moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

Wystawa o Bitwie Warszawskiej coraz bliżej

„Puszka Pandory”, czyli zawieszony nad stropem ogromny prostopadłościan, symbolizujący grozę bolszewickiej rewolucji, to główny element ekspozycji nowego Muzeum Bitwy Warszawskiej. Zwycięski projekt opracowało biuro NM Architekci. Na razie nie wiadomo, kiedy wystawa będzie gotowa. Na 15 sierpnia gmach placówki zostanie oddany w stanie surowym zamkniętym.

– Zwycięska koncepcja łączy tradycyjne ujęcie muzealne koncentrujące się wokół zabytku i niespotykane przestrzenne rozwiązanie architektoniczne – tak Paweł Żurkowski, dyrektor Muzeum Wojska Polskiego, opisuje zwycięski projekt ekspozycji w Muzeum Bitwy Warszawskiej 1920 roku.

Placówka w podwarszawskim Ossowie powstaje jako filia Muzeum Wojska Polskiego według koncepcji pracowni architekta Czesława Bieleckiego. Budowę obiektu rozpoczęto w 2020 roku. Budynek będzie miał duże przeszklenie, przez które będzie widać panoramę dawnego pola bitwy. Po bokach gmachu staną dwa 70-metrowe maszty flagowe oraz zostaną usypane sztuczne wzniesienia, na których zbudowane będą trybuny do oglądania rekonstrukcji walk.

Zgodnie z założeniami konkursu na projekt ekspozycji uczestnicy musieli rozplanować na niej prezentację muzealiów uzupełnionych przez repliki, kopie oraz multimedia. Na wystawie miały się znaleźć m.in.: kopia w skali 1:1 samolotu z czasów wojny polsko-bolszewickiej, pamiątki związane z poległym w bitwie pod Ossowem księdzem Ignacym Skorupką, sztandary oddziałów polskich biorących udział w bitwie, a także elementy umundurowania i wyposażenia polskich oraz sowieckich żołnierzy. Koszt aranżacji ekspozycji o powierzchni ponad 1,5 tys. m2 nie mógł przekroczyć 30 mln zł.

W pierwszym etapie do konkursu zakwalifikowało się 11 pracowni architektonicznych, swoje prace złożyły cztery z nich. Jury konkursowe, w którym zasiedli artyści, muzealnicy, historycy i architekci pod przewodnictwem arch. Szczepana Wrońskiego, za najlepszą uznało koncepcję opracowaną przez biuro NM Architekci Tomasza Marciniewicza. Ta sama firma projektuje wystawę główną w nowej siedzibie MWP na warszawskiej Cytadeli.

Jak uzasadniali sędziowie, zwycięska praca charakteryzuje się przejrzystą ścieżką zwiedzania oraz czytelnym i uporządkowanym przekazem. „Całość aranżacji wpisuje się w sposób logiczny i atrakcyjny w zastaną przestrzeń architektoniczną. Zaproponowane rozwiązania są funkcjonalne, trwałe i ponadczasowe” – napisano w werdykcie. Podkreślono także przeplatanie artefaktów elementami scenografii oraz dopasowanie wystawy zarówno do wycieczek, jak i indywidualnych zwiedzających. Sędziom szczególnie spodobał się główny element koncepcji, który projektanci nazwali „puszką Pandory”. To zawieszony nad stropem dwukondygnacyjnego holu ogromny prostopadłościan z czarnego metalu, który ma symbolizować grozę bolszewickiej rewolucji. – W sali wewnątrz kubiku znajdzie się multimedialna aranżacja przedstawiająca rzeczywistość alternatywną, w której bolszewicy wygraliby bitwę 1920 roku – tłumaczył architekt Tomasz Marciniewicz.

Zaprojektowana przez jego biuro wystawa koncentruje się na historii Bitwy Warszawskiej i przedstawia chronologicznie jej wydarzenia. Projektanci przewidzieli m.in. dioramy pokazujące pole bitwy oraz interaktywną mapę prezentującą szczegółowy przebieg walk. Jak zaznaczyli jurorzy, zwycięski projekt wymaga jeszcze dopracowania, m.in. w kwestii treści przedstawianych w ramach „puszki Pandory”, wyeksponowania roli bohaterów lokalnych i ojców niepodległości, przedstawienia znaczenia Warszawy jako ważnego ośrodka oporu i uwzględnienia tematyki związanej z współpracą bolszewików z Niemcami, a także rozplanowania przestrzennego.

Kiedy wystawa będzie gotowa? – Na razie trudno jest to określić. Przed nami negocjacje ze zwycięzcami konkursu, podpisanie umowy z architektami, opracowanie szczegółowego projektu, wyłonienie wykonawcy i zrealizowanie ekspozycji – wylicza Żurkowski. Teraz w Ossowie dobiegają końca prace budowlano-montażowe. – Planujemy w tym roku na rocznicę Bitwy Warszawskiej, czyli 15 sierpnia, oddanie budynku w stanie surowym zamkniętym. Usypane zostaną też nasypy pod trybuny, a obok gmachu staną maszty – podaje dyrektor MWP.

Anna Dąbrowska

autor zdjęć: NM Architekci

dodaj komentarz

komentarze


Tomczyk: „Tarcza Wschód” ma odstraszyć agresora
 
Przysięga w Limanowej
Wojna w świętym mieście, epilog
Centrum Szkolenia WOT świętuje
Barbara wzmocni polską obronę powietrzną
Podróż po AWACS-ie
„Pierwsza Drużyna” na start
Po śladach polskich bohaterów
„Sarex ’24”: razem w czasie kryzysu
Pływacy i maratończycy na medal
Zawsze gotowi do pomocy
Morska Jednostka Rakietowa w Rumunii
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
AGM-158B JASSM-ER dla lotnictwa
Nowe zadania szefa SKW
Flota Bayraktarów w komplecie
They Will Check The Training Results in Combat
Dwa srebrne medale kajakarzy CWZS-u
Tarcza Wschód – odstraszanie i obrona
Ameryka daje wsparcie
By Polska była bezpieczna
Polscy żołnierze stacjonujący w Libanie są bezpieczni
Kto wywalczy tytuł mistrza MMA?
Bezkonkurencyjni kierowcy z DGW
Dwa krążki kajakarki z „armii mistrzów”
Cień atomowej zagłady
Mobilne dowodzenie
Hełmy – nowoczesne i na miarę
„Grand Quadriga ‘24”
Wszystkie misje AWACS-a
WAT-owskie eksperymenty na ISS
Żołnierze ewakuują Polaków rannych w Gruzji
Sejmowa debata o bezpieczeństwie
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Sukcesy reprezentantek CWZS-u
Żołnierzu, wyślij dziecko na wakacje z Rewitą
Nie szpital, a instytut
Grupa Północna o wsparciu dla Ukrainy
Najmłodsi artyści Wojska Polskiego
Żołnierz ranny na granicy z Białorusią
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
WAM wraca po latach
Dwie dekady ulepszania Sojuszu
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Obradował Komitet Wojskowy Unii Europejskiej
Szachownice nie dotarły nad Finlandię
Wojskowi medycy niosą pomoc w Iraku
Wielki triumf 2 Korpusu Polskiego
Pokazali bojowego ducha
„Sarex”, czyli jeden za wszystkich, wszyscy za jednego
Broń Hitlera w rękach AK
Serwis K9 w Polsce
Ostatnia droga Pileckiego
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
„Ryś” z laserem
NATO on Northern Track
Systemy obrony powietrznej dla Ukrainy
Piedimonte – samobójcza misja
Polki pobiegły po srebro!
Ratownicy na medal

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Agencja Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO