moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

Zełenski: Pozostaliśmy niepokonani

Jestem tu po to, aby oddać pokłon wszystkim walczącym bohaterom Ukrainy, tym którzy bronią swojej ojczyzny, a w ten sposób bronią także Europy i Polski – mówił dziś premier Mateusz Morawiecki podczas wizyty w Kijowie. Szef polskiego rządu przywiózł Wołodymyrowi Zełenskiemu, prezydentowi Ukrainy, dokumenty potwierdzające przekazanie czołgów Leopard.

W pierwszą rocznicę ataku Rosji na Ukrainę z wizytą do Kijowa wybrał się szef polskiego rządu. – Przyjechałem tu dziś nie tylko ze słowami wsparcia, ale także wiedząc, że trzeba na tę barbarzyńską agresję odpowiedzieć siłą. Jako pierwsze europejskie państwo symbolicznie przekazujemy cztery pierwsze Leopardy 2A4 – powiedział Mateusz Morawiecki. Premier mówił, że wolność to wartość, za którą czasami trzeba zapłacić najwyższą cenę. – Przez trzy dekady Europa żyła w przekonaniu, że Rosję da się obłaskawić pieniądzem i normalnie z nią współpracować. Jednak z Rosją nie da się współpracować normalnie. 365 dni wojny przypomniało nam, że Rosja słucha tylko języka siły i walki – ocenił szef polskiego rządu. Podkreślił, że 24 lutego 2022 roku był dniem, w którym Putin pokazał swoje prawdziwe oblicze. – Według jego planów miał to być początek końca Ukrainy. Ale w tamtym dniu Ukraina narodziła się na nowo i jest jeszcze silniejsza – zapewniał.

Prezydent Wołodymyr Zełenski podziękował za pomoc, której walczącej Ukrainie udziela Polska. – Dostaliśmy pierwsze czołgi. Będą wspierały naszą obronę – mówił, odbierając dokumenty potwierdzające przekazanie czołgów. Zapowiedział też, że jego kraj wkrótce otrzyma także czołgi od innych europejskich partnerów. Ale zaznaczył, że Polska jest jednym z tych sojuszników, którzy najmocniej wspierają Ukrainę. – Byliście z nami od początku wojny, byliście z nami znacznie wcześniej. Mam nadzieję, że zostaniecie z nami do samego końca. Do zwycięstwa. Wspólnego zwycięstwa. Bardzo dziękuję rządowi polskiemu i całej Polsce za tak gigantyczne wsparcie – powiedział Zełenski.

Wcześniej szef polskiego rządu złożył kwiaty pod Ścianą Pamięci Poległych za Ukrainę. Towarzyszył mu Denys Szmyhal, premier Ukrainy.

W pierwszą rocznicę napaści Rosji na Ukrainę prezydent Wołodymyr Zełenski wygłosił też przemówienie do rodaków. W Kijowie na Placu Sofijskim, gdzie znajduje się jedna z najważniejszych i najstarszych świątyń tego miasta – prawosławny Sobór Mądrości Bożej, prezydent dziękował ukraińskim żołnierzom. – Szanujemy każdego, kto stał się żołnierzem Ukrainy, i pamiętamy o wszystkich, którzy ratowali Ukraińców. Pamiętamy o każdym, kto poświęcił życie w obronie Ukrainy – mówił Zełenski. – Zwracam się teraz do ciebie: ukraiński żołnierzu, ratowniku Ukraińców, pomocniku państwa. Zwracam się do ciebie po roku decydującej walki o niepodległość Ukrainy. Chcę powiedzieć wam wszystkim, którzy walczą o Ukrainę i żyją z nią w sercu: jestem z was dumny – dodał prezydent. O minionym roku powiedział: – Był to rok bólu, smutku, wiary i jedności. I w tym roku pozostaliśmy niepokonani. Wiemy, że rok 2023 będzie rokiem naszego zwycięstwa! – podkreślał przywódca Ukrainy. Prezydent Zełenski odwiedził też rannych żołnierzy, którzy przebywają w szpitalu w Kijowie. Towarzyszył mu polski premier.

Natomiast wczoraj wieczorem orędzie wygłosił prezydent Andrzej Duda. Powiedział w nim m.in., że Władimir Putin, rozpętując wojnę w Ukrainie, chciał odbudować rosyjskie imperium. – Miał w tym poparcie zdecydowanej większości Rosjan. Dziś po roku wojny wiemy, że im się to nie udało, że Rosja nie podbiła Ukrainy. Zachodni świat jest zjednoczony. Rola NATO wzrosła. A do Sojuszu przystępują kolejne państwa. Europa nareszcie kończy z uzależnieniem od rosyjskiej ropy i gazu – mówił Andrzej Duda. Podkreślił, że plany Putina nie powiodły się przede wszystkim dzięki heroicznej postawie Ukraińców. – Powstrzymało go bohaterstwo ukraińskich żołnierzy i ukraińskiego społeczeństwa. Powstrzymała go postawa Polski i innych państw, które od pierwszego dnia wspierały Ukrainę. To wszystko nie byłoby możliwe bez silnego przywództwa Stanów Zjednoczonych – wskazał prezydent.

Ewa Korsak

autor zdjęć: Krystian Maj/ KPRM, Marek Borawski/ KPRP

dodaj komentarz

komentarze


Polska wiktoria na Monte Cassino
 
Polki pobiegły po srebro!
Zmiany w dodatkach stażowych
Systemy obrony powietrznej dla Ukrainy
Bohater odtrącony
Sojusznicy ćwiczą w Drawsku
„Wakacje z wojskiem”, czyli plan na lato
Uwaga, transformacja!
Dzień zwycięstwa. Na wolność Polska musiała czekać
Zapraszamy na Festiwal
Rajd ku czci saperów
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Wyszkolenie sprawdzą w boju
Pływacy i maratończycy na medal
Camp Miron. Amerykańscy specjalsi w Polsce
„Przekazał narodowi dziedzictwo myśli o honor i potęgę państwa dbałej”
Ameryka daje wsparcie
Więcej hełmów dla żołnierzy
Układ nerwowy Mieczników
Na straży nieba
Morska Jednostka Rakietowa w Rumunii
Test współpracy dla bezpieczeństwa
Abramsy w pętli
Wojskowi medycy niosą pomoc w Iraku
Flota Bayraktarów w komplecie
Pierwsi na oceanie
I zdobyliśmy!
„Pierwsza Drużyna” na start
Wojna w świętym mieście, epilog
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Pamiętamy o bohaterach z Piedimonte
Polsko-australijskie rozmowy o bezpieczeństwie
Po przeprawie ruszyli do walki
Szef MON-u: nie można oswajać się z wojną
MON przedstawiło w Senacie plany rozwoju sił zbrojnych
Święto Oddziału Specjalnego ŻW
Dwa srebrne medale kajakarzy CWZS-u
Polscy żołnierze stacjonujący w Libanie są bezpieczni
Pytania o europejską tarczę
Krwawa noc pośród puszczy
MON o bezpieczeństwie szkoleń na poligonach
Obradował Komitet Wojskowy Unii Europejskiej
Żołnierze ewakuują Polaków rannych w Gruzji
Wielki triumf 2 Korpusu Polskiego
Armia Andersa w operacji „Honker”
Serwis K9 w Polsce
W obronie wschodniej flanki NATO
Wojskowe Oscary przyznane!
Jak zwiększyć bezpieczeństwo cywilów?
Mobilne dowodzenie
NATO on Northern Track
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Prezydent chce wzmocnienia odporności państwa
Gry wojenne w szkoleniu
Premier odwiedził WZZ Podlasie
Mięśnie czy głowa, czyli jak przejść selekcję
Wioślarze i triatlonistka na podium

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Agencja Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO