moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

 
Styczniowy poligon terytorialsów

Szkolenie strzeleckie, a także topografia, medycyna pola walki i zajęcia saperskie. Żołnierze wojsk obrony terytorialnej z Lubelskiego przeszli dwutygodniowe szkolenie zintegrowane na Podkarpaciu. Na poligonie w Nowej Dębie mieli możliwość sprawdzenia swoich umiejętności m.in. na placach ćwiczeń taktycznych, gdzie wykorzystywali środki pozoracji pola walki.

To jedno z najważniejszych szkoleń w roku dla każdego żołnierza wojsk obrony terytorialnej. Dwutygodniowe zgrupowanie poligonowe pozwala nie tylko sprawdzić indywidualne umiejętności terytorialsów, lecz także służy zgrywaniu pododdziałów. – Każdy żołnierz wojsk obrony terytorialnej raz w miesiącu przez dwa dni szkoleniowe uczy się pewnych umiejętności, które właśnie podczas takiego szkolenia zintegrowanego są sprawdzane i zgrywane. Tak kończymy każdy rok szkolenia programowego i zaczynamy kolejny – tłumaczy por. Marta Gaborek, oficer prasowy 2 Lubelskiej Brygady Obrony Terytorialnej.

REKLAMA

Żołnierze z Lubelszczyzny szkolenia zintegrowane przechodzą na poligonach w Wędrzynie i Nowej Dębie. Tym razem terytorialsi z Białej Podlaskiej i Kraśnika ćwiczyli na Podkarpaciu. – Szkolenie w takim miejscu jest dla nas nieocenione. Zwykle ćwiczymy w stałych rejonach odpowiedzialności, czyli w terenie cywilnym, z którego pochodzimy. Tu mamy możliwość sprawdzenia się chociażby na strzelnicach na długich dystansach czy na placach ćwiczeń taktycznych, gdzie wykorzystujemy środki pozoracji pola walki, których nie możemy stosować na obiektach cywilnych – wyjaśnia por. Marta Gaborek.

Dlatego dwutygodniowe szkolenie było bardzo intensywne. Zmęczenie potęgowała pogoda, bo zajęcia odbywały się praktycznie cały czas w rzęsistym deszczu. – Wilgoć dawała się najmocniej we znaki, ale ja na te ćwiczenia czekam przez cały rok. Zawsze jest intensywnie, ale wracając do domu, czuję, że to dobrze spędzony czas – mówi st. szer. Przemysław Sójka. Z kolei st. szer. Mateusz Marciniak zwraca uwagę, że zajęcia poligonowe pozwalają sprawdzić się w warunkach bardzo zbliżonych do bojowych. – Jestem na poligonie już trzeci raz. Ćwiczenia są zaplanowane tak, by wykonywać zadania, gdy jesteśmy już mocno zmęczeni. To pozwala upewnić się, że w warunkach zagrożenia jesteśmy w stanie przełożyć nasze umiejętności na skuteczne działanie – tłumaczy terytorials z Lubelskiego.

Film: Piotr Raszewski/Zbrojna TV

Zakres szkolenia zintegrowanego był szeroki. Główny nacisk został jednak położony na zajęcia strzeleckie. – Wykonywaliśmy m.in. strzelania specjalne. Sprawdzian przeszli też strzelcy wyborowi, którzy strzelali do celów oddalonych o 300 i 500 metrów. Dodatkowo realizowaliśmy elementy zielonej taktyki – wylicza por. Piotr Kamiński, kierownik ćwiczeń. Każde szkolenie strzeleckie było poprzedzone przypomnieniem elementarnych zasad pracy na broni. – Żołnierze, którzy tu są, doskonale już znają te zasady, ale chodzi o to, by je cały czas powtarzać. Wszystko ma być wykonywane mechanicznie, bez zastanowienia, dlatego nie rezygnujemy z nawet tak podstawowych elementów – dodaje por. Kamiński.

Terytorialsi przeszli też szkolenie z walki wręcz, saperskie z procedury 5-25, czyli sprawdzania podejrzanego terenu najpierw w promieniu pięciu, a później 25 metrów, a także z topografii, łączności czy medycyny pola walki. – Tak kompleksowe zajęcia to znakomita okazja do sprawdzenia swoich umiejętności bojowych. Są normy szkoleniowe, które pokazują, na jakim etapie wyszkolenia jesteśmy, ale chodzi też o przetestowanie wszystkich elementów, które składają się na całość działania sekcji w batalionach lekkiej piechoty. Każdemu zależy na tym, by być w pełni sprawnym, dobrze wyszkolonym i zachowywać się tak, jak oczekują od nas dowódcy. Taki sprawdzian będzie na pewno procentował podczas szkoleń weekendowych – przekonuje kpr. Andrzej Panasiuk.

Jak podkreśla oficer prasowy 2 Lubelskiej Brygady Obrony Terytorialnej, szkolenia zintegrowane są organizowane w jednostce trzy–cztery razy w roku. – Wszystko zależy od tego, jaką przepustowością i liczbą miejsc dysponują dane obiekty szkoleniowe. Dbamy o to, aby każdy żołnierz, który służy w naszej brygadzie, mógł takie szkolenie odbyć – podkreśla por. Marta Gaborek.

Cykl szkolenia żołnierzy WOT przewidziany jest na trzy lata. Żołnierze przechodzą szkolenia indywidualne, specjalistyczne i zgrywające. W kolejnych latach odbywa się szkolenie zaawansowane, podczas którego zgrane pododdziały mają osiągnąć pełną gotowość do podejmowania działań w stałych rejonach odpowiedzialności.

Piotr Raszewski

autor zdjęć: Piotr Raszewski

dodaj komentarz

komentarze


Przyjdź na targi i sprawdź, co da Ci wojsko
 
Hanwha Aerospace o współpracy z Polską
Na jakich zasadach gratyfikacja?
Silniejsza obrona południowo-wschodniej flanki
Biały Dom o polskich MiG-ach
Wojsko przedstawiło swoją ofertę
Świadczenie za staż – z podpisem prezydenta
Wschodni klucz
Poznaj wojsko i jego ofertę
Rajd przez fabrykę
Polskie Patrioty mają już pociski
Pentagon zdecydował o bazie w Redzikowie
Nowoczesne wojsko, bezpieczna Ojczyzna
Młot na dyktatora
Wysokość, adrenalina i narty
Cztery lekkoatletki CWZS-u na podium w Stambule
„Słowacka tarcza” z polskim udziałem
Idź na trekking śladami żołnierzy 2 Korpusu
Jakie ćwiczenia dla pasywnej rezerwy?
VIS na misję
Czworonożni komandosi na pokładzie C-295M
„Nie działałem na rzecz obcego mocarstwa”
Kryzysowe lekcje z granicy
Nad Bałtykiem uderzy „Anakonda”
Polskie MiG-29 dla Ukrainy
Snowboardowy duet na medal
Air Show – wszystko o biletach na pokazy
Piekielny ogień w zasięgu ręki
Mord na przywódcach podziemia niepodległościowego
Uparty Francuz od żuawów śmierci
Air Policing piątej generacji
Celne oko strzelców CWZS-u
Po wojnie będę szczęśliwy
Przetarcie przed manewrami
Najnowocześniejsza stocznia w Polsce
Cegiełka na morzu
Polskie samoloty MiG-29 dla Ukrainy
Więcej szans na oficerskie gwiazdki
Judoczka z CWZS-u druga w Pucharze Świata
Ministrowie obrony w Sztokholmie
Arktyczny Delfin na tropie okrętów podwodnych
O pomocy dla Ukrainy
Żołnierze walczyli o medale w Biegu Piastów
Śladem profesjonalistów
Masz pomysły? Zgłoś się do „Awangardy”
Geografia odstraszania
Debiutanci triumfatorami VII Setki Komandosa
Strategicznie o rekrutacji
Ukraińscy saperzy szkolą się w Polsce
„Miron” Łucki patronem Zespołu Bojowego JWK
Karą mogła być tylko śmierć
Anna Maria Dyner: Ta wojna nie skończy się szybko
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Siły Zbrojne Ukrainy zamówiły Groty
Pancerne wsparcie dla Ukrainy
NATO patrzy na wschód
Śmierć niegodna oficera
Milion Grotów dla sił zbrojnych

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Agencja Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO