moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

Nowatorskie studia w WAT

To studia dla młodych, odważnych i ambitnych ludzi, którzy będą kreować świat, w jakim chcieliby żyć – tak o nowym kierunku studiów w Wojskowej Akademii Technicznej mówi dr hab. inż. Krzysztof Kopczyński, dyrektor Instytutu Optoelektroniki. Można już aplikować na unikatowy w skali kraju kierunek – technologie przełomowe. To niejedyna nowość w ofercie edukacyjnej WAT-u.

Wojskowa Akademia Techniczna jest największą wojskowo-cywilną uczelnią w Polsce. Na 12 kierunkach jednolitych studiów magisterskich (13. ruszy od nowego roku akademickiego) kształci kandydatów na oficerów, studiują tu także osoby cywilne. Jeszcze do niedawna miały one do wyboru ponad 25 kierunków, w tym: bezpieczeństwo narodowe, elektronikę i telekomunikację, budownictwo czy biocybernetykę i inżynierię biomedyczną. W tym roku oferta edukacyjna jest bogatsza o dwa nowe kierunki.

Pierwszym z nich jest geoinformatyka, która będzie prowadzona przez Wydział Inżynierii Lądowej i Geodezji. Program studiów będzie kładł nacisk na praktyczne zdobycie wiedzy z zakresu pozyskiwania, integracji, przetwarzania i wizualizacji geodanych, obejmie też zagadnienia modelowania danych 3D i ich pozyskiwania podczas pomiarów geodezyjnych. Studenci będą również się uczyć o budowie systemów informatycznych, np. geoportali tematycznych, jak również wykorzystania zbiorów big data w uczeniu maszynowym. – Co istotne, absolwenci tego kierunku po odbyciu wymaganej praktyki będą mogli ubiegać się o uprawnienia w zakresie prowadzenia samodzielnej działalności geodezyjnej – mówi Ewa Jankiewicz, rzecznik prasowy WAT-u.

Studia dla odważnych

Drugi z oferowanych kierunków to technologie przełomowe. W jego działalność będzie zaangażowanych sześć wydziałów: Elektroniki, Nowych Technologii i Chemii, Cybernetyki, Inżynierii Mechanicznej, Mechatroniki, Uzbrojenia i Lotnictwa, Inżynierii Lądowej i Geodezji oraz Instytut Optoelektroniki, który poprowadzi studia. – Jesteśmy szczególnie dumni, że właśnie taki międzywydziałowy kierunek pojawił się w naszej ofercie. Jest nowatorski i unikatowy na skalę krajowych uczelni politechnicznych – przyznaje Ewa Jankiewicz.

Dr hab. inż. Krzysztof Kopczyński, profesor WAT-u i dyrektor Instytutu Optoelektroniki, podkreśla, że to studia dla tych, którzy w przyszłości będą chcieli mieć wpływ na świat, w którym żyją oraz chcą wdrażać i tworzyć nowe technologie. – W ramach kierunku oferujemy kształcenie w siedmiu różnych specjalnościach. Studenci będą mogli zgłębiać wiedzę m.in. w zakresie technologii: optoelektronicznych, maszynowego wspomagania decyzji i automatyzacji procesów, technologii fotonicznych i kwantowych, inżynierii kosmicznej, a także w obszarze inżynierii mechanicznej, systemów elektronicznych i telekomunikacyjnych – a więc tego wszystkiego, co wciąż się rozwija i stanowi o potencjale naukowym i technologicznym poszczególnych państw – mówi dyrektor Kopczyński.

Jak dodaje profesor, tu poprzeczka dla kandydatów jest nieco wyższa niż w przypadku innych kierunków. – Chodzi zwłaszcza o zwiększoną liczbę godzin zajęć z matematyki czy fizyki. Ale choć oczekujemy ciut więcej, to bardzo dużo mamy studentom do zaoferowania – zachęca dr Kopczyński. To m.in. dostęp do najnowszych i najlepszych laboratoriów oraz kontakt z najnowocześniejszymi technologiami, nie tylko tymi w WAT, lecz także w innych uczelniach oraz ośrodkach badawczych w kraju i za granicą, z którymi współpracuje akademia. – Oferujemy też udział w naszych projektach i pracach badawczych, w tym międzynarodowych. W praktyce student, biorąc w nich udział, będzie mógł jeszcze w trakcie kształcenia skorzystać finansowo – tłumaczy dr Kopczyński.

Studia potrwają w sumie pięć lat (dziesięć semestrów), a po ich ukończeniu absolwenci zyskają tytuł zawodowy magistra inżyniera. Będą też mogli aplikować do szkoły doktorskiej Wojskowej Akademii Technicznej, a potem zasilić szereg kadry uczelni, pracując jako nauczyciele akademiccy albo kadra naukowo-badawcza. – To jednak tylko jedna z dróg, bo możliwości pracy po tym kierunku jest naprawdę sporo. To chociażby prace badawcze i rozwojowe w firmach zbrojeniowych, firmach typu hi-tech czy innych podmiotach kluczowych sektorów gospodarki. Jedno jest pewne: z każdym absolwentem będziemy chcieli współpracować – deklaruje dr Kopczyński.

Jak zostać studentem cywilnym?

Osoby zainteresowane muszą w terminie od 1 marca do 14 lipca zapisać się do Internetowej Rejestracji Kandydatów WAT i wypełnić podanie-ankietę o przyjęcie na studia. Potem konieczne jest wniesienie opłaty rekrutacyjnej (indywidualny numer konta zostanie wygenerowany w IRK). Po zdaniu egzaminu dojrzałości kandydat będzie musiał wprowadzić wyniki ze świadectwa do IRK. Po zakwalifikowaniu na studia konieczne będzie dostarczenie do Sekcji ds. Rekrutacji WAT kserokopii świadectwa dojrzałości (oryginał lub odpis do wglądu).

O przyjęcie na studia mogą też ubiegać się ci, którzy obecnie studiują na I roku dowolnego kierunku w WAT. Zostaną przyjęci po spełnieniu wymagań, w tym wyrównaniu różnic programowych. Na podobnych zasadach będą mogły to zrobić osoby, które rozpoczną studia cywilne na innych kierunkach w tym roku i po I semestrze będą się chciały przenieść na technologie przełomowe. Obecnie w WAT studiuje ponad 6,5 tys. cywilów.

Paulina Glińska

autor zdjęć: WAT

dodaj komentarz

komentarze


Pływacy i maratończycy na medal
 
Pytania o europejską tarczę
Morska Jednostka Rakietowa w Rumunii
Więcej hełmów dla żołnierzy
Wojskowi medycy niosą pomoc w Iraku
Zmiany w dodatkach stażowych
Test współpracy dla bezpieczeństwa
MON przedstawiło w Senacie plany rozwoju sił zbrojnych
Szef MON-u: nie można oswajać się z wojną
Polscy żołnierze stacjonujący w Libanie są bezpieczni
Rajd ku czci saperów
„Pierwsza Drużyna” na start
NATO na północnym szlaku
Krwawa noc pośród puszczy
Mięśnie czy głowa, czyli jak przejść selekcję
Polsko-australijskie rozmowy o bezpieczeństwie
Na straży nieba
Dwa srebrne medale kajakarzy CWZS-u
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Husarz na straży nieba
Wojna w świętym mieście, epilog
Prezydent chce wzmocnienia odporności państwa
Treningi z wojskiem wracają
Wielki triumf 2 Korpusu Polskiego
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Święto Oddziału Specjalnego ŻW
Systemy obrony powietrznej dla Ukrainy
Flota Bayraktarów w komplecie
„Wakacje z wojskiem”, czyli plan na lato
Polki pobiegły po srebro!
Pierwszy polski technik AH-64
Pamiętamy o bohaterach z Piedimonte
Żołnierze ewakuują Polaków rannych w Gruzji
Abramsy w pętli
Wioślarze i triatlonistka na podium
Wiosenna burza nad Estonią
Zapraszamy na Festiwal
Premier odwiedził WZZ Podlasie
Jak zwiększyć bezpieczeństwo cywilów?
Sztuka ochrony zabytków
Ameryka daje wsparcie
Po przeprawie ruszyli do walki
Armia Andersa w operacji „Honker”
Układ nerwowy Mieczników
Gry wojenne w szkoleniu
NATO on Northern Track
Sojusznicy ćwiczą w Drawsku
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Wyszkolenie sprawdzą w boju
Obradował Komitet Wojskowy Unii Europejskiej
Polska wiktoria na Monte Cassino
„Wielka droga” dostępna online
„Przekazał narodowi dziedzictwo myśli o honor i potęgę państwa dbałej”
Pierwsi na oceanie
Skrzydła IT dla cyberwojsk
Camp Miron. Amerykańscy specjalsi w Polsce
Bohater odtrącony
Wojskowe Oscary przyznane!
Dyskomfort? Raczej satysfakcja
Serwis K9 w Polsce
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Mobilne dowodzenie
MON o bezpieczeństwie szkoleń na poligonach
W obronie wschodniej flanki NATO
Uwaga, transformacja!

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Agencja Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO