moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

 
Abramsy jadą do Ukrainy!

Ogłaszam, że Stany Zjednoczone wyślą Ukrainie 31 czołgów Abrams – powiedział w środę Joe Biden, prezydent USA. Czołgi w tej liczbie pozwolą Ukraińcom na sformowanie jednego batalionu. Co prawda dostawy sprzętu nie rozpoczną się prędko, jednak już niebawem do jego obsługi zaczną przygotowywać się pierwsi żołnierze.

Informację o tym, że Stany Zjednoczone przekażą Ukrainie 31 czołgów Abrams, przekazał w środę wieczorem polskiego czasu prezydent USA Joe Biden. – Abramsy to najpotężniejsze czołgi na świecie – mówił. Ale zaznaczył, że ten nowoczesny sprzęt nie jest prosty w obsłudze, dlatego oprócz pojazdów Amerykanie przekażą pakiet szkoleniowy dla żołnierzy, który ma być wdrożony jak najszybciej, oraz części do serwisowania czołgów. – Ich dostarczenie zajmie trochę czasu. Wykorzystamy go, aby upewnić się, że Ukraińcy są w pełni przygotowani do włączenia Abramsów do swojej obrony – zaznaczył Biden.

Decyzję w tej sprawie rekomendował prezydentowi USA Lloyd Austin, sekretarz obrony Stanów Zjednoczonych, argumentował, że zwiększy to zdolności Ukrainy „do obrony swojego terytorium i osiągnięcia celów strategicznych”. Jest to istotne także z powodu eskalującej rosyjskiej agresji, której kumulacja według analityków ma nastąpić wiosną. – Aby wyzwolić swoją ziemię, Ukraińcy muszą być w stanie w najbliższym czasie przeciwstawić się ewoluującej rosyjskiej taktyce i strategii na polu bitwy, a także poprawić zdolność do manewrowania w otwartym terenie – wyjaśniał Biden. – Ukraińcy potrzebują też trwałej zdolności do długoterminowego odstraszania i obrony przed rosyjską agresją – zaznaczył.

REKLAMA

Amerykański prezydent zapewniał, że przekazanie czołgów Ukrainie nie jest ofensywnym zagrożeniem dla Rosji. – Gdyby rosyjskie wojska wróciły do Rosji, byłyby tam, gdzie ich miejsce, ta wojna skończyłaby się dzisiaj – przekonywał. Podkreślił, że to właśnie zakończenie tej agresji jest celem zarówno Ukrainy, jak i jej sojuszników. – Jednak nie pozwolimy jednemu narodowi na kradzież terytorium sąsiada – powiedział. Powtórzył, że Stany Zjednoczone i Europa są zjednoczone, od samego początku wojny wspierają Ukrainę i będą to robić nadal.

Biden wymienił również państwa, w tym Polskę, które cały czas przekazują na front niezbędne uzbrojenie. Odniósł się też do informacji o przekazaniu Ukrainie czołgów Leopard przez Niemcy. – Chcę podziękować kanclerzowi Olafowi Scholzowi za jego przywództwo i niezłomne zaangażowanie w nasze wspólne wysiłki na rzecz wspierania Ukrainy – powiedział prezydent USA. Zaznaczył, że dzięki temu do objętego wojną państwa trafią dwa bataliony czołgów. – Mówię to od dawna. Rosja oczekuje, że się rozpadniemy. Ale jesteśmy w pełni zjednoczeni – zaznaczył.

Decyzję Amerykanów i Niemców o wysłaniu Ukraińcom nowoczesnych czołgów skomentował premier Mateusz Morawiecki. – Dziś sporo rozmawiamy o czołgach – bardzo dobrze się stało, że rząd niemiecki podjął decyzję o wsparciu. Czołgi nie są po to, żeby jeździć na defiladzie – produkowane są po to, żeby wspomóc walczących w obronie wolności i suwerenności – napisał w czwartek na Twitterze szef rządu.

– Najpierw Leopardy, teraz Abramsy. Pokój w Europie jest coraz bliżej – dodał.

Z kolei Wołodymyr Zełenski, prezydent Ukrainy, zauważył, że „to ważny krok na drodze do zwycięstwa”. – Dziś wolny świat jest zjednoczony jak nigdy dotąd – napisał na portalu Twitter.

Magdalena Miernicka

autor zdjęć: Sgt. Mason Cutrer / US Army

dodaj komentarz

komentarze


Judoczka z CWZS-u druga w Pucharze Świata
 
Air Policing piątej generacji
Śmierć niegodna oficera
Kryzysowe lekcje z granicy
Silniejsza obrona południowo-wschodniej flanki
Wysokość, adrenalina i narty
Jakie ćwiczenia dla pasywnej rezerwy?
Więcej szans na oficerskie gwiazdki
Piekielny ogień w zasięgu ręki
Najnowocześniejsza stocznia w Polsce
Anna Maria Dyner: Ta wojna nie skończy się szybko
Przetarcie przed manewrami
Masz pomysły? Zgłoś się do „Awangardy”
Śladem profesjonalistów
„Nie działałem na rzecz obcego mocarstwa”
Celne oko strzelców CWZS-u
Nowoczesne wojsko, bezpieczna Ojczyzna
VIS na misję
Uparty Francuz od żuawów śmierci
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
„Miron” Łucki patronem Zespołu Bojowego JWK
Po wojnie będę szczęśliwy
Nad Bałtykiem uderzy „Anakonda”
Karą mogła być tylko śmierć
Czworonożni komandosi na pokładzie C-295M
Air Show – wszystko o biletach na pokazy
Polskie Patrioty mają już pociski
Rajd przez fabrykę
Biały Dom o polskich MiG-ach
Siły Zbrojne Ukrainy zamówiły Groty
Przyjdź na targi i sprawdź, co da Ci wojsko
„Słowacka tarcza” z polskim udziałem
Snowboardowy duet na medal
Poznaj wojsko i jego ofertę
Geografia odstraszania
Żołnierze walczyli o medale w Biegu Piastów
Milion Grotów dla sił zbrojnych
Wschodni klucz
Wojsko przedstawiło swoją ofertę
Pentagon zdecydował o bazie w Redzikowie
Mord na przywódcach podziemia niepodległościowego
Idź na trekking śladami żołnierzy 2 Korpusu
Cegiełka na morzu
Polskie samoloty MiG-29 dla Ukrainy
Ukraińscy saperzy szkolą się w Polsce
Na jakich zasadach gratyfikacja?
Młot na dyktatora
Zapraszamy na Wojskowe Targi Służby i Pracy
NATO patrzy na wschód
O pomocy dla Ukrainy
Cztery lekkoatletki CWZS-u na podium w Stambule
Polskie MiG-29 dla Ukrainy
Strategicznie o rekrutacji
Ministrowie obrony w Sztokholmie
Hanwha Aerospace o współpracy z Polską
Pancerne wsparcie dla Ukrainy
Arktyczny Delfin na tropie okrętów podwodnych
Świadczenie za staż – z podpisem prezydenta

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Agencja Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO