii przekazania czołgów Ukrainie odniósł się Jens Stoltenberg, sekretarz generalny Sojuszu Północnoatlantyckiego, który przebywał z wizytą w Berlinie. – Omówiliśmy kwestię czołgów bojowych. Konsultacje wśród sojuszników będą kontynuowane i jestem pewien, że wkrótce będziemy mieli rozwiązanie – powiedział po spotkaniu z Borisem Pistoriusem, ministrem obrony Niemiec. Szef NATO dodał także, że Niemcy udzielają „Ukrainie jednej z największych pomocy wojskowej, finansowej i humanitarnej”, a „niemiecka broń każdego dnia ratuje życie w Ukrainie”. Podobną opinię wyraził szef niemieckiego MON. Wyjaśnił, że decyzja o przekazaniu sprzętu jeszcze nie zapadła, trwa jednak kontrola Leopardów będących w wyposażeniu Bundeswehry oraz sprawdzane są możliwości produkcji kolejnych egzemplarzy. Dzięki temu, jeśli Niemcy podejmą decyzję o włączeniu się do międzynarodowej koalicji donatorów, będą mogły szybko przystąpić do działania. – Zachęcamy partnerów, którzy już posiadają czołgi Leopard, aby zaczęli szkolić siły ukraińskie z ich obsługi. Nie będziemy nikomu stać na drodze – dodał Pistorius.

Magdalena Miernicka

autor zdjęć: Bundeswehr/Anne Weinrich, NATO

dodaj komentarz

komentarze


Uparty Francuz od żuawów śmierci
 
Wschodni klucz
Jakie ćwiczenia dla pasywnej rezerwy?
O pomocy dla Ukrainy
Anna Maria Dyner: Ta wojna nie skończy się szybko
Na jakich zasadach gratyfikacja?
Polskie Patrioty mają już pociski
Polskie MiG-29 dla Ukrainy
Śladem profesjonalistów
Judoczka z CWZS-u druga w Pucharze Świata
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Poznaj wojsko i jego ofertę
Idź na trekking śladami żołnierzy 2 Korpusu
Wojsko przedstawiło swoją ofertę
Pancerne wsparcie dla Ukrainy
„Miron” Łucki patronem Zespołu Bojowego JWK
Milion Grotów dla sił zbrojnych
Świadczenie za staż – z podpisem prezydenta
Piekielny ogień w zasięgu ręki
Czworonożni komandosi na pokładzie C-295M
Celne oko strzelców CWZS-u
Strategicznie o rekrutacji
Nowoczesne wojsko, bezpieczna Ojczyzna
Kryzysowe lekcje z granicy
Wysokość, adrenalina i narty
Przetarcie przed manewrami
Hanwha Aerospace o współpracy z Polską
Snowboardowy duet na medal
Więcej szans na oficerskie gwiazdki
Karą mogła być tylko śmierć
Cztery lekkoatletki CWZS-u na podium w Stambule
Geografia odstraszania
Ukraińscy saperzy szkolą się w Polsce
Młot na dyktatora
Ministrowie obrony w Sztokholmie
Rajd przez fabrykę
Polskie samoloty MiG-29 dla Ukrainy
Nad Bałtykiem uderzy „Anakonda”
Śmierć niegodna oficera
VIS na misję
Silniejsza obrona południowo-wschodniej flanki
Air Policing piątej generacji
NATO patrzy na wschód
Po wojnie będę szczęśliwy
Debiutanci triumfatorami VII Setki Komandosa
Pentagon zdecydował o bazie w Redzikowie
Mord na przywódcach podziemia niepodległościowego
Cegiełka na morzu
Biały Dom o polskich MiG-ach
Przyjdź na targi i sprawdź, co da Ci wojsko
„Nie działałem na rzecz obcego mocarstwa”
Air Show – wszystko o biletach na pokazy
Arktyczny Delfin na tropie okrętów podwodnych
Masz pomysły? Zgłoś się do „Awangardy”
„Słowacka tarcza” z polskim udziałem
Siły Zbrojne Ukrainy zamówiły Groty
Najnowocześniejsza stocznia w Polsce
Żołnierze walczyli o medale w Biegu Piastów

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Agencja Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO