moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

 
Ustawa o obronie ojczyzny – podstawa modernizacji Wojska Polskiego

Zbudujemy najsilniejsze wojska lądowe w Europie – zapowiedział wicepremier Mariusz Błaszczak. Zdaniem szefa MON-u podstawą do realizacji tego planu jest obowiązująca od roku ustawa o obronie ojczyzny. O zmianach, jakie w Wojsku Polskim wprowadził ten dokument, dyskutowano dzisiaj w Akademii Sztuki Wojennej.

Wiosną 2022 roku weszła w życie ustawa o obronie ojczyzny. Dokument był odpowiedzią na agresywną politykę Rosji i stanowi bazę do realizacji głównego postulatu MON-u, czyli szybkiego zwiększenia liczebności Wojska Polskiego do poziomu 300 tys. żołnierzy w służbie zawodowej i terytorialnej. – Plan zawarty w ustawie to nie tylko plan odnoszący się do Sił Zbrojnych RP, lecz także odnoszący się do całej naszej ojczyzny i jej losu – mówił Jarosław Kaczyński, prezes Prawa i Sprawiedliwości, który w czasie tworzenia ustawy o obronie ojczyzny był przewodniczącym rządowego Komitetu ds. Bezpieczeństwa Narodowego i Spraw Obronnych. Ustawa znacząco zwiększyła więc wydatki na obronność, zreformowała system rekrutacji do wojska oraz uatrakcyjniła służbę wojskową. Efekty jej obowiązywania zaprezentowano dzisiaj w Akademii Sztuki Wojennej, gdzie odbyła się konferencja „Rok od ustawy o obronie ojczyzny – Rok ważnych zmian”.

Prace nad ustawą o obronie ojczyzny rozpoczęły się długo przed wybuchem pełnoskalowej wojny w Ukrainie. Rosyjska agresja oraz dramatyczna zmiana w środowisku bezpieczeństwa w naszej części świata potwierdziła konieczność wprowadzenia reformy. Pierwsze wnioski z przebiegu tego konfliktu wskazują, że przyjęte priorytety są słuszne. – Armia musi być armią odpowiednio liczną i uzbrojoną. Musimy doprowadzić do tego, by Wojsko Polskie było w stanie się bronić, kontratakować i skutecznie prowadzić wszystkie te działania, które w końcowym rozliczeniu doprowadzą do zwycięstwa w wojnie – mówił Jarosław Kaczyński.

Film: Przemysław Boryczka/Zbrojna TV

Najważniejszą zmianą wprowadzoną przez ustawę o obronie ojczyzny jest skokowy wzrost wydatków na obronność. Zgodnie z przyjętym przed laty planem poziom 2,5% PKB na wojsko Polska miała osiągnąć w 2030 roku. Bieżące potrzeby – modernizacja techniczna Wojska Polskiego i znaczące zwiększenie jego liczebności – sprawiły, że już w tym roku budżet MON-u wynosi ok. 100 mld zł, co stanowi ok. 3% PKB. Dzięki temu możliwe było znaczące przyspieszenie tempa zakupu nowego uzbrojenia. Na ten cel MON przeznaczyło ponad 24 mld zł, to o 64% więcej niż rok temu. Największy wzrost, bo prawie o 126%, zaplanowano w zakresie wydatków na inwestycje budowlane, związane przede wszystkim z tworzeniem nowych jednostek wojskowych. Pochłoną one w tym roku prawie 4,8 mld zł. – Wojsko Polskie musi być wyposażone w nowoczesną broń. Od 2015 roku podejmowaliśmy projekty modernizacyjne, największe zamówienia to np. Patrioty, HIMARS-y, F-35 oraz Abramsy. Skala tych transakcji była jednak stosunkowo niewielka i nie odpowiadała potrzebom. Ustawa o obronie umożliwiła przyspieszenie działań i podjęcie ich w dużo większej skali – zaznaczył wicepremier Błaszczak.

Film: Przemysław Boryczka/Zbrojna TV

Ustawa powołała do życia także Fundusz Wsparcia Sił Zbrojnych, który już w pierwszym roku działania zapewnił dodatkowe środki w wysokości 15 mld zł, a w kolejnych ma ich być ok. 40 mld zł rocznie. Głównym celem funduszu jest zwiększenie nakładów na zakup nowego sprzętu i uzbrojenia. Zasilają go środki m.in. ze sprzedaży papierów wartościowych wyemitowanych przez Bank Gospodarstwa Krajowego oraz wpłat z budżetu państwa i Narodowego Banku Polskiego. Do funduszu trafią też pieniądze, m.in. z tytułu wsparcia udzielanego obcym wojskom, udostępniania im poligonów czy świadczenia specjalistycznych usług wojskowych (na przykład w dziedzinie inżynierii wojskowej, szkolenia oraz napraw sprzętu wojskowego), jak również ze sprzedaży mienia.

Na stabilnej polityce i zapewnieniu odpowiedniego finansowania wydatków na obronność skorzysta także polski przemysł zbrojeniowy. – Wszystkie kontrakty realizowane przez Agencję Uzbrojenia pomagają odbudować przemysłowe kompetencje krajowego przemysłu – mówił Sebastian Chwałek. – Dobrym tego przykładem jest zakup czołgów K2. Dzięki umowie z koreańskim partnerem po 50 latach wracamy do budowy czołgów w Polsce. Dzisiaj musimy odtwarzać te zdolności, bo przez lata braku decyzji zaprzepaszczono ogromne doświadczenie polskiego przemysłu – podkreślał prezes Polskiej Grupy Zbrojeniowej, głównego krajowego dostawcy sprzętu i uzbrojenia dla Wojska Polskiego.

Jak zaznaczali uczestnicy konferencji, zmiany wprowadzone ustawą o obronie ojczyzny już dały zauważalne efekty. Przede wszystkim zawarte zostało polityczno-gospodarcze porozumienie z Koreą Południową. Jego skutkiem ma być nie tylko dostawa całej gamy uzbrojenia koreańskiej produkcji (czołgi K2, armatohaubice K9, wyrzutnie rakietowe K239 Chunmoo oraz lekkie samoloty myśliwskie FA-50), lecz także realizacja wspólnej produkcji w Polsce i współpraca nad rozwijaniem nowych technologii i sprzętu. Zakupy bojowych wozów piechoty Borsuk, kontynuacja budowy systemu obrony powietrznej kraju w ramach programów „Wisła” i „Narew” czy zamówienie amerykańskich czołgów Abrams to kolejne przykłady projektów sfinansowanych dzięki reformom zapoczątkowanym ustawą o obronie ojczyzny. Zakupione zostały także elementy wyposażenia osobistego żołnierzy – karabinki Grot, kompozytowe hełmy czy kamizelki kuloodporne.

Film: CO MON

– Ustawa o obronie ojczyzny umożliwi nam budowę najsilniejszych wojsk lądowych w Europie, zarówno pod względem liczebności, jak i wyposażenia – zapowiedział szef resortu obrony. – Dobrze, że jesteśmy w NATO, ale jeżeli nie będziemy w stanie obronić się sami, to nikt nie będzie nas bronił. Dobrze to widać na przykładzie Ukrainy – dodał Mariusz Błaszczak.

Maciej Chilczuk

autor zdjęć: Maciej Nędzyński/CO MON, Leszek Chemperek/CO MON

dodaj komentarz

komentarze

~Scooby
1682937840
~obserwator -śmigłowce są zbyt kosztowne i łatwo je zestrzelić. Załoga , serwis , zaplecze. Nastał czas dronów...
F8-C9-28-04
~obserwator
1682510460
Wszystko ,choć nie do końca się zgadza ,gdyż wojska lądowe potrzebują również śmigłowców wielozadaniowych dla tych wojsk ale również dla P.M.W. o której Pan Minister jakoś traktuje po macoszemu i to jest widoczne do tej pory . Jak do tej pory MON się nie zajął podjęciem tematu o.p. ,a także nie ma śmigłowców dla SAR czy ZOP .,które by mogły lądować na pokładzie okrętów. Tak więc nawet jednostki sił lądowych ,nie maja tego co już dawno powinno być wymienione na nowoczesne ,jak było mówione ,że następcy poprzedniego rządu to uczynią ,ale przespano pierwszy okres tych rządów,gdyż poza WOT nic nie uczyniono . Oglądanie się tylko na sojuszników to zły pomysł ,podobnie jak zakupy ,,na raty ,,sprzętu wojskowego .
2F-04-BE-3E

Mocny sygnał od NATO
 
Będzie za co kupić koreańską broń
Jakie podwyżki dla żołnierzy
BAP przenosi się z Estonii na Łotwę
Co z podwyżkami dla żołnierzy?
Rusza morski „Dragon”
Strzelczyni CWZS-u na pucharowym podium
Wojenny bohater na szubienicy
Polska przystań brytyjskich jeńców
Miejsce kobiet jest (również) w lotnictwie
Przerwany lot „Orlika”
Nowoczesny system IBCS dla Wojska Polskiego
Gwałty stały się bronią rosyjskiej armii
Którą drogą do armii?
Leopardy jadą na poligon
Offset dla „Wisły”
Sztandar dla Dowództwa WOT
Wyposażenie indywidualne żołnierzy do wymiany
Więcej pieniędzy w portfelach żołnierzy
Nagroda dla reporterów „Polski Zbrojnej”
„Nie” dla wojskowej misji w Ukrainie
Brak perspektyw na szybką zmianę sytuacji w Ukrainie
Tylko sprawny żołnierz może być skuteczny na polu walki
Podwyżki dla zawodowców coraz bliżej
Palmiry – miejsce kaźni
Sukcesy wojskowych w żeglarstwie i łyżwiarstwie szybkim
W Polsce będzie centrum NATO-Ukraina
Air Show ’25 – do zobaczenia
Wielki test w West Point coraz bliżej
Zachód przeciwko „korsarzom”
Andrzej Grzyb: Ws. obrony cywilnej liczę na porozumienie ponad podziałami
Pamiętamy o Niezłomnych
Żołnierze NATO nie pojadą do Ukrainy
Zamiana po włosku
Brąz razy sześć dla żołnierzy na mistrzostwach świata i Europy
Zmiany w dowództwie Żandarmerii Wojskowej
Nowoczesna łączność dla armii
Ostrożnie! Czołgi na drodze
Telefon zaufania dla żołnierzy
Zmiany w zarządzie PGZ-etu
Komandosi szkolą psy bojowe w Iraku
W Jachrance o skokach spadochronowych
Eurofightery znowu w Polsce
Priorytety dla armii
Dobrowolsi – czas start!
Abramsy pod dobrą opieką
Podwójny Półmaraton Komandosa
Lista trupich główek
Gdzie są szczątki Tu-154M? Podkomisja Macierewicza pod lupą
Operacja „Gryf” i „Rengaw” na Podlasiu
Szefowie obrony NATO o zakupach amunicji
Tajna misja polskiej agentki
Kleszcze dla wojska
Złota taekwondzistka, srebrni hokeiści na trawie
Medale dla sportowców z „armii mistrzów”
Lotnictwo i kobiety
„Brilliant Jump 2024”: finał długiego marszu
Jaką drogą po wojskowy indeks?
Walczyli o wolną Polskę, zginęli od kul UB
Nowy szef CWCR
F-16 z misją PKW Orlik w Estonii
Więcej pieniędzy dla żołnierzy TSW
Szwecja kolejnym członkiem NATO

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Agencja Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO