moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

 
Sekretarz generalny NATO w Kijowie

Przyszłość Ukrainy jest w euroatlantyckiej rodzinie – zadeklarował Jens Stoltenberg, sekretarz generalny Sojuszu Północnoatlantyckiego, w czasie swojej pierwszej wizyty w Kijowie od wybuchu wojny. Na spotkaniu z prezydentem Wołodymyrem Zełenskim zapowiedział dalszą pomoc Ukrainie i zaprosił jej przywódcę na szczyt NATO w Wilnie.

Jens Stoltenberg przyjechał do Ukrainy dziś rano, jego wizyta nie była zapowiadana w mediach. Szef Sojuszu Północnoatlantyckiego najpierw w Kijowie przy ścianie pamięci oddał hołd poległym, a następnie spotkał się z prezydentem Wołodymyrem Zełenskim. Obaj politycy wzięli udział we wspólnej konferencji prasowej, na której poruszyli przede wszystkim kwestię wejścia Ukrainy do NATO oraz konieczność wsparcia militarnego wojska.

Stoltenberg przypomniał, że od 24 lutego 2022 roku, a więc od rosyjskiej inwazji na Ukrainę, otrzymała ona od państw NATO pomoc o wartości ponad 155 mld euro, w tym 65 mld w ramach wsparcia wojskowego. – Podczas szczytu NATO w Wilnie członkowie NATO potwierdzą swoją dalszą pomoc dla Ukrainy. Będzie ona przekazywana tak długo, jak będzie to konieczne – zapewnił Jens Stoltenberg. Przyznał, że oczekuje porozumienia Sojuszu w sprawie zwiększenia wsparcia dla ukraińskiej armii. – Niezwykle ważne jest, aby wszystkie systemy, cała broń, która jest już w Ukrainie, działała tak, jak powinna. Do tego potrzeba amunicji, ogromnych ilości. Ale też części zamiennych i możliwości naprawy sprzętu – powiedział sekretarz generalny cytowany przez Reutersa.

Odniósł się również do ewentualnego przystąpienia Ukrainy do Organizacji Traktatu Północnoatlantyckiego. Przyznał, że ta kwestia będzie też rozpatrywana podczas lipcowego szczytu NATO. – Przyszłość Ukrainy jest w euroatlantyckiej rodzinie, przyszłość Ukrainy jest w NATO, sojusznicy są tu zgodni – zadeklarował Jens Stoltenberg. Jednocześnie dodał, że obecnie NATO koncentruje się przede wszystkim na tym, by zagwarantować Ukrainie suwerenność.

Wołodymyr Zełenski zapewniał o konsekwentnych dążeniach swojego kraju. – Nie ma ani jednej obiektywnej przeszkody dla decyzji o zaproszeniu Ukrainy do Sojuszu. Większość mieszkańców państw NATO i większość Ukraińców popiera taką decyzję. Nadszedł czas na odpowiednie postanowienia – apelował prezydent Ukrainy. – Nie poszukujemy alternatyw wobec członkostwa w Sojuszu. Bez Ukrainy nie można sobie wyobrazić bezpieczeństwa przestrzeni euroatlantyckiej – dodał.

Prezydent Ukrainy poprosił szefa Sojuszu, by ten przekonał „niektórych natowskich partnerów” o tym, że jego kraj musi jak najszybciej otrzymać sprzęt do walki. Wymienił nowoczesne samoloty, pojazdy pancerne, a także broń dalekiego zasięgu. Podziękował również za zaproszenie na szczyt NATO, który w lipcu odbędzie się w Wilnie. – Ale ważne jest także, aby Ukraina dostała podobne zaproszenie – mówił ukraiński prezydent.

Ewa Korsak

autor zdjęć: NATO

dodaj komentarz

komentarze


Fiński debiut w Sojuszu
 
Wojsko Polskie ma nowych oficerów
Orka po koreańsku
Sokół czuwa w Tatrach
Wojska specjalne dostały kolejne Black Hawki
Kolejne zakupy dla wojska
Witkacy – piąty wieszcz?
Polsko-koreańskie rozmowy
32 krążki pływaków-żołnierzy
Narodziny polskich sił morskich
Polka najlepsza w finale Pucharu Świata
Porozumienie Sikorski-Stalin
Terytorials na etacie
IPN zidentyfikował kolejne 20 ofiar totalitaryzmów
Zanim wyruszą do Bagdadu
Operacja NATO przy granicy z Rosją
Kolejna dostawa FA-50 dla wojska
Żołnierze wojsk rakietowych i artylerii świętują
Saperzy na wschodzie Polski
Ferie z WOT? Zapisy już trwają
„Sokół” wylądował
Spotkanie szefa MON-u i sekretarza obrony USA
Szef MON-u o planach obrony kraju
Futsal na zakończenie rywalizacji
Out of the Shadow
Podchorążowie świętują
Polski dzień strzelania w Rumunii
Ostatni lot płk Skarżyńskiego
Jest nowy rząd, ale bez zmian w MON-ie
Panczenistka i szpadzistka na podium Pucharu Świata
Dodatkowe świadczenie dla przyszłych kierowców wojskowych
Sportowcy CWZS-u czekają na wasze głosy
Realia, a nie teoria
Abramsy jadą na ukraiński front
Uwolnić zakładników
Najdłuższa noc
Wyższe diety dla przeciwlotników i radiotechników
Ekspresowa pomoc
PKW Orlik już w Estonii
„Pług” idzie na śmierć
W WIM-ie otwarto nowoczesną klinikę urologii
Więcej pieniędzy na wojskowe mundury
Zielony talizman Polaków
Unijna pomoc dla Ukrainy
Zawiszacy na manewrach u sąsiadów
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Jak chronić granicę? Polacy podpowiedzą Finom
PKW Orlik gotowy na misję
Zwycięstwo bez zwycięstwa
O 200 OPW więcej na nowy rok szkolny
Jubileuszowy i rekordowy Maraton Komandosa
Holandia i Dania przekażą Ukrainie F-16
JEF, czyli odpowiedź dla Rosji
Pierwszy polski Homar
Ostre strzelanie w Świętoszowie

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Agencja Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO