moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

 
Nagroda „Wprost” dla szefa MON-u

Mariusz Błaszczak został uhonorowany nagrodą Człowiek Roku 2022 przyznawaną przez tygodnik „Wprost”. Redakcja doceniła m.in. działania wicepremiera, dzięki którym polska armia awansowała do ścisłej dwudziestki rankingu Global Firepower. Honorowe statuetki otrzymali także Wołodymyr Zełenski, prezydent Ukrainy, i Antony Blinken, sekretarz stanu USA.

Nagrodę Człowieka Roku redakcja tygodnika „Wprost” przyznaje osobom, które w ciągu ostatnich 12 miesięcy wywarły największy wpływ na życie społeczne, polityczne czy gospodarcze w Polsce. Za dokonania w 2022 roku został nią uhonorowany wicepremier i minister obrony narodowej Mariusz Błaszczak.

„To dla mnie wyróżnienie i zaszczyt, że zostałem laureatem nagrody tygodnika „Wprost”. Bardzo dziękuję. Przyjmuję tę nagrodę jako wyróżnienie dla mnie jako ministra obrony narodowej i jako docenienie starań władz Rzeczpospolitej, których celem jest wzmocnienie bezpieczeństwa kraju” – napisał szef MON-u w mediach społecznościowych.

REKLAMA

W uzasadnieniu nagrody redakcja „Wprost” podkreśla, że to dzięki staraniom wicepremiera Błaszczaka polska armia awansowała do ścisłej dwudziestki prestiżowego rankingu Global Firepower, który wskazuje państwa uznawane za potęgi militarne na świecie. „Dzisiaj właśnie silne Wojsko Polskie i pozycja lidera na wschodniej flance NATO są najlepszą gwarancją naszego bezpieczeństwa i najskuteczniejszym sposobem, żeby odstraszyć Rosję i pomóc Ukrainie” – argumentują swój wybór przedstawiciele tygodnika. Jednocześnie „Wprost” przypomina, że dokonania polskiego ministra obrony chwalą także światowe media, m.in. holenderskie i niemieckie.

Ale to nie wszystko. Świętująca swoje 40-lecie redakcja „Wprost” po raz pierwszy przyznała także honorowe tytuły Człowieka Roku 2022. „Za walkę w imieniu cywilizowanego świata o wolną Europę” otrzymał go Wołodymyr Zełenski, prezydent Ukrainy. – Cieszę się, że mogę być tu, wśród wspaniałych ludzi, którzy już pierwszego dnia przyszli nam z pomocą. Walczymy o wspólne wartości, jestem przekonany, że wspólnie zwyciężymy – powiedział Ołeh Kuts, chargé d'affaires Ambasady Ukrainy w Polsce, który odebrał nagrodę w imieniu laureata.

Honorowe wyróżnienie otrzymał także Antony Blinken, sekretarz stanu USA. „W uznaniu wagi relacji polsko-amerykańskich w obliczu wojny za naszą wschodnią granicą” oraz „za reagowanie na łamanie zasad pokojowej koegzystencji w Europie w sposób adekwatny do sytuacji oraz udowadnianie, że przemoc ze strony autorytarnych reżimów zawsze spotka się z oporem” – napisano w uzasadnieniu. W imieniu laureata nagrodę odebrał Mark Brzezinski, ambasador USA w Polsce. – Pomagajmy Ukrainie się bronić, pociągnijmy Rosję do odpowiedzialności. W tych działaniach Polska jest niezastąpionym partnerem – powiedział ambasador podczas uroczystości.

Z okazji czterech dekad funkcjonowania tygodnika (redakcja obchodziła ten jubileusz w grudniu ubiegłego roku) zostały przyznane także nagrody dla Ludzi 40-lecia. Statuetki otrzymali: Irena Santor (kategoria: kultura), Adam Małysz (sport), Ewa Błaszczyk (działalność społeczna), Dariusz Szpakowski (media), a także pośmiertnie prof. Zbigniew Religa (nauka).

Nagroda Człowieka Roku tygodnika „Wprost” po raz pierwszy została przyznana w 1991 roku. Wówczas jej laureatem został Leszek Balcerowicz, wicepremier i minister finansów w pierwszym niekomunistycznym rządzie Tadeusza Mazowieckiego. W kolejnych latach wyróżnienie otrzymali m.in.: Hanna Suchocka, Aleksander Kwaśniewski, Jacek Kuroń, Lech Wałęsa, Wisława Szymborska, Jerzy Buzek, Leszek Miller, Jarosław Kaczyński, Donald Tusk, Angela Merkel, Georgette Mosbacher, Daniel Obajtek, Robert Lewandowski.

Magdalena Miernicka

autor zdjęć: MON

dodaj komentarz

komentarze


Więcej szans na oficerskie gwiazdki
 
„Nie działałem na rzecz obcego mocarstwa”
Na jakich zasadach gratyfikacja?
Hanwha Aerospace o współpracy z Polską
Ministrowie obrony w Sztokholmie
„Miron” Łucki patronem Zespołu Bojowego JWK
Młot na dyktatora
Cztery lekkoatletki CWZS-u na podium w Stambule
Air Show – wszystko o biletach na pokazy
Kryzysowe lekcje z granicy
Uparty Francuz od żuawów śmierci
Śmierć niegodna oficera
O pomocy dla Ukrainy
Rajd przez fabrykę
Siły Zbrojne Ukrainy zamówiły Groty
Judoczka z CWZS-u druga w Pucharze Świata
Wojsko przedstawiło swoją ofertę
Strategicznie o rekrutacji
Śladem profesjonalistów
Celne oko strzelców CWZS-u
Świadczenie za staż – z podpisem prezydenta
Biały Dom o polskich MiG-ach
Zapraszamy na Wojskowe Targi Służby i Pracy
Pancerne wsparcie dla Ukrainy
Nad Bałtykiem uderzy „Anakonda”
Polskie Patrioty mają już pociski
NATO patrzy na wschód
Nowoczesne wojsko, bezpieczna Ojczyzna
Silniejsza obrona południowo-wschodniej flanki
Pentagon zdecydował o bazie w Redzikowie
Wschodni klucz
Masz pomysły? Zgłoś się do „Awangardy”
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Cegiełka na morzu
Wysokość, adrenalina i narty
Poznaj wojsko i jego ofertę
Air Policing piątej generacji
„Słowacka tarcza” z polskim udziałem
Mord na przywódcach podziemia niepodległościowego
Jakie ćwiczenia dla pasywnej rezerwy?
Arktyczny Delfin na tropie okrętów podwodnych
Geografia odstraszania
Ukraińscy saperzy szkolą się w Polsce
Przyjdź na targi i sprawdź, co da Ci wojsko
Przetarcie przed manewrami
Karą mogła być tylko śmierć
VIS na misję
Polskie samoloty MiG-29 dla Ukrainy
Milion Grotów dla sił zbrojnych
Idź na trekking śladami żołnierzy 2 Korpusu
Snowboardowy duet na medal
Czworonożni komandosi na pokładzie C-295M
Żołnierze walczyli o medale w Biegu Piastów
Anna Maria Dyner: Ta wojna nie skończy się szybko
Polskie MiG-29 dla Ukrainy
Najnowocześniejsza stocznia w Polsce
Piekielny ogień w zasięgu ręki
Po wojnie będę szczęśliwy

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Agencja Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO