moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

 
Milion Grotów dla sił zbrojnych

O zaletach MSBS Grot i jego szansach na to, by został eksportowym hitem, mówił prezydent Andrzej Duda, który w piątek złożył wizytę w Fabryce Broni „Łucznik”. Zdaniem zwierzchnika sił zbrojnych Polska powinna zwiększyć produkcję Grotów. – To ma ogromne znaczenie dla bezpieczeństwa kraju – zaznaczył.

W Fabryce Broni „Łucznik” w Radomiu produkowane są m.in. karabinki MSBS Grot. – To broń zamawiana dziś na potrzeby Wojska Polskiego, Straży Granicznej czy Straży Leśnej. Mamy nadzieję, że w przyszłości wszystkie polskie służby będą otrzymywały broń, która jest tu produkowana – powiedział podczas wizyty w radomskich zakładach prezydent Andrzej Duda. Zwierzchnik sił zbrojnych przypomniał, że w lutym wicepremier Mariusz Błaszczak podpisał aneks do umowy na pozyskanie Grotów dla polskiej armii, dzięki czemu wojsko otrzyma w sumie prawie 200 tys. egzemplarzy tej broni. – Chcemy, aby była to broń dominująca w polskiej armii, i powinniśmy być pod tym względem samowystarczalni – mówił prezydent Duda. – Chcemy, aby broń była u nas produkowana, serwisowana, tak abyśmy w tym zakresie sami odpowiadali za nasze uzbrojenie. To ma ogromne znaczenie ze względów bezpieczeństwa kraju i rozwoju naszego potencjału obronnego – przekonywał.

Andrzej Duda odniósł się także do historii. Przypomniał, że w 1920 roku do obrony Polski stanęło milion żołnierzy, którzy w czasie Bitwy Warszawskiej pokonali sowieckie wojska. – W milionowej armii każdy żołnierz musi mieć karabin. Na potrzeby bezpieczeństwa państwa powinniśmy mieć w Polsce milion karabinów – ocenił. Dodał, że powinny one znajdować się w rezerwowych magazynach broni. – Liczę na to, że w ciągu najbliższych lat kolejne kontrakty będą zawierane i produkcja tej broni dla polskiego wojska oraz polskiej obronności będzie sukcesywnie zwiększana – zaznaczył.

REKLAMA

Prezydent stwierdził również, że broń z Łucznika staje się eksportowym hitem. Przypomniał jednocześnie, że Polska jeszcze w zeszłym roku przekazała Groty broniącym się przed rosyjską agresją ukraińskim żołnierzom. – Doświadczenia zbierane przez nich w warunkach frontowych są ogromnie cenne, bo dzięki temu trwają prace nad udoskonalaniem rozwiązań zastosowanych w tej broni – mówił Andrzej Duda. Zwierzchnik sił zbrojnych podkreślał, że MSBS Grot wyróżnia przede wszystkim jego modułowość. – To powoduje, że praktycznie w warunkach domowych można z broni kolbowej złożyć broń bezkolbową. To rzeczywiście innowacja, którą na świecie nie może poszczycić się w zasadzie żadna firma produkująca broń – ocenił. Zdaniem Dudy świadczy to o tym, że posiadamy w Polsce „świetne zakłady, fenomenalnych inżynierów i konstruktorów oraz niezwykle innowacyjną myśl techniczną”. – Wierzę w to głęboko, że na przestrzeni kolejnych lat, także dzięki naszym zakupom, takich zakładów produkujących broń będzie więcej. Gratuluję świetnych wyników – zwrócił się do zarządu i pracowników Łucznika.

MSBS Grot to broń, która znajduje się w wyposażeniu Wojska Polskiego od 2017 roku. Wówczas jako pierwsi otrzymali ją żołnierze wojsk obrony terytorialnej. Dwa lata później rozpoczęły się dostawy uzbrojenia do jednostek wojsk operacyjnych. Jeśli wszystko pójdzie zgodnie z planem, do końca 2026 roku broń stanie się podstawowym elementem wyposażenia Sił Zbrojnych RP.

Magdalena Miernicka

autor zdjęć: Marek Borawski/ KPRP

dodaj komentarz

komentarze


Szef MON-u o rakiecie odnalezionej pod Bydgoszczą
 
Rusza budowa laboratorium Hardware-in-the-Loop
Gotowi na dyżur w SON
Maszerowali, lecz nie ginęli
Pierwsze w tym roku środki na zapomogi
Topaz dla Bułgarii
Włoski niszczyciel rakietowy w Polsce
Wiedzieliśmy, że coś się wydarzy
Polska wśród światowych liderów
Pół wieku w zespole
Żołnierze uczą kobiety samoobrony
83 lata temu alianci wkroczyli do Narwiku
Holendrzy kończą dyżur w Polsce
Przysięga dobrowolsów
1 Dywizja: mobilność i siła ognia
Włosi na straży polskiego nieba
Piąte zwycięstwo gwiazd Gortata z wojskiem
Nieletni kandydaci z szansą na wojskowy indeks
WOT i „Anakonda”
Musimy stawiać czoła zagrożeniom
Piekielny ogień dla polskiej armii
Najsprawniejsi wieloboiści
Polacy nie ucierpieli w Kosowie
Żołnierze pomagają zneutralizować złotą algę
Błaszczak: chcemy kupić rozpoznawcze aerostaty dla WP
Nowy wymiar wojska
Obrady Grupy Północnej w Polsce
Finlandia w NATO
Osiem krążków reprezentantów CWZS-u, w tym pięć złotych
Litwini kupią zestawy Grom
Koniec XI zmiany PKW Orlik
Śladem profesjonalistów
Mistrzostwa WOT-u w crossficie
Arktyczny Delfin na tropie okrętów podwodnych
Zagłosuj na najlepsze ubiegłoroczne wydarzenie historyczne
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Koszykarskie święto w Atlas Arenie
Żegnali ich kamieniami w bukietach
Amunicja dla artylerzystów
Anakonda na Bałtyku
Więcej miejsc na studiach w LAW
Gdyńska stocznia zyskała nowe kompetencje
Słowa jak pociski
„Griffin Shock ’23”. Pierwsze takie ćwiczenia w historii NATO
Polska potrzebna od zaraz
Breakthrough for the Polish Armed Forces
Razem gotowi na wszystko
Wojsko poza schematem
Ruszyła sprzedaż biletów na Air Show
Błaszczak do młodych Polaków: wstępujcie do wojska
B9 stawia na solidarność
Nowy regulamin dla żołnierzy
Szefowie sojuszniczych armii o bezpieczeństwie
„Nasze granice w Monte Cassino”
W Brukseli o bezpieczeństwie wschodniej flanki
Do końca walczył z tyranią

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Agencja Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO