moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

Historia wojska na murach

Rusza trzecia edycja konkursu „Mur, ale historia Wojska Polskiego” adresowanego do organizacji pozarządowych. Na wykonanie zwycięskich projektów murali oraz organizację związanych z nimi wydarzeń ministerstwo obrony zaplanowało w sumie dotację 1,5 mln zł. Wnioski na konkurs można składać do 15 maja 2023 roku.

Podtrzymywanie tradycji narodowej, upowszechnianie wiedzy na temat wydarzeń z dziejów oręża polskiego oraz postaci zasłużonych w kształtowaniu polskiej państwowości poprzez wykorzystanie nowoczesnych środków przekazu – to cele konkursu pod hasłem „Mur, ale historia Wojska Polskiego” ogłoszonego przez resort obrony.

Konkurs organizowany jest już po raz trzeci. Murale, które powstały dzięki poprzednim edycjom, można oglądać w cyfrowym albumie Wojskowego Centrum Edukacji Obywatelskiej na stronie MON-u. – Budzenie historycznych pasji i szacunku dla polskiego munduru, szczególnie wśród młodego pokolenia, jest naszym obowiązkiem. Ważne, aby robić to nowocześnie i ciekawie. Takim właśnie kreatywnym pomysłem jest historyczny mural – napisał we wstępie do albumu Mariusz Błaszczak, wicepremier i minister obrony narodowej.

Tegoroczna edycja konkursu jest adresowana do organizacji pozarządowych, takich jak stowarzyszenia czy fundacje. Zaprojektowany przez nie mural może przedstawiać ważne dokonania polskiego wojska od średniowiecza po współczesność. Tematem prac mogą być słynni dowódcy, sceny bitew, a także wydarzenia lub postacie, które miały wpływ na kształtowanie państwa polskiego czy przebieg walk o niepodległość. – Lokalne społeczności mogą upamiętnić swoich miejscowych bohaterów walk o niepodległość – zaznaczono w regulaminie.

Malunek o wymiarach co najmniej 3 × 3 m musi zostać wykonany techniką zapewniającą mu pięcioletnią trwałość. – Mural należy wykonać w miejscu zapewniającym godne upamiętnienie wydarzenia i bohaterów – czytamy w komunikacie organizatora. Musi być na nim też widoczne logo MON-u.

Wnioski na konkurs powinny zawierać projekt muralu oraz opis towarzyszących mu przedsięwzięć patriotyczno-edukacyjnych, np. prelekcji, wystaw, koncertów, gier terenowych czy rekonstrukcji historycznych. Na ich realizację MON zaplanowało w sumie 1,5 mln zł.

Oferty należy składać do 15 maja 2023 roku za pośrednictwem serwisu internetowego Witkac.pl. Wyniki zostaną ogłoszone w Biuletynie Informacji Publicznej MON do 19 czerwca. Zwycięskie malunki mają być wykonane w terminie od 30 czerwca do 31 grudnia 2023 roku. Szczegóły konkursu i jego regulamin znajdziemy na stronie MON-u.

Dzięki inicjatywie resortu obrony w ciągu ostatnich trzech lat utworzono blisko 100 murali. W setną rocznicę Bitwy Warszawskiej został zorganizowany konkurs pod hasłem „Historyczny mural – 1920 polskie zwycięstwo dla wolności Europy”. W 2021 roku hasło zmieniono na „Mur, ale historia Wojska Polskiego”. Ministerstwo dofinansowało wówczas prace dotyczące m.in. marszałka Józefa Piłsudskiego, mjr Danuty Szyksznian-Ossowskiej „Sarenki”, mjr. Tadeusza Zielińskiego, powstańców warszawskich czy Eskadry Kościuszkowskiej. W kolejnym roku wygrały projekty przedstawiające m.in.: gen. Władysława Sikorskiego, mjr. Henryka Dobrzańskiego „Hubala”, mjr Marię Tarnowską, sceny z powstania wielkopolskiego czy bitwy pod Terespolem.

Anna Dąbrowska

autor zdjęć: Grafika: MON

dodaj komentarz

komentarze


They Will Check The Training Results in Combat
 
Serwis K9 w Polsce
Barbara wzmocni polską obronę powietrzną
„Pierwsza Drużyna” na start
Orzeł dla bohaterów
W obronie wschodniej flanki NATO
Dwa srebrne medale kajakarzy CWZS-u
Ameryka daje wsparcie
Wojskowi medycy niosą pomoc w Iraku
Broń Hitlera w rękach AK
Abramsy w pętli
Czego można się nauczyć od żołnierzy?
„Wakacje z wojskiem”, czyli plan na lato
Wioślarze i triatlonistka na podium
Więcej hełmów dla żołnierzy
Premier odwiedził WZZ Podlasie
Obradował Komitet Wojskowy Unii Europejskiej
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Po przeprawie ruszyli do walki
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Systemy obrony powietrznej dla Ukrainy
Żołnierze ewakuują Polaków rannych w Gruzji
Święto Oddziału Specjalnego ŻW
Mobilne dowodzenie
Krwawa noc pośród puszczy
Zawsze gotowi do pomocy
MON przedstawiło w Senacie plany rozwoju sił zbrojnych
Tomczyk: „Tarcza Wschód” ma odstraszyć agresora
Memoriał gen. Andersa coraz bliżej
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Flota Bayraktarów w komplecie
„Przekazał narodowi dziedzictwo myśli o honor i potęgę państwa dbałej”
Polscy żołnierze stacjonujący w Libanie są bezpieczni
Układ nerwowy Mieczników
Wielki triumf 2 Korpusu Polskiego
By Polska była bezpieczna
Kto wywalczy tytuł mistrza MMA?
„Grand Quadriga ‘24”
Polki pobiegły po srebro!
Prezydent chce wzmocnienia odporności państwa
Nowe zadania szefa SKW
Śladami ojca
Wszystkie misje AWACS-a
Morska Jednostka Rakietowa w Rumunii
Gry wojenne w szkoleniu
Na straży nieba
Polska wiktoria na Monte Cassino
Dwa krążki kajakarki z „armii mistrzów”
Pytania o europejską tarczę
„Ta ziemia do Polski należy…”
Sojusznicy ćwiczą w Drawsku
NATO on Northern Track
Pływacy i maratończycy na medal
Żołnierzu, wyślij dziecko na wakacje z Rewitą
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Bohater odtrącony
Camp Miron. Amerykańscy specjalsi w Polsce
Wojna w świętym mieście, epilog

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Agencja Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO