moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

„Aurora” startuje

Polscy spadochroniarze wspólnie z Brytyjczykami i Szwedami będą odpierać nieprzyjacielskie uderzenie na Gotlandię – to jeden z elementów ćwiczeń „Aurora ’23”, które właśnie rozpoczęły się u naszych północnych sąsiadów. Tak dużych manewrów Szwecja nie organizowała od czasu zakończenia zimnej wojny.

W ćwiczeniach bierze udział 26 tysięcy żołnierzy z 14 państw. Wśród nich, obok gospodarzy, znaleźli się przede wszystkim wojskowi z NATO, a także z Ukrainy. – Scenariusz zakłada, że Szwecja zostaje narażona na operacje wpływu i sabotaże, które przeradzają się w operacje wojskowe – tłumaczył podczas konferencji prasowej cytowany przez PAP gen. bryg. Stefan Andersson, który stoi na czele szkolących się wojsk. Szwedzka armia początkowo zmaga się z przeciwnikiem samodzielnie. Potem jednak na pomoc przybywają posiłki z zagranicy. Wśród nich są między innymi pododdziały z sąsiedniej Finlandii oraz Wielkiej Brytanii, których zadanie polega na zabezpieczeniu elektrowni jądrowej w mieście Oskarshamn. Zakład ten jest największym producentem energii elektrycznej w kraju.

 

Szwedzką armię wesprą też między innymi żołnierze amerykańskiej piechoty morskiej, którzy na co dzień stacjonują w Norwegii. Oni z kolei będą operować w położonym na zachodzie regionie Jämtland. Dziś rano gen. Andersson poinformował na Twitterze, że 700-osobowy kontyngent właśnie przekroczył granicę między obydwoma państwami.

Korpus piechoty morskiej Stanów Zjednoczonych przybył do Szwecji. Fot. Swedish Armed Forces/ Twitter

Podczas ćwiczeń „Aurora ’23” ważna rola przypadnie też Polakom. Wspólnie z Brytyjczykami będą oni działać na Gotlandii. Kontrola nad największą szwedzką wyspą ma kluczowe znaczenie, jeśli chodzi o żeglugę po Bałtyku. Tuż obok niej wiodą szlaki morskie w kierunku Sztokholmu i, dalej, do portów Finlandii, Łotwy oraz Estonii. Po zakończeniu zimnej wojny wyspa została zdemilitaryzowana. Jednak wobec rosnącego zagrożenia ze strony Rosji, Szwedzi postanowili ponownie rozmieścić tam wojsko. Decyzja w tej sprawie zapadła w 2016 roku. Trzy lata później szwedzka armia ulokowała na Gotlandii zmodernizowany system obrony antyrakietowej. Na tym jednak nie koniec. Niedawno szwedzki rząd zapowiedział kolejne inwestycje w infrastrukturę wojskową na wyspie.

Polska armia wyśle na północ nie tylko pododdział powietrznodesantowy, lecz także żołnierzy wojsk zmechanizowanych. W Szwecji mają się oni pojawić w początkach maja. Wtedy to na polskich poligonach rozpocznie się największy doroczny sprawdzian naszej armii – „Anakonda ’23”, również w międzynarodowej obsadzie. Obydwa ćwiczenia zostaną z sobą skoordynowane.


Film: Försvarsmakten

Tymczasem dziś w Szwecji pojawił się Lloyd Austin, sekretarz obrony USA. Odwiedził ćwiczących żołnierzy, a ze szwedzkim ministrem obrony, Palem Jonsonem, rozmawiał na temat bezpieczeństwa w regionie i pomocy Ukrainie. Austin podkreślał, że Szwecja zawsze była dla USA i NATO ważnym partnerem. Świadczą o tym choćby wspólne manewry wojskowe czy wizyty okrętów Sojuszu w szwedzkich portach. – Liczymy, że Szwecja stanie się członkiem NATO jeszcze przed szczytem w Wilnie – podkreślał podczas konferencji prasowej amerykański polityk. – Zrobimy wszystko, by tak się stało, bo Szwecja w Sojuszu oznacza mocniejsze NATO i bezpieczniejszą Europę – dodał.

Ćwiczenia „Aurora ’23” potrwają do 11 maja. Przedsięwzięcie wpisuje się w cykl wiosennych manewrów w zachodniej i południowej Europie. Za kilka dni na przykład rozpoczną się amerykańskie ćwiczenia „Defender ’23”. Sprawdzają one gotowość do przerzutu sił US Army do Europy i współpracy z sojusznikami. W ramach „Defendera” odbędzie się kilka mniejszych ćwiczeń, choćby „Swift Response”. W czerwcu z kolei na Bałtyku odbędą się coroczne manewry „Baltops”.

Łukasz Zalesiński

autor zdjęć: Jenny Ringström/ Swedish Armed Forces

dodaj komentarz

komentarze


Memoriał gen. Andersa coraz bliżej
 
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Wojskowi medycy niosą pomoc w Iraku
Pytania o europejską tarczę
Abramsy w pętli
Zmiany w dodatkach stażowych
Bohater odtrącony
Śladami ojca
Polki pobiegły po srebro!
Polska wiktoria na Monte Cassino
NATO on Northern Track
Pierwsi na oceanie
„Grand Quadriga ‘24”
Prezydent chce wzmocnienia odporności państwa
Kto wywalczy tytuł mistrza MMA?
Nowe zadania szefa SKW
W obronie wschodniej flanki NATO
„Pierwsza Drużyna” na start
Dwa srebrne medale kajakarzy CWZS-u
Tomczyk: „Tarcza Wschód” ma odstraszyć agresora
Gry wojenne w szkoleniu
„Wakacje z wojskiem”, czyli plan na lato
Polscy żołnierze stacjonujący w Libanie są bezpieczni
Armia Andersa w operacji „Honker”
Na straży nieba
Obradował Komitet Wojskowy Unii Europejskiej
Camp Miron. Amerykańscy specjalsi w Polsce
MON przedstawiło w Senacie plany rozwoju sił zbrojnych
Flota Bayraktarów w komplecie
Zawsze gotowi do pomocy
Układ nerwowy Mieczników
Żołnierze ewakuują Polaków rannych w Gruzji
Mobilne dowodzenie
Ameryka daje wsparcie
„Przekazał narodowi dziedzictwo myśli o honor i potęgę państwa dbałej”
Morska Jednostka Rakietowa w Rumunii
Pływacy i maratończycy na medal
Dwa krążki kajakarki z „armii mistrzów”
Broń Hitlera w rękach AK
Żołnierzu, wyślij dziecko na wakacje z Rewitą
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Święto Oddziału Specjalnego ŻW
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Systemy obrony powietrznej dla Ukrainy
Polsko-australijskie rozmowy o bezpieczeństwie
Wielki triumf 2 Korpusu Polskiego
Po przeprawie ruszyli do walki
Orzeł dla bohaterów
Więcej hełmów dla żołnierzy
They Will Check The Training Results in Combat
Wioślarze i triatlonistka na podium
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Zanieśmy lepszą Polskę następnym pokoleniom
Serwis K9 w Polsce
Premier odwiedził WZZ Podlasie
Czego można się nauczyć od żołnierzy?
„Ta ziemia do Polski należy…”
Sojusznicy ćwiczą w Drawsku
Wojna w świętym mieście, epilog
Krwawa noc pośród puszczy

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Agencja Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO