moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

 
„Defender” z polskim desantem

Spadochroniarze z 6 Brygady Powietrznodesantowej wylądują w Estonii, a pododdziały 12 Brygady Zmechanizowanej będą forsowały przeszkodę wodną w Rumunii. Taki wkład wniosą polscy żołnierze w rozpoczynające się niebawem ćwiczenia „Defender Europe 2023”. Poprowadzi je dowództwo US Army Europe and Africa.

– Manewry „Defender Europe 2023” będą polegały na szybkim przerzuceniu wojsk ze Stanów Zjednoczonych i rozmieszczeniu ich w Europie, tak by mogły współdziałać z naszymi sojusznikami oraz partnerami – tłumaczyła kilka dni temu Sabrina Singh, wicerzeczniczka Pentagonu. W przedsięwzięciu, które rozpocznie się 22 kwietnia i potrwa dwa miesiące, weźmie udział blisko 9 tys. żołnierzy z USA. Wraz z nimi do Europy trafi 7 tys. sztuk różnego typu sprzętu. Część dotarła już do Hiszpanii. Kolejne 13 tys. sztuk będzie pochodziło z amerykańskich magazynów uzbrojenia, które znajdują się w kilku państwach Starego Kontynentu.

Docelowo pododdziały ze Stanów Zjednoczonych zostaną rozlokowane na poligonach w dziesięciu europejskich państwach. Tam dołączy do nich 17 tys. wojskowych z 26 krajów – głównie natowskich, choć nie tylko. Na liście uczestników, oprócz Wielkiej Brytanii, Francji czy Niemiec, znalazła się również Szwecja, która do Sojuszu ma dołączyć w najbliższym czasie, a także Mołdawia, Bośnia i Hercegowina oraz Kosowo. Na „Defender Europe 2023” złoży się kilka pomniejszych ćwiczeń – choćby „Swift Response”, „Saber Guardian” i „Scorpion Legacy”. Poszczególne odsłony manewrów będą się odbywały głównie w południowej Europie. Wśród gospodarzy znalazły się m.in. Albania, Kosowo, Rumunia i Grecja. Niektóre epizody zostaną rozegrane jednak w północnej części kontynentu.

W „Defenderze” tradycyjnie już wezmą udział Polacy. – W maju wyślemy do Estonii pododdział 6 Brygady Powietrznodesantowej, który dołączy do ćwiczeń „Swift Response” – zapowiada ppłk Marek Pawlak, rzecznik Dowództwa Generalnego Rodzajów Sił Zbrojnych. Scenariusz zakłada przeprowadzenie operacji desantowej w kilku rejonach Europy. Siły operujące w różnych lokalizacjach zostaną podporządkowane hiszpańskiej dywizji „Castillejos”. Na tym jednak nie koniec. Podczas „Defendera” ćwiczyć mają również żołnierze PKW Rumunia. Obecną zmianę kontyngentu tworzą przede wszystkim wojskowi z 12 Brygady Zmechanizowanej, którzy korzystają z kołowych transporterów opancerzonych Rosomak. Jeszcze przed wyruszeniem na misję dowodząca zmianą mjr Katarzyna Lachowicz zapowiadała, że Polacy będą uczestniczyć w ćwiczeniach „Scorpion Legacy”. W ich ramach m.in. sforsują przeszkodę wodną.

Manewry „Defender Europe” organizowane są od 2020 roku. Środek ciężkości poszczególnych edycji organizatorzy lokują na przemian na północy i południu kontynentu. W ubiegłym roku ćwiczenia przeprowadzono m.in. na poligonie w Drawsku, gdzie zadania wykonywało blisko dwa tysiące żołnierzy z Polski, Stanów Zjednoczonych, Wielkiej Brytanii, Niemiec oraz Danii. Do dyspozycji mieli ponad 700 jednostek sprzętu, w tym czołgi Leopard i Challenger, wozy bojowe Marder oraz armaty M777. Obecna edycja planowana była od 2021 roku. Po zakończeniu manewrów przerzucone do Europy wojska USA wrócą do macierzystych jednostek.

Tymczasem równolegle z „Defenderem” w Europie przeprowadzonych zostanie kilka innych dużych ćwiczeń. Na szczycie tej listy znajduje się „Air Defender” z udziałem 10 tys. żołnierzy i 220 samolotów, które będą operowały z lotnisk w Niemczech, Holandii i Czechach. Przedsięwzięcie rozpocznie się 12 czerwca i potrwa blisko dwa tygodnie. W czerwcu na Bałtyku tradycyjnie już zostaną przeprowadzone manewry „Baltops”. Zadaniem natowskich okrętów będzie przede wszystkim osłona kluczowych szlaków żeglugowych.

Łukasz Zalesiński

autor zdjęć: st. kpr. Mariusz Bieniek; Capt. Tobias Cukale

dodaj komentarz

komentarze

~Scooby
1682266200
Archaiczna formacja.
C0-8E-8A-A5

Medale dla sportowców z „armii mistrzów”
 
Wyposażenie indywidualne żołnierzy do wymiany
Więcej pieniędzy dla żołnierzy TSW
Szefowie obrony NATO o zakupach amunicji
Tylko sprawny żołnierz może być skuteczny na polu walki
Szwecja kolejnym członkiem NATO
Zmiany w zarządzie PGZ-etu
Rusza morski „Dragon”
Brąz razy sześć dla żołnierzy na mistrzostwach świata i Europy
Jakie podwyżki dla żołnierzy
Nowoczesna łączność dla armii
Pamiętamy o Niezłomnych
BAP przenosi się z Estonii na Łotwę
Palmiry – miejsce kaźni
„Brilliant Jump 2024”: finał długiego marszu
Złota taekwondzistka, srebrni hokeiści na trawie
Abramsy pod dobrą opieką
Co z podwyżkami dla żołnierzy?
Więcej pieniędzy w portfelach żołnierzy
Nowy szef CWCR
Komandosi szkolą psy bojowe w Iraku
Zmiany w dowództwie Żandarmerii Wojskowej
F-16 z misją PKW Orlik w Estonii
Żołnierze NATO nie pojadą do Ukrainy
Wielki test w West Point coraz bliżej
Eurofightery znowu w Polsce
Którą drogą do armii?
Wojenny bohater na szubienicy
Sztandar dla Dowództwa WOT
Gwałty stały się bronią rosyjskiej armii
Kleszcze dla wojska
Nowoczesny system IBCS dla Wojska Polskiego
Lista trupich główek
Tajna misja polskiej agentki
Leopardy jadą na poligon
Air Show ’25 – do zobaczenia
Telefon zaufania dla żołnierzy
Walczyli o wolną Polskę, zginęli od kul UB
Sukcesy wojskowych w żeglarstwie i łyżwiarstwie szybkim
Miejsce kobiet jest (również) w lotnictwie
Przerwany lot „Orlika”
Jaką drogą po wojskowy indeks?
Dobrowolsi – czas start!
Priorytety dla armii
Operacja „Gryf” i „Rengaw” na Podlasiu
Mocny sygnał od NATO
Podwyżki dla zawodowców coraz bliżej
Podwójny Półmaraton Komandosa
Będzie za co kupić koreańską broń
W Jachrance o skokach spadochronowych
Ostrożnie! Czołgi na drodze
Andrzej Grzyb: Ws. obrony cywilnej liczę na porozumienie ponad podziałami
Nagroda dla reporterów „Polski Zbrojnej”
Gdzie są szczątki Tu-154M? Podkomisja Macierewicza pod lupą
„Nie” dla wojskowej misji w Ukrainie
Polska przystań brytyjskich jeńców
Offset dla „Wisły”
W Polsce będzie centrum NATO-Ukraina
Zamiana po włosku
Brak perspektyw na szybką zmianę sytuacji w Ukrainie
Strzelczyni CWZS-u na pucharowym podium
Zachód przeciwko „korsarzom”

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Agencja Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO