moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

 
Podejmij studia na nowym kierunku WAT

MON nowelizuje przepisy dotyczące limitów przyjęć na studia wojskowe. W ramach dotychczasowej puli 2040 miejsc 26 z nich zostanie przygotowane na nowym kierunku w Wojskowej Akademii Technicznej. – Odpowiadamy na potrzeby wojska w zakresie kształcenia specjalistów w dziedzinie technologii elektronicznych i telekomunikacyjnych – mówi Ewa Jankiewicz, rzecznik prasowy WAT-u.

Zdjęcie ilustracyjne 

Zgodnie z rozporządzeniem MON-u sprzed kilku miesięcy w roku akademickim 2023/2024 cztery wojskowe akademie przyjmą w sumie 2040 kandydatów na oficerów. Na studiach w AWL-u przygotowano 596 miejsc, LAW przyjmie 251 chętnych, AMW – 175, a w WAT będzie mogło studiować 1018 osób.

Teraz w MON-ie powstał projekt zmiany przepisów w tej sprawie. Nie dotyczy on jednak liczby miejsc dla przyszłych oficerów (ta zostanie bowiem na tym samym poziomie), ale przyjęć na nowy, otwierany w tym roku kierunek w Wojskowej Akademii Technicznej – technologie elektroniczne i telekomunikacyjne. Według propozycji 26 miejsc zostanie wydzielone z limitu 166 miejsc, dotychczas zarezerwowanych na kierunku elektronika i telekomunikacja w WAT.
– Utworzenie nowego kierunku wpisuje się w misję naszej akademii, która jako uniwersytet techniczny służy Wojsku Polskiemu. Poszerzenie oferty jest więc odpowiedzią na rosnące potrzeby armii w zakresie kształcenia przyszłych oficerów, specjalistów w obszarze eksploatacji nowoczesnych systemów łączności i informatyki, znajdujących się w wyposażeniu Sił Zbrojnych RP – mówi Ewa Jankiewicz, rzeczniczka prasowa WAT-u.

Jak dodaje, studia potrwają pięć lat i będą miały charakter praktyczny. Podczas zajęć w pracowniach i laboratoriach uczelni podchorążowie będą korzystać z nowoczesnych radiostacji wielofunkcyjnych, łączności satelitarnej, wojskowych sieci telekomunikacyjnych i systemów łączności radiowej oraz węzłów teleinformatycznych.

Oprócz zajęć stricte politechnicznych studenci wojskowi zaczną się jednocześnie przygotowywać do wykonywania przyszłych obowiązków żołnierza zawodowego. Czekają ich też sześciomiesięczne praktyki zawodowe, zarówno dowódcze, jak i specjalistyczne, obejmujące udział w ćwiczeniach z komponentami sił sojuszniczych państw NATO.

– Założenie jest takie, że absolwent studiów będzie w pełni przygotowany m.in. do planowania, konfigurowania i wykorzystania sieci radiowych i satelitarnych, rozwijania komponentów lokalnych systemów teleinformatycznych oraz praktycznej obsługi wozów dowodzenia, aparatowni transmisyjnych i terminali satelitarnych – informuje Ewa Jankiewicz. Osoby, które dostaną się na studia, rozpoczną kształcenie od szkolenia podstawowego i złożenia przysięgi wojskowej. Zgodnie z ustawą o obronie ojczyzny na I roku będą żołnierzami dobrowolnej zasadniczej służby wojskowej, a od drugiego roku zyskają status żołnierzy zawodowych.

Jako absolwenci z tytułem magistra inżyniera zostaną promowani na pierwszy stopień wojskowy w korpusie oficerów (podporucznik lub podporucznik marynarki). O przyjęcie na studia mogą się ubiegać niekarani obywatele polscy, którzy ukończyli 18 lat, zdali maturę i mają odpowiednie predyspozycje fizyczne i psychiczne do pełnienia zawodowej służby wojskowej.

Rekrutacja na studia wojskowe trwa. W przypadku WAT-u kandydaci mają czas na rejestrację do 9 czerwca 2023 roku.

Paulina Glińska

autor zdjęć: Leszek Chemperek/CO MON

dodaj komentarz

komentarze


Polski dzień strzelania w Rumunii
 
Spotkanie szefa MON-u i sekretarza obrony USA
Sportowcy CWZS-u czekają na wasze głosy
Zawiszacy na manewrach u sąsiadów
Unijna pomoc dla Ukrainy
JEF, czyli odpowiedź dla Rosji
Zwycięstwo bez zwycięstwa
Saperzy na wschodzie Polski
„Sokół” wylądował
Realia, a nie teoria
Wojska specjalne dostały kolejne Black Hawki
Sokół czuwa w Tatrach
Polsko-koreańskie rozmowy
Panczenistka i szpadzistka na podium Pucharu Świata
Najdłuższa noc
Uwolnić zakładników
Fiński debiut w Sojuszu
Wojsko Polskie ma nowych oficerów
Jak chronić granicę? Polacy podpowiedzą Finom
Więcej pieniędzy na wojskowe mundury
Terytorials na etacie
32 krążki pływaków-żołnierzy
Pierwszy polski Homar
Porozumienie Sikorski-Stalin
Ostatni lot płk Skarżyńskiego
Futsal na zakończenie rywalizacji
Jubileuszowy i rekordowy Maraton Komandosa
IPN zidentyfikował kolejne 20 ofiar totalitaryzmów
Zanim wyruszą do Bagdadu
Abramsy jadą na ukraiński front
O 200 OPW więcej na nowy rok szkolny
Operacja NATO przy granicy z Rosją
Dodatkowe świadczenie dla przyszłych kierowców wojskowych
Polka najlepsza w finale Pucharu Świata
„Pług” idzie na śmierć
Podchorążowie świętują
Wyższe diety dla przeciwlotników i radiotechników
Ostre strzelanie w Świętoszowie
Ekspresowa pomoc
Zielony talizman Polaków
Szef MON-u o planach obrony kraju
Jest nowy rząd, ale bez zmian w MON-ie
Kolejne zakupy dla wojska
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
W WIM-ie otwarto nowoczesną klinikę urologii
Żołnierze wojsk rakietowych i artylerii świętują
Kolejna dostawa FA-50 dla wojska
PKW Orlik gotowy na misję
Holandia i Dania przekażą Ukrainie F-16
Orka po koreańsku
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Witkacy – piąty wieszcz?
Narodziny polskich sił morskich
Ferie z WOT? Zapisy już trwają
PKW Orlik już w Estonii
Out of the Shadow

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Agencja Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO