moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

 
Ukraińska armia na zakupach w Polsce

Polska sprzeda Ukrainie 150 kołowych transporterów opancerzonych Rosomak oraz 50 sztuk 120-mm moździerzy Rak – tak zakłada list intencyjny podpisany podczas wizyty prezydenta Wołodymyra Zełenskiego w Warszawie. Premier Mateusz Morawiecki poinformował też, że polskie i ukraińskie zakłady zbrojeniowe rozpoczną współpracę przy produkcji amunicji czołgowej.

Prezydent Wołodymyr Zełenski, który przebywał w Polsce z oficjalną wizytą, spotkał się w środę m.in. z polskim premierem. W obecności Zełenskiego i Mateusza Morawieckiego został podpisany list intencyjny w sprawie dostaw sprzętu obronnego oraz porozumienie o rozpoczęciu wspólnej produkcji amunicji czołgowej kalibru 125 mm.

– Ukraina kupuje od nas uzbrojenie produkowane w polskich zakładach. Trzeba podkreślić, że broń, którą do tej pory przekazaliśmy oraz ta, którą sprzedajemy teraz, stanie się ważną częścią uzbrojenia armii ukraińskiej. Tak jak dziś stanowi ona bardzo ważną część uzbrojenia armii polskiej – mówił premier Mateusz Morawiecki po spotkaniu z delegacją ukraińską.

Choć początkowo zakładano, że ukraińska armia kupi w Polsce 100 sztuk KTO Rosomak, po rozmowach z przedstawicielami polskiego rządu Ukraińcy zdecydowali się na większe zakupy. – Ukraina zamawia od Polski 150 wozów bojowych Rosomak, to finalnie o 50 więcej niż w poprzednich deklaracjach z ostatnich dni. Ukraińcy zamawiają też m.in. trzy kompanijne moduły moździerzy Rak, czyli ponad 50 pojazdów – poinformował w czwartek w Radiu Plus rzecznik rządu Piotr Müller. Oprócz tego Ukraińcy kupią także 100 pocisków rakietowych Piorun, które – jak powiedział Piotr Müller – „cieszą się dużą popularnością wśród wojska ukraińskiego”.

Zakup przez Kijów systemów uzbrojenia produkowanych nad Wisłą to nie jedyny efekt wizyty Zełenskiego w Polsce. Podczas spotkania ukraińskiego prezydenta i polskiego premiera zawarto również porozumienie pomiędzy Polską Grupą Zbrojeniową a ukraińską spółką ARTeM w sprawie wspólnej produkcji amunicji czołgowej kalibru 125 mm. Parafowany 5 kwietnia dokument określa zasady współpracy, w tym podział zadań pomiędzy członkami polsko–ukraińskiego konsorcjum. Choć szczegóły porozumienia są niejawne, wiadomo, że jego sygnatariusze zobowiązali się do uruchomienia w najbliższym czasie nowych linii produkcyjnych czołgowej amunicji. Nie podano jednak, czy powstaną one w Polsce czy w Ukrainie.

Sebastian Chwałek, prezes PGZ, podkreśla, że porozumienie pomiędzy PGZ a ARTeM ma kluczowe znaczenie dla walczącej z rosyjską agresją Ukrainy. – Od pierwszego dnia wojny udzielamy wsparcia stronie ukraińskiej. Mamy świadomość, że równie ważne jak dostawy nowoczesnego sprzętu jest zapewnienie do niego odpowiednich ilości amunicji. Dlatego podpisaliśmy porozumienie, które pozwoli nam jeszcze zwiększyć wsparcie w zakresie amunicyjnym, jakiego już teraz udzielamy naszym sąsiadom – mówił podczas uroczystości prezes PGZ.

Przedstawiciele Mesko S.A., które z ramienia PGZ będzie członkiem konsorcjum, wskazują, że współpraca z ukraińskim ARTeM to dla polskiej spółki szansa na rozwój jej międzynarodowych kompetencji. – Dla Mesko to kolejny już krok w dynamicznym rozwoju firmy, a tym samym zapowiedź realizacji kolejnych inicjatyw międzynarodowych w całej Grupie Amunicyjno-Rakietowej – powiedział Przemysław Kowalczuk, członek zarządu Mesko S.A.

Należąca do Polskiej Grupy Zbrojeniowej spółka Mesko jest jednym z największych w Europie i największym w tej części Starego Kontynentu producentem amunicji czołgowej. Choć obecnie firma koncentruje się w tym zakresie na wytwarzaniu pocisków kalibru 120 mm, których używają najnowocześniejsze czołgi w naszej armii, czyli Leopardy 2, Abramsy M1A2 oraz K-2 Black Panther, to w swoim portfolio ma również nowoczesną amunicję kalibru 125 mm. Korzystają z niej czołgi starszej generacji znajdujące się w wyposażeniu Sił Zbrojnych RP, czyli PT-91 Twardy oraz T-72.

Krzysztof Wilewski

autor zdjęć: st. szer. Patryk Szymaniec

dodaj komentarz

komentarze

~Scooby
1681823280
A czym mają zapłacić ?Lubię ukraińskie podukty , bo sa zdrowsze. Polska to 1 % czarnoziemów . Ukrainna to połowa. Dają co mają. Napad kacaplandu( wojnę trzeba wypowiedzieć) to też nasza sprawa. Leją się za nas. Zaciskamy pasy, kupujemy . Pomagamy.
C0-8E-8A-A5

Telefon zaufania dla żołnierzy
 
Brąz razy sześć dla żołnierzy na mistrzostwach świata i Europy
Operacja „Gryf” i „Rengaw” na Podlasiu
Którą drogą do armii?
Walczyli o wolną Polskę, zginęli od kul UB
Medale dla sportowców z „armii mistrzów”
Tylko sprawny żołnierz może być skuteczny na polu walki
Zamiana po włosku
„Nie” dla wojskowej misji w Ukrainie
Lista trupich główek
Co z podwyżkami dla żołnierzy?
F-16 z misją PKW Orlik w Estonii
Podwyżki dla zawodowców coraz bliżej
Strzelczyni CWZS-u na pucharowym podium
Sztandar dla Dowództwa WOT
Nowoczesny system IBCS dla Wojska Polskiego
Podwójny Półmaraton Komandosa
Ostrożnie! Czołgi na drodze
Gdzie są szczątki Tu-154M? Podkomisja Macierewicza pod lupą
Więcej pieniędzy dla żołnierzy TSW
Więcej pieniędzy w portfelach żołnierzy
Offset dla „Wisły”
Rusza morski „Dragon”
Nowoczesna łączność dla armii
Zmiany w zarządzie PGZ-etu
Polska przystań brytyjskich jeńców
Leopardy jadą na poligon
Andrzej Grzyb: Ws. obrony cywilnej liczę na porozumienie ponad podziałami
Zmiany w dowództwie Żandarmerii Wojskowej
Sukcesy wojskowych w żeglarstwie i łyżwiarstwie szybkim
Priorytety dla armii
Kleszcze dla wojska
Zachód przeciwko „korsarzom”
Nagroda dla reporterów „Polski Zbrojnej”
Dobrowolsi – czas start!
Tajna misja polskiej agentki
Będzie za co kupić koreańską broń
Złota taekwondzistka, srebrni hokeiści na trawie
Jakie podwyżki dla żołnierzy
Wyposażenie indywidualne żołnierzy do wymiany
Komandosi szkolą psy bojowe w Iraku
Szefowie obrony NATO o zakupach amunicji
W Jachrance o skokach spadochronowych
Szwecja kolejnym członkiem NATO
Miejsce kobiet jest (również) w lotnictwie
Wojenny bohater na szubienicy
„Brilliant Jump 2024”: finał długiego marszu
Przerwany lot „Orlika”
Palmiry – miejsce kaźni
Nowy szef CWCR
Żołnierze NATO nie pojadą do Ukrainy
Brak perspektyw na szybką zmianę sytuacji w Ukrainie
W Polsce będzie centrum NATO-Ukraina
Pamiętamy o Niezłomnych
Mocny sygnał od NATO
Abramsy pod dobrą opieką
Wielki test w West Point coraz bliżej
Eurofightery znowu w Polsce
Lotnictwo i kobiety
Air Show ’25 – do zobaczenia
BAP przenosi się z Estonii na Łotwę
Jaką drogą po wojskowy indeks?
Gwałty stały się bronią rosyjskiej armii

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Agencja Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO