moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

Pierwsze polskie załogi F-35

Polskie samoloty F-35 są już na linii produkcyjnej, a biało-czerwoną flagę na ich kadłubach zobaczymy w połowie przyszłego roku. Co z załogami? Dziś wicepremier Mariusz Błaszczak spotkał się lotnikami, którzy mają za sobą tzw. szkolenie zapoznawcze i jako pierwsi polecą do Stanów Zjednoczonych, by szkolić się w lotach na F-35 i ich obsłudze.

– Przed wami dobra przyszłość, jeżeli chodzi o wasze kariery. Od niej też zależy bezpieczeństwo naszego kraju. Polska jest bezpieczna dzięki waszej służbie – powiedział wicepremier Mariusz Błaszczak podczas spotkania z lotnikami w 31 Bazie Lotnictwa Taktycznego. Byli wśród nich zarówno przyszli piloci samolotów, jak i technicy, którzy będą odpowiadać za sprawność polskich F-35.

Wicepremier przypomniał, że jednym z najważniejszych zadań rządu jest wzmacnianie armii. – Wojsko ma bronić każdego skrawka polskiej ziemi. Wyprzedzając zagrożenia, zdecydowaliśmy, by zwiększać siłę Wojska Polskiego – mówił minister obrony narodowej. Nawiązał też do zakupów m.in. amerykańskich czołgów Abrams i zestawów Patriot, ale nie tylko. – Osiągnęliśmy bardzo duży sukces dotyczący współpracy z Koreą Południową. Czołgi K2 i armatohaubice K9 są już w Polsce. Także samoloty FA-50 w tym roku trafią do Polski – powiedział Mariusz Błaszczak. Wskazując na nowy sprzęt, zwrócił uwagę na możliwości jego współdziałania. – F-35 będą bardzo dobrze współpracowały z naszymi Patriotami. Tworzymy system, który odstraszy agresora – powiedział wicepremier.

Film: MON

O integracji systemów mówił również gen. bryg. pil. Ireneusz Nowak, inspektor sił powietrznych. – Dzięki samolotom F-35 rozwiązujemy problem zintegrowanej obrony przeciwpowietrznej o charakterze antydostępowym – mówił gen. Nowak. Podkreślał, że wejście F-35 do służby w Siłach Zbrojnych RP stanowi przełom, i to zarówno dla wojska, jak i kadry. – Wprowadzając program F-35, przykładamy wielką wagę do tego, by ludzie, którzy będą brali w nim udział, mieli jak największe kompetencje. To minimalizuje ryzyko jakichkolwiek opóźnień. Ci lotnicy takie kompetencje mają – powiedział generał o żołnierzach, którzy zakwalifikowali się na szkolenie specjalistyczne.

Wcześniej przeszli oni w USA symulatorowe szkolenie zapoznawcze z samolotem F-35. Po nim ostatecznie zadeklarowali, czy chcą zostać pilotami tych maszyn. W tym gronie znaleźli się głównie doświadczeni piloci samolotów F-16, wyszkoleni liderzy, którzy w przyszłości obejmą stanowiska dowódcze w eskadrach F-35. Właściwe szkolenie rozpoczną w przyszłym roku. Będą od początku latać na samolotach wyprodukowanych dla polskich sił powietrznych (w odróżnieniu od pilotów F-16, którzy szkolili się na amerykańskich maszynach).

Gen. bryg. Ireneusz Nowak zapewnił, że program F-35 przebiega bez zakłóceń. – Nasze samoloty są już na linii produkcyjnej i w przyszłym roku, około lipca, powinniśmy się spodziewać pierwszych F-35 z biało-czerwoną szachownicą na kadłubach – zapowiedział. Inspektor sił powietrznych powiedział również, że rozpoczęły się już prace nad nowoczesną infrastrukturą, dzięki której samoloty F-35 będą mogły bezpiecznie wykonywać zadania w Polsce.

Pod koniec stycznia 2020 roku wojsko zamówiło 32 myśliwce F-35A Lightning II Block 4 wraz z systemem wsparcia i szkolenia. Polska jest dziesiątym państwem NATO, które kupiło tego typu maszyny. F-35 będą współpracowały m.in. z systemem Patriot, zamówionym przez resort obrony w 2018 roku, i z samolotami F-16, użytkowanymi przez polskie siły powietrzne.

Ewa Korsak

autor zdjęć: Lockheed Martin, MON

dodaj komentarz

komentarze


Eksplozja w zakładach zbrojeniowych Mesko
 
Sejm rozpoczął prace nad prezydencką reformą
Pokazali swoją siłę
Czego potrzebują żołnierze na granicy?
Eurosatory 2024 idą na rekord
The Art of Protection of Historic Buildings and Monuments
Złoto taekwondzistki, srebro lekkoatletki i strzelczyń
Żołnierze bronią nas, my musimy zadbać o żołnierzy
Najlepsze „tygrysy” są z Polski
Światowi liderzy o drodze do pokoju na Wschodzie
Żołnierze na najwyższym podium mistrzostw lekkoatletów
AW149 wkrótce „made in Poland”
Koszykarskie święto w Łodzi
Więcej miejsc dla dobrowolsów
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Docenić „misjonarzy”
„Osiodłać krowę”
AWACS-y dostarczone
Terytorialsi przechodzą certyfikację
Unieszkodliwić dywersantów, pomóc poszkodowanym
Wkrótce certyfikacja WOT-u
Kajakarze i wioślarze na podium
NATO on Northern Track
Latający radar
Sześcioosobowe armie na start!
Trzy miecze pokoju
Więcej pieniędzy za udział w ćwiczeniach
Rozporządzenie o utworzeniu strefy buforowej na granicy podpisane
„Czarownice” nad Londynem
Czy kraje UE sięgną po polską broń?
„Niezwyciężonym” sporty zimowe niestraszne
Wyrwali się z niemieckiego kotła
„Umieram jak Polak”
„Pierwsza Drużyna” na start
Baltops dla bezpiecznego Bałtyku
Żołnierze ewakuują Polaków rannych w Gruzji
Głos wschodniej flanki musi być słyszalny
Sztandar dla cyberwojsk
Inwestycja potrzebna jak tlen
Morska Jednostka Rakietowa w Rumunii
Włoskie Eurofightery na polskim niebie
Podróż w ciemność
Pierwsi za sterami Apache
Plan na szczyt
Wojskowi medycy niosą pomoc w Iraku
Podchorążowie najlepszymi dżudokami
Polscy żołnierze stacjonujący w Libanie są bezpieczni
Spadochroniarze w operacji TALO
Mistrzowie Spike`ów
Systemy obrony powietrznej dla Ukrainy
Musimy odpowiadać na wojnę hybrydową
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Policjanci szkolą wojsko
Przesmyk w grze
Obradował Komitet Wojskowy Unii Europejskiej
Gortat Team vs drużyna NATO
Ameryka daje wsparcie
Borsuk w Paryżu

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Agencja Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO